Find NLAA on Facebook
Follow NLAA on twitter
 
 
 
 
 
Results last updated - Monday, July 11th, 2016 @ 11:05pm

2011 Age-Class Track & Field Championships - 3/7/2011
Pearlgate Track and Field Complex, Mount Pearl

                                    
 
Event 1  Girls 13&U 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1     3 Barnes, Skye-Lynn   02 Pearlgate T&             18.71   1.8 
 
Event 1  Women 14-15 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1    37 Hicks, Elizabeth    96 Unattached N             13.99   1.8 
  2    32 Chaulk, Alysha      97 Unattached N             14.30   1.8 
 
Event 1  Women 16-17 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1     8 Chan, Nicole        95 Pearlgate T&             13.32   0.8  2 
  2    28 Williams, Jodeen    94 Pearlgate T&             13.77   0.8  2 
  3    38 Penton, Abigail     95 Unattached N             14.10   0.8  2 
  4    10 Cheema, Sara        95 Pearlgate T&             18.14   0.8  2 
 
Event 1  Women 18-19 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1     5 Bautista, Kathryn   92 Pearlgate T&             13.13   0.8  2 
  2     9 Chan, Yvonne S.     92 Pearlgate T&             13.45   0.8  2 
 
Event 1  Women 20-34 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1     4 Bautista, Jenny     90 Pearlgate T&             13.86   0.8  2 
  2    20 Murphy, Meghan      91 Pearlgate T&             14.47   0.8  2 
 
Event 2  Men 13&U 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1    13 Deshpande, Harshal  98 Pearlgate T&             12.19   0.2 
  2    12 Deshpande, Deepal   01 Pearlgate T&             15.77   0.2 
  3    16 Johnson, Michael    00 Pearlgate T&             16.75   0.2 
 
Event 2  Men 16-17 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1    24 Richards, Scott     95 Pearlgate T&             12.75   0.2 
  2    35 Gilbert, Michael    95 Unattached N             12.95   0.2 
  3    36 Gillis, Anthony     95 Unattached N             14.61   0.2 
 
Event 2  Men 18-19 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1    26 Walsh, Jesse        92 Pearlgate T&             11.61   0.2 
  2    15 Fowlow, Nathan      92 Pearlgate T&             13.08   0.2 
 
Event 3  Girls 13&U 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1     6 Boland, Jennifer    98 Pearlgate T&             28.83  -1.4 
  2     3 Barnes, Skye-Lynn   02 Pearlgate T&             42.93  -1.4 
 
Event 3  Women 14-15 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1    37 Hicks, Elizabeth    96 Unattached N             29.79  -1.4 
  2    32 Chaulk, Alysha      97 Unattached N             30.14  -1.4 
 
Event 3  Women 16-17 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1     7 Buckingham, Darcy   94 Pearlgate T&             26.67  -1.4 
  2    38 Penton, Abigail     95 Unattached N             29.77  -1.4 
 
Event 3  Women 20-34 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1     4 Bautista, Jenny     90 Pearlgate T&             29.59  -1.4 
 
Event 4  Men 13&U 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1    13 Deshpande, Harshal  98 Pearlgate T&             25.82  +0.0 
  2    12 Deshpande, Deepal   01 Pearlgate T&             33.58  +0.0 
 
Event 4  Men 16-17 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1    17 Kelloway, Daniel W  94 Pearlgate T&             23.96  +0.0 
  2    14 Faour, Thomas       95 Pearlgate T&             24.29  +0.0 
 
Event 4  Men 18-19 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1    26 Walsh, Jesse        92 Pearlgate T&             23.45  +0.0 
 
Event 5  Girls 13&U 300 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1     6 Boland, Jennifer    98 Pearlgate T&             46.79  
  2     2 Barnes, Chantal     99 Pearlgate T&             56.35  
 
