Find NLAA on Facebook
Follow NLAA on twitter
 
 
 
 
 
Results last updated - Monday, July 11th, 2016 @ 11:05pm

2011 Provincial Legion Track and Field Championships - 8-9/7/2011
Pearlgate Track and Field Complex, Mount Pearl

                                    
 
Event 1  Girls 15&U 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Hicks, Elizabeth          96 Unattached N             13.81  -0.7 
  2 Stokes, Hannah            96 Unattached N             14.26  -0.7 
  3 Chaulk, Alysha            97 Unattached N             14.36  -0.7 
  4 Turner, Kaitlyn           96 Unattached N             14.55  -0.7 
 
Event 1  Girls 16-17 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Chan, Nicole              95 Pearlgate T&             13.49  -0.7 
  2 Williams, Jodeen          94 Pearlgate T&             13.84  -0.7 
  3 Penton, Abigail           95 Unattached N             14.10  -0.7 
  4 Cheema, Sara              95 Pearlgate T&             16.93  -0.7 
 
Event 2  Boys 15&U 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Deshpande, Harshal        98 Pearlgate T&             12.28  -0.8 
  2 White, Donovan            97 Unattached N             13.95  -0.8 
 
Event 2  Boys 16-17 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Richards, Scott           95 Pearlgate T&             12.78  -0.8 
  2 Gilbert, Michael          95 Unattached N             13.10  -0.8 
  3 Walsh, Sandy              94 Unattached N             13.10  -0.8 
 
Event 3  Girls 15&U 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Boland, Jennifer          98 Pearlgate T&             28.18  -2.5 
  2 Hicks, Elizabeth          96 Unattached N             28.75  -2.5 
  3 Chaulk, Alysha            97 Unattached N             29.44  -2.5 
  4 Stokes, Hannah            96 Unattached N             29.56  -2.5 
  5 Turner, Kaitlyn           96 Unattached N             29.80  -2.5 
 
Event 3  Girls 16-17 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Penton, Abigail           95 Unattached N             28.91  -2.5 
 
Event 4  Boys 15&U 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Deshpande, Harshal        98 Pearlgate T&             26.80  -2.5 
  2 Macdonald, Ian            97 Unattached N             28.39  -2.5 
  3 White, Donovan            97 Unattached N             28.55  -2.5 
 
Event 4  Boys 16-17 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Kelloway, Daniel W.       94 Pearlgate T&             23.88  -2.5 
  2 Faour, Thomas             95 Pearlgate T&             24.38  -2.5 
 
Event 5  Girls 15 & Under 300 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Boland, Jennifer          98 Pearlgate T&             44.06  
  2 O'Brien, Erin             96 Pearlgate T&             46.33  
  3 St. Croix, Rita-Jane      97 Unattached N             47.00  
  4 Watkins, Natasha          97 Unattached N             49.11  
  5 White, Katara             98 Unattached N             49.35  
  6 Barnes, Chantal           99 Pearlgate T&             51.01  
  7 Turner, Jennifer          97 Unattached N             51.64  
 
Event 6  Boys 15 & Under 300 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Macdonald, Ian            97 Unattached N             44.06  
  2 White, Donovan            97 Unattached N             46.29  
 
Event 8  Boys 16-17 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Kelloway, Daniel W.       94 Pearlgate T&             52.02  
  2 Faour, Thomas             95 Pearlgate T&             52.94  
 
Event 9  Girls 15&U 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Barnes, Chantal           99 Pearlgate T&           2:36.83  
  2 O'Brien, Erin             96 Pearlgate T&           2:39.40  
  3 White, Katara             98 Unattached N           2:48.19  
  4 Shelton, Ruth             98 Pearlgate T&           2:57.11  
  5 Watkins, Natasha          97 Unattached N           2:59.63  
  6 Turner, Jennifer          97 Unattached N           3:10.94  
 
Event 10  Boys 15&U 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Byrne, Jesse              98 Unattached N           2:24.64  
  2 Macdonald, Ian            97 Unattached N           2:28.04  
 
Event 10  Boys 16-17 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Noseworthy, Matthew       95 Pearlgate T&           2:11.54  
 
Event 11  Girls 15 & Under 1200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Shelton, Ruth             98 Pearlgate T&           4:48.44  
 
Event 12  Boys 15 & Under 1200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Woodfine, Marc            96 Pearlgate T&           3:47.81  
  2 Byrne, Jesse              98 Unattached N           3:51.56  
 
