Find NLAA on Facebook
Follow NLAA on twitter
 
 
 
 
 
Results last updated - Monday, July 11th, 2016 @ 11:05pm

Atlantic Track & Field Championships - 7/24/2011
Stade Moncton 2010 Stadium, Moncton NB

                                    
 
Event 9  Women 14-15 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind
=====================================================================
Preliminaries
  8 Chaulk, Alysha            97 Stephenville             14.52q -3.5 
 
Event 9  Women 16-17 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind
=====================================================================
  5 Chan, Nicole              95 Pearlgate                13.94q -3.5 
  7 Penton, Abigail           95 Stephenville             14.23q -3.5 
 
Event 9  Women 18-19 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
  1 Bautista, Kathryn         92 Pearlgate                13.06q -1.7  2 
  3 Chan, Yvonne              92 Pearlgate                13.66q -3.5  1 
 
Event 10  Men 14-15 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
  1 Deshpande, Harshal        97 Pearlgate                12.32q -2.1  1 
 11 White, Donovan            97 Stephenville             14.06  -5.2  2 
 
Event 10  Men 16-17 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
  6 Cooze, Christopher        94 Stephenville             12.48q -2.1  1 
  9 Richards, Scott           95 Pearlgate                12.87  -2.1  1 
 -- Walsh, Sandy              94 Pearlgate                  SCR  -6.0  3 
 -- Kelloway, Daniel W        94 Pearlgate                  SCR   1.2  5 
 
Event 10  Men 18-19 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
 -- Walsh, Jesse              92 Pearlgate                  SCR   0.9  4 
 
Event 13  Tetrathlon: #1 Girls 11&U 60 Meter Dash Tetrathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  5 Barnes, Skye-Lynn         02 Pearlgate                11.17  -0.9    137
 
Event 14  Tetrathlon: #1 Boys 11&U 60 Meter Dash Tetrathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  2 Deshpande, Deepal         01 Pearlgate                 9.66  -0.2    174
 
Event 15  Girls 12-13 1200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  4 White, Katara             98 Stephenville           4:39.18  
  5 Shelton, Ruth             98 Pearlgate              4:39.77  
 
Event 15  Girls 14-15 1200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  3 St. Croix, Rita-Jane      97 Stephenville           4:05.35  
 
Event 16  Boys 12-13 1200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Byrne, Jesse              98 Stephenville           3:42.06  
 
Event 17  Women 16-17 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Forsey, Jillian           95 Stephenville           4:50.41  
 
Event 18  Men 16-17 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  3 Noseworthy, Matt          95 Pearlgate              4:27.14  
 
Event 18  Men 18-19 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  2 Forsey, William           93 Stephenville           4:18.62  
 
Event 19  Women 14-15 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  8 Chaulk, Alysha            97 Stephenville             14.26  -1.7 
 
Event 19  Women 16-17 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  4 Chan, Nicole              95 Pearlgate                13.68  -1.7  1 
  5 Penton, Abigail           95 Stephenville             13.98  -1.7  1 
 
Event 19  Women 18-19 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Bautista, Kathryn         92 Pearlgate                13.24  -1.7  1 
  3 Chan, Yvonne              92 Pearlgate                13.47  -1.7  1 
 
Event 20  Men 14-15 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  3 Deshpande, Harshal        97 Pearlgate                12.19  -1.8 
 
Event 20  Men 16-17 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  5 Cooze, Christopher        94 Stephenville             12.25  -1.8  1 
 
Event 27  Women 16-17 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  2 Buckingham, Darcy         94 Pearlgate                58.95  
 -- Penton, Abigail           95 Stephenville               SCR  
 
Event 27  Women 20-34 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Wilkins, Amanda           91 Pearlgate              1:11.02  
 
Event 28  Men 16-17 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Kelloway, Daniel W        94 Pearlgate                52.60   4 
  4 Faour, Thomas             95 Pearlgate                53.60   3 
 
Event 28  Men 18-19 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Bursey, Stephen           92 Una NL                   57.94   4 
 
Event 28  Men 20-34 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  4 Loro, Dominic             91 Pearlgate                57.61  
 
Event 30  Girls 14-15 300 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  3 Boland, Jennifer          97 Pearlgate                45.63  
  4 O'Brien, Erin             96 Pearlgate                47.38  
 
Event 31  Boys 14-15 300 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  5 White, Donovan            97 Stephenville             45.93  
 
Event 32  Tetrathlon: #4 Girls 11&U 600 Meter Dash Tetrathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  4 Barnes, Skye-Lynn         02 Pearlgate              2:22.37     191
 
Event 33  Tetrathlon: #4 Boys 11&U 600 Meter Dash Tetrathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  2 Deshpande, Deepal         01 Pearlgate              2:08.57     340
 
Event 36  Women 18-19 4x100 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Pearlgate T&F Club  'A'                               53.05  
 
Event 36  Women 20-34 4x100 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Pearlgate T&F Club  'B'                               58.50  
 
