Find NLAA on Facebook
Follow NLAA on twitter
 
 
 
 
 

NLAA Junior High School Team Challenge
June 1, 2013, Pearlgate Track and Field Complex, Mount Pearl

Results last updated - Monday, July 11th, 2016 @ 11:05pm

Event 1  Girls 100 Meter Dash
================================================================
Top 16 Advance by Time
 Meet Record: ! 13.61  05/06/2010  Nicole Chan, Beaconsfield JHS
    Name                    Year School                 Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Harding, Mykenzi          99 Brother Rice           ! 13.55q
  2 Tobin, Rachel             98 Mobile High              13.91q
  3 Pike, Katie               98 St Pauls Jr              14.51q
  4 Abbott, Amelia            99 St Thomas Aq             14.52q
  5 Pike, Samantha            00 St Francis I             15.98q
  6 Boddie, Molly             98 St Pauls Jr              16.20q
  7 Hatcher, Morgan           98 St Pauls Jr              16.26q
Heat  2 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Boland, Jennifer          98 MacDonald Dr           ! 13.39q
  2 Tuck, Stephanie           98 Brother Rice             15.28q
  3 McDermott, Drew           98 St Pauls Jr              15.51q
  4 Nichelson, Devon          99 St Francis I             16.31q
  5 Brochu, Holly             00 St Thomas Aq             16.48q
  6 McCann, Sarah             99 St Thomas Aq             17.15q
  7 Williston, Christine      98 Stephenville             20.23q

Event 1  Girls 100 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: ! 13.61  05/06/2010  Nicole Chan, Beaconsfield JHS
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: 4.3
  1 Hatcher, Morgan           98 St Pauls Jr              16.15
  2 Boddie, Molly             98 St Pauls Jr              16.37
  3 Nichelson, Devon          99 St Francis I             16.44   22
  4 Brochu, Holly             00 St Thomas Aq             16.67   21
  5 McCann, Sarah             99 St Thomas Aq             17.62
  6 Williston, Christine      98 Stephenville             20.40   20
Section  2 Finals   Wind: 4.0
  1 Boland, Jennifer          98 MacDonald Dr             13.09   30
  2 Harding, Mykenzi          99 Brother Rice             13.42   29
  3 Tobin, Rachel             98 Mobile High              14.02   28
  4 Abbott, Amelia            99 St Thomas Aq             14.35   27
  5 Pike, Katie               98 St Pauls Jr              14.58   26
  6 Tuck, Stephanie           98 Brother Rice             15.31   25
  7 McDermott, Drew           98 St Pauls Jr              15.61   24
  8 Pike, Samantha            00 St Francis I             16.21   23

Event 2  Boys 100 Meter Dash
================================================================
Top 16 Advance by Time
 Meet Record: ! 12.94  31/05/2008  Shane Cormier, S'Ville High
    Name                    Year School                 Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Deshpande, Harshal        98 MacDonald Dr           ! 11.99q
  2 Power, Denis              98 Stella Maris           ! 12.75q
  3 Wiseman, Andrew           98 Brother Rice             13.51q
  4 Peacock, Chris            00 St Pauls Jr              13.79q
  5 Lynch, Lucas              00 St Francis I             15.44q
  6 Sparkes, Logan            00 St Francis I             16.41q
  7 Hunt-Benoit, Justin       00 St Thomas Aq             16.74q
Heat  2 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Hurley, Lawrence          98 Brother Rice             13.91q
  2 Pike, Ben                 00 St Pauls Jr              14.02q
  3 Pinksen, Nathan           99 St Thomas Aq             16.12q
  4 Hicks, Robert             00 St Francis I             17.00q
  5 Baker, Richie             00 St Francis I             17.55
  6 Whalen, Joshua            00 St Francis I             17.57
  7 Tetford, Mark             00 St Francis I             18.22
Heat  3 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Deshpande, Deepal         01 Lakecrest In           ! 12.61q
  2 Planetta, Tyler           98 St Kevins Jr             13.22q
  3 MacGowan, Ethan           98 Brother Rice             13.57q
  4 McDonald, Stephen         99 St Francis I             15.40q
  5 Griffin, Joshua           00 St Francis I             15.62q
  6 Hynes, Tristan            00 St Thomas Aq             17.01

