Find NLAA on Facebook
Follow NLAA on twitter
 
 
 
 
 
Results last updated - Monday, July 11th, 2016 @ 11:05pm

2011 Pearlgate Twilight Series - Meet #3 - 15/06/2011
Pearlgate Track and Field Complex, Mount Pearl

                                    
 
Event 1  Girls 11&U 300 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1       Hutchings, Ashley   00 Holy Family              56.27  
  2       Philpott, Emily     01 Holy Family            1:04.61  
  3       Barnes, Skye-Lynn   02 Pearlgate T&           1:08.70  
  4       Boyce, Rachel       02 Holy Family            1:11.17  
  5       Bastow, Katie       02 Paradise Ele           1:11.90  
 --       Abbott, Katie       01 Holy Family                SCR  
 
Event 1  Girls 12-13 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1     1 Boland, Jennifer    98 Pearlgate T&             45.62   2 
  2       Shelton, Ruth       98 Pearlgate T&             49.34   2 
 --       Barnes, Chantal     99 Pearlgate T&               DNS   2 
 
Event 1  Girls 14-15 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1       O'Brien, Erin       96 Pearlgate T&             47.15   2 
 
Event 2  Boys 11&U 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1       Deshpande, Deepal   01 Lakecrest In             52.30   2 
  2       King, Stephen       00 Lakecrest In             53.05   1 
  3       Boyce, Cameron      00 Holy Family              55.10   1 
  4       McKinnon, Colin     01 Vanier Eleme             55.49   2 
  4       Johnson, Michael    00 Pearlgate T&             55.49   1 
  6       Moulton, Levi       00 Holy Family              58.33   1 
  7       Knee, Noah          00 Holy Family              58.36   1 
  8       Knight, Evan        01 Rennies Rive             58.51   2 
  9       Poole, Ian          01 Holy Family            1:00.83   1 
 10       Knight, Eric        01 Rennies Rive           1:01.79   2 
 11     2 Lane, Joel          00 Holy Family            1:02.86   1 
 12       Mills, Garrett      01 Rennies Rive           1:06.57   2 
 13       King, David         02 Lakecrest In           1:10.64   2 
 --       Best, Ben           00 Holy Family                DNS   1 
 --       Seymour, Regan      01 Cowan Height               DNS   2 
 --       Cox, Joel           02 Lakecrest In               DNS   2 
 
Event 2  Boys 12-13 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1       Deshpande, Harshal  98 Lakecrest In             44.30   3 
  2       Poole, Cameron      99 Holy Family              55.86   3 
 
Event 3  Women 16-17 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1       Buckingham, Darcy   94 Pearlgate T&           1:03.87  
 
Event 4  Men 16-17 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1       Kelloway, Daniel W  94 Pearlgate T&             53.38  
  2       Faour, Thomas       95 Pearlgate T&             54.80  
 
Event 4  Men 35+ 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1       Barbeau, Shaundar   72 Unattached N           1:09.87  
 --       Johnson, Dan        70 Unattached N               DNS  
 
Event 6  Boys 11&U 2000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
 --       Seymour, Regan      01 Cowan Height               DNS  
 
Event 6  Boys 12-13 2000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1       Poole, Cameron      99 Holy Family            9:21.15  
 
Event 8  Boys 16-17 3000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
 --       Noseworthy, Matthe  95 Pearlgate T&               DNS  
 
Event 10  Men 35+ 5000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1       Dunford, Joseph     75 Athletics No          16:52.14  
 
Event 11  Girls 11&U High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1       Barnes, Skye-Lynn   02 Pearlgate T&             0.80m  
     0.80 
      XXO 
 
Event 11  Girls 12-13 High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
 --       Barnes, Chantal     99 Pearlgate T&               DNS  
 
Event 11  Women 16-17 High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1       Buckingham, Darcy   94 Pearlgate T&             1.45m  
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        O    O    P    O    O    O  XXX 
  2       O'Driscoll, Shaugh  95 Mobile High              1.40m  
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 
        O    O    X   XO    O  XXX 
  3       Williams, Jodeen    94 Pearlgate T&            J1.40m  
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        O   XO    O    O   XO 
  4       Chan, Nicole        95 Pearlgate T&            J1.40m  
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        O    O    O   XO  XXO 
 
Event 11  Women 20-34 High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1       Murphy, Meghan      91 Pearlgate T&             1.35m  
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        O    O    O   XO    X 
 