Event 37  Men 16-17 4x100 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  3 Pearlgate T&F Club  'A'                               47.49  
 
Event 40  Men 18-19 5000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Forsey, William           93 Stephenville          17:31.27  
 
Event 42  Men 16-17 3000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  3 Noseworthy, Matt          95 Pearlgate              9:19.85  
 
Event 43  Girls 14-15 2000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  3 St. Croix, Rita-Jane      97 Stephenville           7:35.09  
 
Event 45  Women 14-15 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Boland, Jennifer          97 Pearlgate                28.00q  2.2  1 
  4 Chaulk, Alysha            97 Stephenville             28.63q  4.9  2 
 
Event 45  Women 16-17 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind
=====================================================================
  2 Buckingham, Darcy         94 Pearlgate                25.99q  2.2 
  7 Penton, Abigail           95 Stephenville             28.60q  2.2 
 
Event 45  Women 20-34 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
  2 Wilkins, Amanda           91 Pearlgate                30.70q  4.9  2 
 
Event 46  Men 14-15 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind
=====================================================================
  1 Deshpande, Harshal        97 Pearlgate                25.34q  2.7 
  8 White, Donovan            97 Stephenville             27.99q  2.7 
 
Event 46  Men 16-17 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
  1 Faour, Thomas             95 Pearlgate                23.37q  1.2  6 
  2 Kelloway, Daniel W        94 Pearlgate                23.43q  2.1  4 
 12 Cooze, Christopher        94 Stephenville             25.62   1.7  2 
 
Event 46  Men 18-19 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
 -- Walsh, Jesse              92 Pearlgate                  SCR   1.7  2 
 
Event 47  Girls 12-13 150 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
  5 White, Katara             98 Stephenville             21.81q  1.3  2 
 11 Barnes, Chantal           99 Pearlgate                22.99   2.1  1 
 
Event 48  Boys 12-13 150 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind
=====================================================================
  6 Byrne, Jesse              98 Stephenville             20.44q  1.7 
 
Event 49  Girls 12-13 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  3 Barnes, Chantal           99 Pearlgate              2:42.44  
  4 Shelton, Ruth             98 Pearlgate              2:48.81  
  7 White, Katara             98 Stephenville           2:52.91  
 
Event 49  Women 14-15 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  2 O'Brien, Erin             96 Pearlgate              2:34.41  
 -- St. Croix, Rita-Jane      97 Stephenville               SCR  
 
Event 49  Women 16-17 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Forsey, Jillian           95 Stephenville           2:20.69  
 
Event 50  Girls 11&U High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  2 Barnes, Skye-Lynn         02 Pearlgate                0.90m  
     0.80 0.85 0.90 0.95 1.00 
        O    O   XO  XXP    X 
 
Event 50  Girls 12-13 High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  3 Barnes, Chantal           99 Pearlgate                1.15m  
     0.80 0.85 0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 
        O    O    O   XO    O    O    O  XXO  XXX 
 
Event 50  Men 12-13 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Byrne, Jesse              98 Stephenville           2:22.92  
 
Event 50  Men 16-17 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
 -- Noseworthy, Matt          95 Pearlgate                  SCR  
 
Event 50  Men 18-19 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  3 Bursey, Stephen           92 Una NL                 2:11.00  
 
Event 50  Men 20-34 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  3 Loro, Dominic             91 Pearlgate              2:11.75  
 
Event 52  Women 16-17 High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  2 Buckingham, Darcy         94 Pearlgate                1.53m  
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.53 1.56 
        P    O    O    O    O   XO  XXX 
  4 O'Driscoll, Shaughnessy   95 Pearlgate                1.40m  
     1.30 1.35 1.40 1.45 
        P    O    O  XXX 
 
Event 52  Women 20-34 High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Murphy, Meghan            91 Pearlgate                1.40m  
     1.30 1.35 1.40 1.45 
        O    O  XXO  XXX 
 
Event 53  Women 20+ 400 Meter Hurdles 76cm
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Wilkins, Amanda           91 Pearlgate              1:38.69  
 
Event 53  Men 16-17 High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  5 Walsh, Sandy              94 Pearlgate                1.55m  
     1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 
        O    P    O  XXO  XXX 
 
Event 56  Women 14-15 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  3 Boland, Jennifer          97 Pearlgate                27.72   0.3 
  5 Chaulk, Alysha            97 Stephenville             29.16   0.3 
 
Event 56  Women 16-17 Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  2 Chan, Nicole              95 Pearlgate                4.88m  -1.3 
     4.77m(-3.1) FOUL      FOUL      4.88m(-1.3) FOUL      FOUL     
 
Event 56  Women 16-17 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  2 Buckingham, Darcy         94 Pearlgate                25.46   0.3  1 
  7 Penton, Abigail           95 Stephenville             28.66   0.3  1 
 