Event 2  Boys 100 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: ! 12.94  31/05/2008  Shane Cormier, S'Ville High
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: 3.6
  1 Pike, Ben                 00 St Pauls Jr              13.99   23
  2 McDonald, Stephen         99 St Francis I             15.33   22
  3 Griffin, Joshua           00 St Francis I             15.49   21
  4 Pinksen, Nathan           99 St Thomas Aq             15.85   20
  5 Lynch, Lucas              00 St Francis I             16.02
  6 Sparkes, Logan            00 St Francis I             16.78
  7 Hunt-Benoit, Justin       00 St Thomas Aq             17.39   19
  8 Hicks, Robert             00 St Francis I             17.75
Section  2 Finals   Wind: 2.7
  1 Deshpande, Harshal        98 MacDonald Dr             12.16   30
  2 Deshpande, Deepal         01 Lakecrest In             12.54   29
  3 Power, Denis              98 Stella Maris             12.79   28
  4 Planetta, Tyler           98 St Kevins Jr             12.92   27
  5 Peacock, Chris            00 St Pauls Jr              13.73   26
  6 MacGowan, Ethan           98 Brother Rice             13.85   25
  7 Wiseman, Andrew           98 Brother Rice             13.87   24
  8 Hurley, Lawrence          98 Brother Rice             14.20

Event 3  Girls 200 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: ! 29.50  05/06/2011  Hannah Stokes, Stephenville
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Section  1     Wind: 6.8
  1 Tobin, Rachel             98 Mobile High              29.16   28
  2 Barnes, Chantal           99 Brother Rice             29.82   27
  3 Abbott, Amelia            99 St Thomas Aq             30.57   26
  4 Meadus, Brianna           00 St Francis I             33.19   25
  5 McCann, Sarah             99 St Thomas Aq             37.60   22
 -- Breen, Zoe                98 St Pauls Jr                DNS
Section  2     Wind: 5.4
  1 Boland, Jennifer          98 MacDonald Dr             27.26   30
  2 Harding, Mykenzi          99 Brother Rice             28.53   29
  3 Boone, Nora               99 St Pauls Jr              34.99   24
  4 Hatcher, Morgan           98 St Pauls Jr              35.43   23
  5 Boddie, Molly             98 St Pauls Jr              36.32
 -- Kroll, Sara               98 St Pauls Jr                DNS

Event 4  Boys 200 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: ! 24.30  05/06/2010  Thomas Faour, Macdonald Jr
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Section  1     Wind: 5.4
  1 Crummy, Roman             00 Frank Roberts JH         27.94   28
  2 Chislett, Liam            00 St Pauls Jr              32.10   24
  3 Delaney, Spenser          00 St Pauls Jr              33.74
  4 Pinksen, Nathan           99 St Thomas Aq             34.23   21
  5 Browne, Ian               00 Brother Rice             35.84
  6 Hynes, Tristan            00 St Thomas Aq             39.57   20
 -- McDonald, Stephen         99 St Francis I               DNS
Section  2     Wind: 5.8
  1 Deshpande, Harshal        98 MacDonald Dr             25.37   30
  2 Deshpande, Deepal         01 Lakecrest In             25.96   29
  3 Planetta, Tyler           98 St Kevins Jr             28.08   27
  4 Grant, Jacob              00 St Pauls Jr              28.80   26
  5 Hurley, Lawrence          98 Brother Rice             29.92   25
  6 McKeown, Brody            98 Brother Rice             32.14   23
  7 Griffin, Joshua           00 St Francis I             34.10   22

Event 5  Girls 300 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: ! 46.86  05/06/2010  Sabrina Muise, Stephenville HS
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Section  1
  1 Shelton, Ruth             98 MacDonald Dr             49.93   30
  2 Kennedy, Asha             99 St Pauls Jr              51.09   29
  3 Dumaresque, Ursula        98 Brother Rice             57.26   26
  4 Hatcher, Morgan           98 St Pauls Jr              58.66
  5 Goosney, Mackenzie        99 St Thomas Aq           1:01.36   24
  6 Druken, Rebecca           98 Brother Rice           1:16.34
 -- Breen, Zoe                98 St Pauls Jr                DNS
Section  2
  1 Blundon, Hannah           98 Stephenville             51.90   28
  2 Byrne, Rebecca            98 St Pauls Jr              52.94   27
  3 Collin, Taylor            98 Brother Rice             59.18   25

Event 6  Boys 300 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: ! 38.01  05/06/2010  Thomas Faour, Macdonald Drive Jr HS
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Section  1
  1 Cornect, Cameron          00 St Thomas Aq             47.45   30
  2 Chislett, Liam            00 St Pauls Jr              53.03   29
  3 Peacock, Chris            00 St Pauls Jr              53.14   28
  4 Thornhill, Kent           00 St Pauls Jr              55.41
  5 Wiseman, James            00 Brother Rice             56.72   27
  6 Yetman, Kyle              00 Brother Rice             57.69   26
  7 Gaulton, Tyler            00 Brother Rice           1:00.33
 -- Wiseman, Andrew           98 Brother Rice               DNS

