Find NLAA on Facebook
Follow NLAA on twitter
 
 
 
 
 
Results last updated - Monday, July 11th, 2016 @ 11:05pm

2011 Pearlgate Twilight Series - Meet #2 - 01/06/2011
Pearlgate Track and Field Complex, Mount Pearl

                                    
 
Event 1  Girls 11&U 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
Finals
  1 Hutchings, Ashley         00 Holy Family              36.86  -4.1  1 
  2 Hutchings, Jillian        01 Holy Family              36.88  -4.1  1 
  3 Woodford, Sarah           01 Lakecrest In             39.11  -4.1  1 
  4 Crickard, Reegyn          00 Holy Family              39.96  -4.1  1 
  5 Lewis, Sarah              01 St Bonaventu             40.90  -4.1  1 
  6 Marmouche, Nadia          01 Ecole des Gr             42.18  -4.1  1 
  7 Barnes, Skye-Lynn         02 Pearlgate T&             42.45  -3.3  2 
  8 Bastow, Katie             02 Paradise Ele             42.89  -3.3  2 
  9 Abbott, Katie             01 Holy Family              44.75  -4.1  1 
 10 O'Brien, Rachel           02 Holy Family              49.51  -3.3  2 
 
Event 1  Girls 12-13 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Boland, Jennifer          98 MacDonald Dr             30.86  -4.5  3 
  2 Shelton, Ruth             98 Pearlgate T&             34.20  -4.5  3 
 
Event 1  Women 14-15 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 O'Brien, Erin             96 Pearlgate T&             31.76  -4.5  3 
 
Event 1  Women 16-17 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Buckingham, Darcy         94 Pearlgate T&             27.28  -4.5  3 
 
Event 1  Women 20-34 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Wilkins, Amanda           91 Pearlgate T&             33.55  -4.5  3 
 
Event 2  Men 11&U 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Deshpande, Deepal         01 Lakecrest In             34.58  -4.6  4 
  2 King, Stephen             00 Lakecrest In             34.58  -4.6  4 
  3 McKinnon, Colin           01 Vanier Eleme             36.31  -3.9  1 
  4 Johnson, Michael          00 Pearlgate T&             36.78  -4.6  4 
  5 Aylward, Fintan           01 St Bonaventu             38.43  -3.9  1 
  6 Moulton, Levi             00 Holy Family              38.61  -4.6  4 
  7 Knee, Noah                00 Holy Family              39.17  -4.6  4 
  8 Lane, Joel                00 Holy Family              39.43  -4.6  4 
  9 Knight, Evan              11 Rennies Rive             40.52  -3.9  1 
 10 Mills, Garrett            01 Rennies Rive             40.63  -3.9  1 
 11 Lundrigan, Brad           01 Lakecrest In             42.10  -3.9  1 
 12 Knight, Eric              01 Rennies Rive             43.03  -3.9  1 
 13 King, David               02 Lakecrest In             44.82  -3.9  1 
 14 Torraville, Matthew       02 Beachy Cove              47.02  -3.9  1 
 
Event 2  Men 12-13 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Deshpande, Harshal        98 Lakecrest In             28.54  -4.2  2 
  2 Whitten, Nicholas         99 Pearlgate T&             38.45  -4.2  2 
  3 St. Croix, Adrian         99 Holy Family              39.33  -3.7  3 
  4 Woodford, Jonathan        99 Lakecrest In             41.07  -3.7  3 
 
Event 2  Men 14-15 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Bolt, Nathan              97 Mobile High              33.25  -3.7  3 
  2 Marmouche, Chris          97 Ecole des Gr             33.35  -3.7  3 
 
Event 2  Men 16-17 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
 -- Kelloway, Daniel W.       94 Pearlgate T&               SCR  -3.7  3 
 
Event 2  Men 20-34 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Loro, Dominic             91 Pearlgate T&             28.44  -4.2  2 
 
Event 2  Men 35+ 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Johnson, Dan              70 Unattached N             31.46  -3.7  3 
 
Event 3  Girls 11&U 1200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Hutchings, Ashley         00 Holy Family               NO TIME
  2 Crickard, Reegyn          00 Holy Family               NO TIME
  3 Lewis, Sarah              01 St Bonaventu              NO TIME
  4 Bastow, Katie             02 Paradise Ele              NO TIME

Event 3  Girls 12-13 1200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Barnes, Chantal           99 Pearlgate T&              NO TIME
 