Event 12  Men 11&U Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1       Boyce, Cameron      00 Holy Family              3.37m   2.6 
     3.37m(2.6) FOUL      FOUL                 
  2       Knee, Noah          00 Holy Family              3.09m  +0.0 
     3.09m(+0.0) FOUL      2.44m(1.1)            
  3       Moulton, Levi       00 Holy Family              3.06m   0.5 
     3.06m(0.5) 2.73m(-0.6) 2.91m(+0.0)            
  4       McKinnon, Colin     01 Vanier Eleme             2.90m  -0.2 
     2.21m(+0.0) 2.90m(-0.2) FOUL                 
  5     2 Lane, Joel          00 Holy Family              2.87m  -1.6 
     2.32m(-1.3) FOUL      2.87m(-1.6)           
  6       Mills, Garrett      01 Rennies Rive             2.83m  +0.0 
     FOUL      2.83m(+0.0) FOUL                
  7       Deshpande, Deepal   01 Lakecrest In             2.77m   1.7 
     2.77m(1.7) 2.39m(-0.4) 2.63m(-0.5)            
  8       Johnson, Michael    00 Pearlgate T&             2.71m   0.6 
     2.71m(0.6) 2.42m(1.4) 2.46m(-0.7)            
  9       Knight, Eric        01 Rennies Rive             2.69m  +0.0 
     2.69m(+0.0) 2.64m(-0.9) 2.69m(-2.2)            
 10       King, Stephen       00 Lakecrest In             2.61m  -0.5 
     1.97m(0.2) FOUL      2.61m(-0.5)            
 11       Knight, Evan        01 Rennies Rive             2.58m  -1.7 
     2.58m(-1.7) 2.30m(-1.7) 2.57m(-0.3)            
 12       Poole, Ian          01 Holy Family              2.49m  -1.0 
     1.88m(-0.7) 2.49m(-1.0) 2.05m(0.3)            
 13       King, David         02 Lakecrest In             2.23m   1.4 
     FOUL      2.23m(1.4) 2.05m(-1.1)            
 --       Best, Ben           00 Holy Family                DNS   NWI 
 --       Cox, Joel           02 Lakecrest In               DNS   NWI 
 
Event 12  Men 12-13 Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1       Deshpande, Harshal  98 Lakecrest In             3.58m  -0.1 
     2.73m(-0.2) 3.58m(-0.1) FOUL                 
 --       Bolt, Noah          99 St Edwards E               DNS   NWI 
 
Event 12  Men 14-15 Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
 --       Bolt, Nathan        97 Mobile High                DNS   NWI 
 
Event 12  Men 16-17 Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1       Richards, Scott     95 Pearlgate T&             4.90m  +0.0 
     4.67m(+0.0) 4.90m(+0.0) x             
  2       Kelloway, Daniel W  94 Pearlgate T&             4.52m   0.5 
     FOUL      4.52m(0.5) FOUL                 
 
Event 12  Men 35+ Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
 --       Johnson, Dan        70 Unattached N               DNS   NWI 
 
Event 13  Girls 11&U Javelin Throw 600gr
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1       Philpott, Emily     01 Holy Family              4.92m  
      4.48m  FOUL  4.92m            
 
Event 13  Women 14-15 Javelin Throw 600gr
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1       O'Brien, Erin       96 Pearlgate T&            12.03m  
      10.50m  10.50m  12.03m            
 
Event 13  Women 16-17 Javelin Throw 600gr
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1       O'Driscoll, Shaugh  95 Mobile High             27.64m  
      20.50m  27.22m  27.64m            
  2       Chan, Nicole        95 Pearlgate T&            14.48m  
      FOUL  14.48m  FOUL           
 
Event 13  Women 18-19 Javelin Throw 600gr
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
 --       Chan, Yvonne        92 Pearlgate T&               DNS  
 
Event 13  Women 20-34 Javelin Throw 600gr
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1       Murphy, Meghan      91 Pearlgate T&            12.65m  
      12.60m  11.60m  12.65m            
 
Event 14  Boys 11&U Javelin Throw 600gr
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
 --       Seymour, Regan      01 Cowan Height               DNS  
 
Event 14  Boys 12-13 Javelin Throw 600gr
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
 --       Bolt, Noah          99 St Edwards E               DNS  
 
Event 14  Boys 14-15 Javelin Throw 600gr
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
 --       Bolt, Nathan        97 Mobile High                DNS  
 
Event 15  Boys 16-17 Javelin Throw 700gr
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1       Richards, Scott     95 Pearlgate T&            32.00m  
      25.50m  32.00m  26.24m           

Return to Results