Event 7  Girls 800 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: ! 2:31.73  05/06/2010  Sabrina Muise, Stephenville HS
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Barnes, Chantal           99 Brother Rice           2:35.23   30
  2 Hutchings, Ashley         00 Villanova Ju           2:37.22   29
  3 Collins, Ashley           98 St Kevins Jr           2:58.48   28
  4 Blundon, Hannah           98 Stephenville           3:05.72   27
  5 Byrne, Rebecca            98 St Pauls Jr            3:12.68   26
  6 Nash, Clare               99 St Pauls Jr            3:16.19   25
  7 Collin, Taylor            98 Brother Rice           3:29.20   24
  8 Goosney, Mackenzie        99 St Thomas Aq           3:43.72   23
 -- Davis, Sara               98 St Pauls Jr                DNS
 -- Dumaresque, Ursula        98 Brother Rice               DNS

Event 8  Boys 800 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: ! 2:21.96  02/06/2007  Stephen Bursey, I.J.Samson J
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Moulton, Levi             00 Villanova Ju           2:28.30   30
  2 Partridge, Drey           98 Brother Rice           2:37.06   29
  3 Howley, Greg              99 St Pauls Jr            2:48.44   28
  4 McKeown, Brody            98 Brother Rice           3:06.62   27
  5 Gaulton, Tyler            00 Brother Rice           3:10.04
  6 Wiseman, James            00 Brother Rice           3:14.49
  7 Loveys, Blake             00 St Francis I           3:22.72   26
  8 Leftault, Brandon         00 St Kevins Jr           3:49.27   25
  9 Henley, Simon             98 Brother Rice           3:53.23
 -- Pike, Ben                 00 St Pauls Jr                DNS
 -- Crummy, Roman             00 Frank Roberts JH           DNS
 -- Porter, Alex              98 Brother Rice               DNS

Event 9  Girls 1200 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: ! 3:50.70  05/06/2010  Jillian Forsey, Stephenville HS
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Pink, Julie               00 Burgeo Acade           4:34.53   30
  2 Collins, Ashley           98 St Kevins Jr           4:41.52   29
  3 Power, Emma               00 St Kevins Jr           4:48.15   28
  4 Robbins, Kelly            98 Brother Rice           5:04.01   27
  5 Kroll, Sara               98 St Pauls Jr            5:08.88   26
  6 Dumaresque, Ursula        98 Brother Rice           5:16.12   25
  7 Nash, Clare               99 St Pauls Jr            5:20.07   24
 -- Hutchings, Ashley         00 Villanova Ju               DNS

Event 10  Boys 1200 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: ! 3:49.30  02/06/2012  Jesse Byrne, Stephenville
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Partridge, Drey           98 Brother Rice           4:02.31   30
  2 Power, Denis              98 Stella Maris           4:09.58   29
  3 Howley, Greg              99 St Pauls Jr            4:19.74   28
  4 La Prairie, Henry         00 Brother Rice           4:23.93   27
  5 Hoskins, Tyler            00 St Thomas Aq           4:27.92   26
  6 Ponce De Leon, Enrique    98 Brother Rice           4:32.77
  7 Ryan, Chris               99 Stella Maris           4:35.81   25
  8 Gosbee, Jack              99 St Thomas Aq           4:36.08   24
  9 Luther, Nick              00 Stella Maris           4:39.91
 10 Yetman, Kyle              00 Brother Rice           4:45.86
 11 Lynch, Lucas              00 St Francis I           4:47.98   23
 12 Gaulton, Tyler            00 Brother Rice           4:51.27
 13 Loveys, Blake             00 St Francis I           4:53.55   22
 14 Delaney, Spenser          00 St Pauls Jr            5:04.48   21
 15 Henley, Simon             98 Brother Rice           5:26.63
 16 Deveau, Alex              00 Stephenville           5:33.32   20

Event 11  Girls 2000 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: ! 6:56.73  05/06/2012  Jillian Forsey, Stephenville HS
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Pink, Julie               00 Burgeo Acade           8:16.51   30
  2 Power, Emma               00 St Kevins Jr           8:25.41   29
  3 Lawlor, Natasha           98 Indian River           8:27.82   28
  4 Robbins, Kelly            98 Brother Rice           9:33.42   27
  5 Byrne, Rebecca            98 St Pauls Jr            9:53.31   26
  6 Nash, Clare               99 St Pauls Jr           10:28.58   25
  7 Collin, Taylor            98 Brother Rice          10:41.82   24
 -- Hutchings, Ashley         00 Villanova Ju               DNS
 -- Davis, Sara               98 St Pauls Jr                DNS

