Wed Aug 16 2006 at 8:57:45am

Complete meet Results

     Legion National Track & Field Championships - 8/12/2006 to 8/13/2006
                                      SFU
                                    Results

Event 7  Women 1500 Meter Run 15 & UNDER
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
 13 Kathleen Hart                Newfoundland,Mt Pea    5:33.11

Event 8  Men 1500 Meter Run 15 & UNDER
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
 13 Stephen Bursey               Newfoundland,St Joh    4:39.02

Event 10  Men 1500 Meter Run 17 & UNDER
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
 13 Patrick O'Grady              Newfoundland,St. Jo    4:19.77
 14 Ryan Brockerville            Newfoundland,Maryst    4:22.47

Event 11  Women 100 Meter Dash 15 & UNDER
========================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
 14 Yvonne Chan                  Newfoundland,St. Jo      14.12   0.2  3
 16 Crystal Miesseau             Newfoundland,Stephe      14.82  -0.6  1

Event 12  Men 100 Meter Dash 15 & UNDER
========================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
 12 William Short                Newfoundland,Maryst      12.97  -2.0  2
 13 Theodore Stanoev             Newfoundland,St Joh      13.47  -2.0  2

Event 13  Women 100 Meter Dash 17 & UNDER
========================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
 13 Jennifer Bautista            Newfoundland,St. Jo      13.86  -0.1  2
 14 Charlotte Gifford            Newfoundland,Paradi      14.52   0.6  1

Event 14  Men 100 Meter Dash 17 & UNDER
========================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
 13 Michael Squires              Newfoundland,Old Pe      13.00  -1.2  2
 14 Shane Antle                  Newfoundland,Maryst      13.16  -0.6  1

Event 15  Women 400 Meter Dash 15 & UNDER
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
 13 Kathleen Hart                Newfoundland,Mt Pea    1:12.59

Event 16  Men 400 Meter Dash 15 & UNDER
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  8 Kurt Warford                 Newfoundland,Goulds    1:06.15

Event 17  Women 400 Meter Dash 17 & UNDER
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
 12 Jennifer Brown               Newfoundland,Shoal     1:03.98
 13 Jennifer Bautista            Newfoundland,St. Jo    1:08.86

Event 20  Men 2000 Meter Steeplechase 17 & UNDER
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  2 Ryan Brockerville            Newfoundland,Maryst    6:05.34

Event 21  Women 1600 Sprint Medley 15 & UNDER
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
 10 Newfoundland/Labrador  'A'                          5:03.15
     1) Crystal Miesseau                2) Mary McLevey
     3) Yvonne Chan                     4) Kathleen Hart

Event 22  Men 1600 Sprint Medley 15 & UNDER
==========================================================================
    Team                                                 Finals  H# Points
==========================================================================
  7 Newfoundland/Labrador  'A'                          4:17.98   2
     1) Kurt Warford                    2) William Short
     3) Theodore Stanoev                4) Stephen Bursey

Event 23  Women 4x400 Meter Relay 17 & UNDER
==========================================================================
    Team                                                 Finals  H# Points
==========================================================================
  8 Newfoundland/Labrador  'A'                          4:49.76   2
     1) Charlotte Gifford               2) Jessica Puddister
     3) Jennifer Bautista               4) Jennifer Brown

Event 24  Men 4x400 Meter Relay 17 & UNDER
==========================================================================
    Team                                                 Finals  H# Points
==========================================================================
  9 Newfoundland/Labrador  'A'                          3:55.60   2
     1) Michael Squires                 2) Patrick O'Grady
     3) Ryan Brockerville               4) Alexander Leveque

Event 25  Women 3000 Meter Run 15 & UNDER
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
 11 Kathleen Hart                Newfoundland,Mt Pea   12:19.63

Event 26  Men 3000 Meter Run 15 & UNDER
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  6 Stephen Bursey               Newfoundland,St Joh    9:57.16

Event 28  Men 3000 Meter Run 17 & UNDER
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  7 Ryan Brockerville            Newfoundland,Maryst    8:59.10
 12 Patrick O'Grady              Newfoundland,St. Jo    9:25.68

Event 29  Women 200 Meter Run 15 & UNDER
=====================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind
=====================================================================
Preliminaries
 13 Mary McLevey                 Newfoundland,St Joh      29.34  -0.3

Event 30  Men 200 Meter Run 15 & UNDER
=====================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind
=====================================================================
 12 William Short                Newfoundland,Maryst      26.41  -1.8

