18th Annual CHCM 10Km Timex Road Race

Organized by Mariners Athletics Club

PRESS RELEASE
MARINERS ATHLETICS CLUB
18TH ANNUAL CHCM 10KM TIMEX ROAD RACE
JUNE 3, 2000
CLUB CONTACT PERSON: BOB HOLLETT (709)-891-2157
bob.hollett@nf.sympatico.ca

The 18th annual CHCM 10km Timex Road Race was held under wet and windy conditions in Garnish on the Burin Peninsula. The race which is sponsored by Radio station CHCM and hosted by the Mariners Athletics Club saw 55 runners starting the race with 54 finishing the course. Claudio Arthur of the FDI running club of St. Pierre took the early lead and never looked back as he won his second straight victory. Lloyd Nash of the Mercury Athletics Club running his first CHCM race edged out the Mariners vetern runner Lionel Foote by 2 seconds to capture second place.

Marie Decker of the St. John's Athletics Club won the women's overall race in a time of 41 minutes and 24 seconds. Patricia Murphy of the St. John's Athletics Club finished in second place in a time of 43:57 and Madonna Redmond of Gander finished in third place in a time of 51:15.

In the team championship FDI of St. Pierre won the team championship with a total of 20 penalty points.

Age class winners included:

               MALE                     FEMALE

under 20  Lloyd Nash - MERC    36:32        Sharon Godsell - MAC     1:17:57
20-29     David Tuff - MAC     39:50        Madonna Redmond            51:15
30-39     Claudio Arthur - FDI 33:02        Kory Power                 50:04
40-49     Lionel Foote - MAC   36:34        Marie Decker - SJAC        41:24
50-59     Art Meaney - SJAC    37:16
60 & over Kevin Pardy          50:01


                   CHCM 10KM TIMEX ROAD RACE
                    GARNISH/FRENCHMAN'S COVE
                          JUNE 3, 2000

PLACE     NAME AND CLUB       CATEGORY       GATERORY       TIME
                                             PLACEMENT

1.   Claudio Arthur - FDI     30-39-M        1-M            33:02
2.   Lloyd Nash - MERC         U-20-M        1-M            36:32
3.   Lionel Foote - MAC       40-49-M        1-M            36:34
4.   Claude Huedes - FDI      30-39-M        2-M            37:02
5.   Art Meaney - SJAC        50-59-M        1-M            37:16
6.   Paul Hanrahan - NAU      30-39-M        3-M            37:23
7.   Benoit Quedinet- FDI     40-49-M        2-M            38:02
8.   Christian Dianon - FDI   30-39-M        4-M            38:04
9.   Terry Clarke - NAU       30-39-M        5-M            38:12
10.  Jean Paul Bouillie - FDI 50-59-M        2-M            38:41
11.  Darcy Hart - SJAC        40-49-M        3-M            39:23
12.  David Tuff - MAC         20-29-M        1-M            39:50
13.  Charlie Young - UA       50-59-M        3-M            39:53
14.  John Ryan - UA           40-49-M        4-M            39:57
15.  Chris Murphy - SJAC      40-49-M        5-M            40:09
16.  Stephane Autin - FDI     30-39-M        6-M            40:22
17.  Rueben Rogers - MAC      50-59-M        4-M            40:37
18.  Marie Decker - SJAC      40-49-F        1-F            41:24
19.  Darrell Hillier - MAC    40-49-M        6-M            41:50
20.  Les Holley - MAC         40-49-M        7-M            41:56
21.  Garry Warren - SJAC      40-49-M        8-M            42:29
22.  Jean Francois Ruel - FDI 30-39-M        7-M            42:33
23.  Kevin Ryan - SJAC        40-49-M        9-M            43:46
24.  Mark Cumming - UA        40-49-M        10-M           43:09
25.  Jamie Foote - UA         U-20- M        2-M            43:50
26.  Michael Godsell - MAC    U-20- M        3-M            43:53
27.  Patricia Murphy - SJAC   40-49-F        2-F            43:57
28.  Samuel Saunders - MAC    50-59-M        5-M            44:10
29.  Howard Strowbridge - UA  30-39-M        8-M            44:11
30.  Justin Fulford - MAC      U-20-M        4-M            45:26
31.  Kevin Keating            50-59-M        6-M            45:59
32.  William Lemoine - FDI    40-49-M        11-M           46:37
33.  Dave Handrigan - SJAC    40-49-M        12-M           46:48
34.  Eric J. Stone - UA       40-49-M        13-M           47:16
35.  Wayne Manning - MAC      20-29-M        2-M            47:50
36.  Henri Paniego - FDI      50-59-M        7-M            48:18
37.  Joe Keating - MAC        50-59-M        8-M            48:27
38.  Paul Letournel - FDI     40-49-M        14-M           48:43
39.  Ray Baird - MAC          40-49-M        15-M           49:20
40.  Danny O'Keefe - UA       50-59-M        9-M            49:40
41.  Kevin Pardy - UA         60 & over      1-M            50:01
42.  Kory Power - UA          30-39-F        1-F            50:04
43.  Keith Stone - UA          U-20-M        5-M            50:24
44.  Madonna Redmond-UA       20-29-F        1-F            51:15
45.  Jacques Palanchier - FDI 50-59-M        10-M           51:52
46.  Denis Girardian - FDI    40-49-M        16-M           52:45
47.  Jose Gicquel - FDI       60 & over      2-M            53:14
48.  Christopher Keating - UA U-20-M         6-M            53:52
49.  Harry Cooze - MAC        60 & over      3-M            54:10
50.  Greg Godsell - UA        20-29-M        3-M            55:58
51.  John Penny - MAC         50-59-M        11-M           57:49
52.  Karen Kerrivam - UA      30-39-F        2-F            58:54
53.  Anne Marie Collins - UA  30-39-F        3-F            58:58
54.  Sharon Godsell - MAC      U-20-F        1-F          1:17:57


Team Standings
1.   FDI (Claudio Arthur, Benoit Quedinet, Christian Dianon, Claude Huedes) 20
     points
2.   SJAC(Art Meaney, Darcy Hart, Chris Murphy, Marie Decker)50 points
3.   MAC(Lionel Foote, David Tuff, Rueben Rogers, Darrell Hillier) 51 points

Back