Event 56  Women 18-19 Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  3 Chan, Yvonne              92 Pearlgate                4.59m   0.7 
     4.45m(-2.7) FOUL      FOUL      4.59m(0.7) FOUL      4.50m(-2.2)
  4 Bautista, Kathryn         92 Pearlgate                4.57m  -1.5 
     4.45m(-2.3) 4.42m(-1.4) 4.35m(2.6) 4.47m(-4.4) 4.51m(1.3) 4.57m(-1.5)
 
Event 56  Women 20-34 Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  3 Murphy, Meghan            91 Pearlgate                3.94m  -2.2 
     3.94m(-2.2) FOUL      3.70m(-2.0) FOUL      PASS      PASS     
 
Event 56  Women 20-34 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  2 Wilkins, Amanda           91 Pearlgate                31.53   0.3  1 
 
Event 57  Men 14-15 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  3 Deshpande, Harshal        97 Pearlgate                25.20   3.3 
 
Event 57  Men 16-17 Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  3 Gilbert, Michael          95 Stephenville             5.61m   1.8 
     FOUL      5.61m(1.8) 5.39m(-2.6) 5.54m(0.1) 4.88m(-2.3) 5.48m(-0.9)
  4 Walsh, Sandy              94 Pearlgate                5.09m  -2.4 
     4.82m(-3.2) 4.67m(-2.8) 5.09m(-2.4) PASS      PASS      PASS     
  5 Gillis, Anthony           95 Stephenville             4.88m  -1.7 
     4.73m(-0.1) 4.88m(-1.7) 4.77m(-0.5) 4.85m(-3.0) FOUL(-2.3) FOUL(-2.3)
 
Event 57  Men 16-17 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  2 Kelloway, Daniel W        94 Pearlgate                23.39   3.3  1 
  3 Faour, Thomas             95 Pearlgate                23.84   3.3  1 
 
Event 58  Women 18-19 Triple Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Bautista, Kathryn         92 Pearlgate                9.46m   1.8 
     9.28m(0.5) 9.15m(1.3) 9.46m(1.8) 9.33m(2.2) 9.23m(2.0) 9.32m(1.3)
 
Event 59  Girls 12-13 150 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  5 White, Katara             98 Stephenville             21.81   2.1 
 
Event 59  Men 16-17 Triple Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  2 Gilbert, Michael          95 Stephenville            12.02m   0.9 
     11.99m(2.0) 11.81m(2.2) 11.97m(2.6) FOUL      12.02m(0.9) FOUL     
 
Event 60  Boys 12-13 150 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  6 Byrne, Jesse              98 Stephenville             20.30   2.4 
 
Event 61  Girls 11 & Under 150 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  4 Barnes, Skye-Lynn         02 Pearlgate                28.59   2.0 
 
Event 62  Boys 11 & Under 150 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  2 Deshpande, Deepal         01 Pearlgate                22.73   1.8 
 
Event 66  Boys 16-17 Shot Put 5kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  5 Gillis, Anthony           95 Stephenville            10.75m  
      10.43m  10.75m  FOUL  9.85m  10.40m  FOUL
 
Event 68  Women 16-17 4x400 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Pearlgate T&F Club  'A'                             4:37.76  
 
Event 69  Men 18-19 4x400 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Pearlgate T&F Club  'B'                             3:47.11  
 
Event 73  Women 20-34 Discus Throw 1kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  2 Murphy, Meghan            91 Pearlgate               17.38m  
      17.38m  PASS  PASS  PASS  PASS  PASS
 
Event 81  Women 16-17 Javelin Throw 600g
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  2 O'Driscoll, Shaughnessy   95 Pearlgate               32.43m  
      28.75m  27.23m  29.09m  32.43m  30.40m  FOUL
 
Event 82  Boys 16-17 Javelin Throw 700g
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  3 Richards, Scott           95 Pearlgate               35.71m  
      34.51m  33.72m  32.54m  33.91m  35.71m  34.99m
 
Event 91  Girls 11 & Under Tetrathlon
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  5 Barnes, Skye-Lynn         02 Pearlgate                  500  
 
Event 91  Tetrathlon: #2 Girls 11&U Long Jump Tetrathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  6 Barnes, Skye-Lynn         02 Pearlgate                2.79m   NWI     73
     2.63m(NWI) 2.79m(NWI) 2.37m(NWI)            
 
Event 91  Tetrathlon: #3 Girls 11&U Shot Put 2kg Tetrathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  6 Barnes, Skye-Lynn         02 Pearlgate                3.22m      99
 
Event 92  Boys 11 & Under Tetrathlon
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  2 Deshpande, Deepal         01 Pearlgate                  820  
 
Event 92  Tetrathlon: #2 Boys 11&U Long Jump Tetrathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  2 Deshpande, Deepal         01 Pearlgate                3.43m   NWI    121
     3.40m(NWI) 3.24m(NWI) 3.43m(NWI)            
 
Event 92  Tetrathlon: #3 Boys 11&U Shot Put 2kg Tetrathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  6 Deshpande, Deepal         01 Pearlgate                4.89m     185

Return to Results