Event 31  Women 200 Meter Run 17 & UNDER
========================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
 14 Jennifer Bautista            Newfoundland,St. Jo      28.60   1.6  2
 15 Jennifer Brown               Newfoundland,Shoal       28.67  -1.9  1

Event 32  Men 200 Meter Run 17 & UNDER
========================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
 16 Michael Squires              Newfoundland,Old Pe      26.18   1.1  3
 17 Shane Antle                  Newfoundland,Maryst      26.70  +0.0  1

Event 33  Women 300 Meter Hurdles .76m Ht  7 h 15 & UNDER
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
 12 Yvonne Chan                  Newfoundland,St. Jo      52.98

Event 34  Women 400 Meter Hurdles .76m ht  10 17 & UNDER
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  8 Jennifer Brown               Newfoundland,Shoal     1:14.60

Event 35  Men 300 Meter Hurdles .84m H  7 hu 15 & UNDER
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  5 Kurt Warford                 Newfoundland,Goulds      50.23

Event 40  Men 800 Meter Run 15 & UNDER
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
 14 Stephen Bursey               Newfoundland,St Joh    2:18.69

Event 43  Women 4x100 Meter Relay 15 & UNDER
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  7 Newfoundland/Labrador  'A'                            57.82
     1) Yvonne Chan                     2) Crystal Miesseau
     3) Kathleen Hart                   4) Mary McLevey

Event 44  Men 4x100 Meter Relay 15 & UNDER
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  6 Newfoundland/Labrador  'A'                            53.09
     1) Theodore Stanoev                2) Stephen Bursey
     3) Kurt Warford                    4) William Short

Event 45  Women 4x100 Meter Relay 17 & UNDER
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  9 Newfoundland/Labrador  'A'                            55.04
     1) Charlotte Gifford               2) Jessica Puddister
     3) Jennifer Brown                  4) Jennifer Bautista

Event 46  Men 4x100 Meter Relay 17 & UNDER
==========================================================================
    Team                                                 Finals  H# Points
==========================================================================
  7 Newfoundland/Labrador  'A'                            49.93   2
     1) Shane Antle                     2) Alexander Leveque
     3) Ryan Brockerville               4) Michael Squires

Event 48  Women High Jump 17 & UNDER
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  7 Jessica Puddister            Newfoundland,St. Jo      1.45m

Event 49  Men Long Jump 17 & UNDER
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
 10 Alexander Leveque            Newfoundland,St. Jo      5.76m  -0.9
 15 Shane Antle                  Newfoundland,Maryst      5.07m  -0.6

Event 51  Women Javelin Throw 600 gr 17 & UNDER
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  9 Jessica Puddister            Newfoundland,St. Jo     23.47m

Event 56  Men High Jump 17 & UNDER
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
 10 Alexander Leveque            Newfoundland,St. Jo     J1.70m

Event 57  Men Long Jump 15 & UNDER
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  9 William Short                Newfoundland,Maryst      5.10m  -0.4
 10 Theodore Stanoev             Newfoundland,St Joh      4.59m   1.4

Event 60  Women Long Jump 17 & UNDER
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  9 Charlotte Gifford            Newfoundland,Paradi      4.42m  -0.3
 10 Jessica Puddister            Newfoundland,St. Jo      4.35m  -0.7

Event 62  Men High Jump 15 & UNDER
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  9 Kurt Warford                 Newfoundland,Goulds      1.45m
 11 Theodore Stanoev             Newfoundland,St Joh     J1.45m

Event 63  Women Triple Jump 17 & UNDER
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
 14 Charlotte Gifford            Newfoundland,Paradi      8.60m  -1.0

Event 65  Women Shot Put 3 kg 15 & UNDER
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  8 Crystal Miesseau             Newfoundland,Stephe      9.18m

Event 68  Women High Jump 15 & UNDER
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  8 Mary McLevey                 Newfoundland,St Joh      1.45m
 12 Yvonne Chan                  Newfoundland,St. Jo      1.30m

Event 69  Women Long Jump 15 & UNDER
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
 11 Mary McLevey                 Newfoundland,St Joh      4.13m   0.7
 12 Crystal Miesseau             Newfoundland,Stephe      4.04m   0.6

Event 72  Men Triple Jump 17 & UNDER
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
 10 Alexander Leveque            Newfoundland,St. Jo     11.56m  -1.4