Event 5  Girls 14-15 300 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    37 Hicks, Elizabeth    96 Unattached N             48.06  
  2    22 O'Brien, Erin       96 Pearlgate T&             48.99  
  3    39 St. Croix, Rita-Ja  97 Unattached N             50.09  
  4    41 Watkins, Natasha    97 Unattached N             51.52  
 
Event 6  Boys 13&U 300 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    16 Johnson, Michael    00 Pearlgate T&             56.07  
 
Event 7  Women 16-17 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1     7 Buckingham, Darcy   94 Pearlgate T&             59.51  
  2    33 Forsey, Jillian     95 Unattached N           1:06.01  
 
Event 7  Women 20-34 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    27 Wilkins, Amanda     91 Pearlgate T&           1:09.05  
 
Event 8  Men 16-17 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    17 Kelloway, Daniel W  94 Pearlgate T&             53.19  
  2    14 Faour, Thomas       95 Pearlgate T&             55.04  
  3    30 Alexander, David    94 Unattached N           1:02.86  
 
Event 9  Girls 13&U 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1     2 Barnes, Chantal     99 Pearlgate T&           2:40.03  
  2    25 Shelton, Ruth       98 Pearlgate T&           2:58.64  
 
Event 9  Women 14-15 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    22 O'Brien, Erin       96 Pearlgate T&           2:51.83  
  2    41 Watkins, Natasha    97 Unattached N           3:04.64  
 
Event 10  Men 13&U 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    31 Byrne, Jesse        98 Unattached N           2:27.99  
  2    11 Crummey, Roman      00 Pearlgate T&           3:04.16  
 
Event 10  Men 18-19 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    34 Forsey, William     93 Unattached N           2:11.07  
 
Event 10  Men 20-34 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    18 Loro, Dominic       91 Pearlgate T&           2:11.60  
 
Event 11  Girls 13&U 1200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    25 Shelton, Ruth       98 Pearlgate T&           4:51.72  
 
Event 11  Girls 14-15 1200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    41 Watkins, Natasha    97 Unattached N           4:49.10  
 
Event 12  Boys 13&U 1200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    31 Byrne, Jesse        98 Unattached N           3:50.31  
 
Event 12  Boys 14-15 1200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    29 Woodfine, Marc      96 Pearlgate T&           3:48.26  
 
Event 13  Girls 14-15 2000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    39 St. Croix, Rita-Ja  97 Unattached N           8:03.17  
 
Event 14  Boys 13&U 2000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    31 Byrne, Jesse        98 Unattached N           7:09.22  
 
Event 14  Boys 14-15 2000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    29 Woodfine, Marc      96 Pearlgate T&           6:57.00  
 
Event 16  Men 16-17 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    21 Noseworthy, Matthe  95 Pearlgate T&           4:35.88  
 
Event 16  Men 20-34 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1     1 Snow, Adam G.       82 Mercury Athl           4:38.05  
 
Event 16  Men 35+ 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    19 Mason, Jim          65 Pearlgate T&           5:38.53  
 
Event 17  Women 16-17 3000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    33 Forsey, Jillian     95 Unattached N          10:27.55  
 
Event 18  Men 16-17 3000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    21 Noseworthy, Matthe  95 Pearlgate T&           9:51.10  
  2    30 Alexander, David    94 Unattached N          10:50.89  
 
Event 19  Women 16-17 High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1     7 Buckingham, Darcy   94 Pearlgate T&             1.50m  
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        P    P    P    P    O    O    O    O  XXX 
  2    23 O'Driscoll, Shaugh  95 Pearlgate T&             1.40m  
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 
        P    P    P    O    O    O  XXX 
  3    10 Cheema, Sara        95 Pearlgate T&             1.15m  
     1.15 1.20 
        O  XXX 
 
Event 19  Women 20-34 High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    20 Murphy, Meghan      91 Pearlgate T&             1.45m  
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        P    P    P   XO   XO   XO  XXO  XXX 
 
Event 20  Men 13&U High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    16 Johnson, Michael    00 Pearlgate T&             1.10m  
     1.00 1.05 1.10 1.15 
        O    O    O  XXX 
 