Event 14  Boys 16-17 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Noseworthy, Matthew       95 Pearlgate T&           4:25.38  
 
Event 15  Girls 15 & Under 2000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 St. Croix, Rita-Jane      97 Unattached N           8:06.93  
  2 Watkins, Natasha          97 Unattached N           9:24.80  
 
Event 16  Boys 15 & Under 2000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Byrne, Jesse              98 Unattached N           6:49.85  
  2 Woodfine, Marc            96 Pearlgate T&           6:52.72  
 
Event 18  Boys 16-17 3000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
 -- Noseworthy, Matthew       95 Pearlgate T&               DNF  
 
Event 21  Girls 16-17 100 Meter Hurdles 0.76m
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Williams, Jodeen          94 Pearlgate T&             18.83   1.5 
 
Event 27  Girls 15 & Under 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 St. Croix, Rita-Jane      97 Unattached N           9:34.23  
  2 White, Katara             98 Unattached N          13:04.31  
 
Event 31  Girls 15&U High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Barnes, Chantal           99 Pearlgate T&             1.15m  
     0.80 0.85 0.90 0.95 1.00 1.05 1.05 1.10 1.15 1.20 
        O    O    O    O    O    O    O    O  XXO  XXX 
 
Event 31  Girls 16-17 High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 O'Driscoll, Shaughnessy   95 Pearlgate T&             1.50m  
     0.80 0.85 0.90 0.95 1.00 1.05 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        P    P    P    P    P    P    P    P    P    O    P    O    P    O  XXO    O  XXX 
  2 Cheema, Sara              95 Pearlgate T&             1.20m  
     0.80 0.85 0.90 0.95 1.00 1.05 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 
        P    P    P    P    P    P    P    P    O    O  XXX 
 
Event 32  Boys 16-17 High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Walsh, Sandy              94 Unattached N             1.63m  
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.63 1.66 
        O    O    O    O    O    O    O    O  XXO    O  XXX 
 
Event 35  Girls 16-17 Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Williams, Jodeen          94 Pearlgate T&             5.06m  -2.2 
     4.84m(-0.7) 4.93m(-1.0) 5.06m(-2.2) 4.71m(-1.3) 5.01m(-2.4) FOUL     
  2 Chan, Nicole              95 Pearlgate T&             4.81m  +0.0 
     4.81m(+0.0) 4.70m(-2.2) FOUL      4.73m(-0.7) 4.70m(-0.8) FOUL     
 
Event 36  Boys 16-17 Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Gilbert, Michael          95 Unattached N             5.28m  -2.8 
     5.28m(-2.8) 4.97m(-1.7) 5.10m(-1.5) FOUL      FOUL      5.03m(-4.4)
  2 Gillis, Anthony           95 Unattached N             4.95m  -2.1 
     4.95m(-2.1) 4.80m(-2.6) FOUL      FOUL      4.69m(-3.7) 4.56m(-2.4)
  3 Walsh, Sandy              94 Unattached N             4.58m  -2.0 
     4.38m(-3.4) 4.52m(-2.3) 4.58m(-2.0) 4.53m(-2.3) 4.38m(-3.9) FOUL     
 
Event 38  Boys 16-17 Triple Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Gilbert, Michael          95 Unattached N            11.51m  +0.0 
     11.11m(0.7) 11.00m(1.7) 11.39m(+0.0) 11.51m(+0.0) 11.49m(0.4) 11.26m(1.4)
 
Event 47  Girls 16-17 Javelin Throw 600g
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 O'Driscoll, Shaughnessy   95 Pearlgate T&            31.27m  
      27.26m  29.08m  31.27m  PASS  27.55m  27.44m
 
Event 48  Boys 16-17 Javelin Throw 700g
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Richards, Scott           95 Pearlgate T&            36.66m  
      33.55m  FOUL  34.29m  FOUL  35.64m  36.66m
 
Event 49  Girls 15 & Under Shot Put 3kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Stokes, Hannah            96 Unattached N             9.33m  
      8.05m  8.77m  8.71m  8.29m  8.85m  9.33m
 
Event 52  Boys 16-17 Shot Put 5kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Gillis, Anthony           95 Unattached N             9.89m  
      9.39m  9.26m  9.51m  9.22m  9.89m  9.54m

Return to Results