Event 4  Boys 11&U 1200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Moulton, Levi             00 Holy Family            4:48.08  
  2 McKinnon, Colin           01 Vanier Eleme           4:58.07  
  3 Knight, Evan              11 Rennies Rive           4:58.15  
  4 Mills, Garrett            01 Rennies Rive           5:41.01  
  5 Knight, Eric              01 Rennies Rive           5:41.05  
  6 Lane, Joel                00 Holy Family            5:46.72  
 
Event 4  Boys 12-13 1200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Whitten, Nicholas         99 Pearlgate T&           4:50.93  
  2 St. Croix, Adrian         99 Holy Family            6:05.08  
 
Event 6  Men 16-17 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
 -- Noseworthy, Matthew       95 Pearlgate T&               SCR  
 
Event 7  Men 11&U High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Johnson, Michael          00 Pearlgate T&             1.15m  
     0.85 0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 
        O    O    O    O    O    O    O  XXX 
 
Event 7  Men 16-17 High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
 -- Kelloway, Daniel W.       94 Pearlgate T&               SCR  
 
Event 7  Men 35+ High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Johnson, Dan              70 Unattached N             1.45m  
     1.15 1.20 1.40 1.45 1.50 
        O    P    O   XO  XXX 
 
Event 8  Girls 11&U Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Hutchings, Jillian        01 Holy Family              2.71m   NWI 
     2.71m(NWI) 2.54m(NWI) 2.30m(-5.0)           
  2 Woodford, Sarah           01 Lakecrest In             2.49m   NWI 
     2.49m(NWI) 2.42m(NWI) 2.33m(-4.9)            
  3 Abbott, Katie             01 Holy Family              2.17m   NWI 
     2.13m(-3.1) 2.17m(NWI) 1.83m(-2.8)            
  4 Barnes, Skye-Lynn         02 Pearlgate T&             2.12m   NWI 
     2.12m(NWI)                  
 
Event 8  Girls 12-13 Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Barnes, Chantal           99 Pearlgate T&             2.91m  -3.5 
     2.66m(-3.0) 2.48m(-4.7) 2.91m(-3.5)           
  2 Boland, Jennifer          98 MacDonald Dr             2.61m  -3.3 
     2.27m(NWI) 2.33m(NWI) 2.61m(-3.3)            
 
Event 8  Women 16-17 Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Chan, Nicole              95 Pearlgate T&             4.73m  -4.9 
     FOUL      4.62m(-4.4) 4.73m(-4.9)           
  2 Buckingham, Darcy         94 Pearlgate T&             4.28m  -4.9 
     4.13m(3.9) 3.98m(3.0) 4.28m(-4.9)            
 
Event 8  Women 18-19 Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Bautista, Kathryn         92 Pearlgate T&             4.27m  -5.2 
     4.02m(4.6) 4.08m(-6.0) 4.27m(-5.2)            
 
Event 8  Women 20-34 Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Murphy, Meghan            91 Pearlgate T&             4.00m  -5.0 
     3.91m(-3.8) 3.86m(-3.4) 4.00m(-5.0)           
 
Event 9  Girls 11&U Discus Throw 1kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
 -- O'Brien, Rachel           02 Holy Family                DNS  
 
Event 9  Women 14-15 Discus Throw 1kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 O'Brien, Erin             96 Pearlgate T&            18.70m  
      10.84m  11.28m  18.70m            
 
Event 9  Women 16-17 Discus Throw 1kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Chan, Nicole              95 Pearlgate T&            15.90m  
      15.20m  14.91m  15.90m            
 
Event 9  Women 20-34 Discus Throw 1kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Murphy, Meghan            91 Pearlgate T&            15.51m  
      15.43m  15.21m  15.51m           
 
Event 10  Boys 11&U Discus Throw 1kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Deshpande, Deepal         01 Lakecrest In            10.93m  
      9.51m  8.17m  10.93m           
  2 Lundrigan, Brad           01 Lakecrest In             9.40m  
      9.40m  FOUL  FOUL           
  3 King, Stephen             00 Lakecrest In             9.14m  
      9.14m  8.94m  8.54m           
  4 King, David               02 Lakecrest In             7.20m  
      7.20m  7.17m  5.87m           
 
Event 10  Boys 12-13 Discus Throw 1kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Deshpande, Harshal        98 Lakecrest In            16.93m  
      14.80m  FOUL  16.93m           
  2 Woodford, Jonathan        99 Lakecrest In            10.91m  
      8.80m  FOUL  10.91m            
 -- Bolt, Noah                99 St. Bernards               DNS  
 
Event 10  Boys 14-15 Discus Throw 1kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Bolt, Nathan              97 Mobile High             19.49m  
      19.49m  FOUL  FOUL           

Return to Results