Event 21  Girls 13&U Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1     3 Barnes, Skye-Lynn   02 Pearlgate T&             2.40m   1.0 
     2.02m(2.1) 2.13m(2.9) 2.40m(1.0) 2.14m(2.4) 2.25m(-0.9) PASS     
 
Event 21  Women 16-17 Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1    28 Williams, Jodeen    94 Pearlgate T&             5.17m   0.9 
     5.03m(2.3) 5.10m(-0.2) 5.17m(0.9) 4.61m(0.2) 4.51m(-0.5) FOUL     
  2     8 Chan, Nicole        95 Pearlgate T&             4.94m  +0.0 
     FOUL      FOUL      FOUL      4.94m(+0.0) 4.85m(-1.4) 4.84m(+0.0)
 
Event 21  Women 18-19 Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1     5 Bautista, Kathryn   92 Pearlgate T&             4.85m  -0.3 
     4.54m(1.3) 4.69m(1.4) 4.78m(1.5) 4.69m(+0.0) 4.85m(-0.3) 4.74m(-0.1)
  2     9 Chan, Yvonne S.     92 Pearlgate T&             4.62m   1.9 
     4.32m(2.3) 4.45m(2.5) 4.62m(1.9) 4.52m(0.8) 4.29m(-0.1) 4.56m(+0.0)
 
Event 21  Women 20-34 Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1    20 Murphy, Meghan      91 Pearlgate T&             4.59m   0.2 
     4.52m(3.5) 4.55m(2.6) 4.49m(1.3) 4.59m(0.2) 4.33m(-0.6) FOUL     
 
Event 22  Men 16-17 Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1    35 Gilbert, Michael    95 Unattached N             5.39m   3.2 
     5.00m(0.1) 5.10m(2.0) 5.39m(3.2) FOUL      5.27m(1.2) 4.92m(-1.0)
  2    36 Gillis, Anthony     95 Unattached N             4.97m   2.5 
     4.64m(0.1) 4.96m(2.3) 4.88m(1.3) PASS      4.97m(2.5) 4.72m(0.2)
 
Event 22  Men 18-19 Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1    40 Stanoev, Theodore   92 Unattached N             5.78m   2.2 
     FOUL      5.57m(0.5) PASS      5.78m(2.2) 5.52m(0.3) 5.34m(0.3)
 
Event 27  Women 16-17 Javelin Throw 600g
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    23 O'Driscoll, Shaugh  95 Pearlgate T&            31.73m  
      29.47m  FOUL  31.73m  27.64m  30.15m  29.04m
 --    10 Cheema, Sara        95 Pearlgate T&               DNS  
 
Event 29  Boys 16-17 Javelin Throw 700g
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    24 Richards, Scott     95 Pearlgate T&            32.43m  
      31.75m  FOUL  FOUL  30.51m  32.26m  32.43m
 
Event 30  Men 18-19 Javelin Throw 800g
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    26 Walsh, Jesse        92 Pearlgate T&            33.22m  
      33.22m  26.69m               
 
Event 31  Women 18-19 Discus Throw 1kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1     9 Chan, Yvonne S.     92 Pearlgate T&            19.77m  
      18.37m  16.49m  16.14m  19.77m  15.81m  18.40m
 
Event 38  Girls 16-17 100 Meter Hurdles 0.76m
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1    28 Williams, Jodeen    94 Pearlgate T&             18.12   1.9 
 
Event 48  Men 18-19 3000 Meter Steeplechase 0.914m
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    34 Forsey, William     93 Unattached N          11:06.63  
 
Event 49  Boys 16-17 Shot Put 5kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    36 Gillis, Anthony     95 Unattached N            10.60m  
      10.23m  10.60m  10.34m  9.85m  FOUL  FOUL
 
Event 50  Men 18-19 Shot Put 6kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    15 Fowlow, Nathan      92 Pearlgate T&             8.68m  
      7.79m  8.00m  7.97m  FOUL  7.48m  8.68m

Return to Results