Event 12  Boys 2000 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: ! 7:02.22  02/06/2012  Walter O' Brien, Brother Rice
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Power, Denis              98 Stella Maris           7:29.38   30
  2 Partridge, Drey           98 Brother Rice           7:50.83   29
  3 Grant, Jacob              00 St Pauls Jr            7:55.16   28
  4 Hoskins, Tyler            00 St Thomas Aq           7:59.96   27
  5 Gosbee, Jack              99 St Thomas Aq           8:12.76   26
  6 Chislett, Liam            00 St Pauls Jr            8:13.67   25
  7 Luther, Nick              00 Stella Maris           9:09.34   24
  8 Ryan, Chris               99 Stella Maris           9:09.93
  9 Loveys, Blake             00 St Francis I           9:23.99   23
 10 Browne, Ian               00 Brother Rice           9:35.24   22
 11 Deveau, Alex              00 Stephenville           9:57.21   21
 -- Leftault, Brandon         00 St Kevins Jr               DNF
 -- Moulton, Levi             00 Villanova Ju               SCR
 -- La Prairie, Henry         00 Brother Rice               DNS
 -- Lynch, Lucas              00 St Francis I               DNS

Event 13  Girls Long Jump
============================================================================
 Meet Record: ! 4.58m  05/06/2010  Nicole Chan, Beaconsfield Jn HS
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
Flight  1
  1 Kennedy, Asha             99 St Pauls Jr              4.37m   NWI  30
     3.81m(4.4) 3.89m(3.4) 4.12m(4.9) 4.27m(4.4) 4.02m(2.3) 4.37m(NWI)
  2 Abbott, Amelia            99 St Thomas Aq             3.96m   4.1  29
     3.84m(4.4) 3.61m(4.5) FOUL      3.78m(3.7) 3.96m(4.1) 3.80m(4.4)
  3 Pike, Katie               98 St Pauls Jr              3.82m   3.2  28
     FOUL      3.82m(3.2) 3.31m(4.8) FOUL      3.21m(NWI) 3.42m(NWI)
  4 Barnes, Chantal           99 Brother Rice             3.66m   3.7  27
     3.66m(3.7) 3.41m(5.5) 3.00m(3.7) 3.49m(5.0) 3.61m(2.2) 3.55m(5.4)
  5 Brochu, Holly             00 St Thomas Aq             3.65m   3.1  26
     FOUL      3.36m(4.2) 3.65m(3.1) FOUL      FOUL      FOUL
  6 Tobin, Rachel             98 Mobile High              3.55m   4.5  25
     3.55m(4.5) 3.39m(4.9) 3.25m(NWI) 3.39m(NWI) 2.96m(4.0) 3.51m(2.5)
  7 Pike, Samantha            00 St Francis I             3.39m   3.8  24
     3.39m(3.8) 3.13m(4.0) 3.19m(4.4) 3.00m(NWI) 2.95m(NWI) 3.04m(NWI)
  8 Power, Emma               00 St Kevins Jr             2.94m   5.0  23
     2.47m(4.3) 2.94m(5.0) 2.00m(NWI) 2.07m(1.7) 2.37m(3.3) FOUL
  9 Collins, Ashley           98 St Kevins Jr             2.84m   NWI  22
     2.84m(NWI) FOUL      2.24m(3.3)
 10 Robbins, Kelly            98 Brother Rice             2.75m   3.9  21
     2.75m(3.9) 2.65m(4.2) FOUL
 11 Tuck, Stephanie           98 Brother Rice             2.63m   3.4
     FOUL      2.55m(4.5) 2.63m(3.4)
 12 Goosney, Mackenzie        99 St Thomas Aq             2.53m   NWI
     2.53m(NWI) 2.29m(3.0) 2.22m(NWI)
 13 Nichelson, Devon          99 St Francis I             2.52m   3.9  20
     2.40m(2.8) 2.52m(3.9) 2.28m(3.5)
 -- Breen, Zoe                98 St Pauls Jr                DNS   NWI
 -- McDermott, Drew           98 St Pauls Jr                DNS   NWI
 -- Meadus, Brianna           00 St Francis I               DNS   NWI

Event 14  Boys Long Jump
============================================================================
 Meet Record: ! 5.10m  31/05/2009  Lucas Power, Mobile CHS
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Cornect, Cameron          00 St Thomas Aq             4.43m   3.6  30
     3.85m(4.3) 3.75m(3.4) 3.97m(3.9) 3.91m(6.8) 3.81m(3.9) 4.43m(3.6)
  2 MacGowan, Ethan           98 Brother Rice             4.31m   3.8  29
     4.31m(3.8) 4.11m(4.1) 4.19m(5.0) 4.22m(4.5) 4.30m(6.6) 4.06m(4.3)
  3 Pike, Ben                 00 St Pauls Jr              4.10m   3.8  28
     3.75m(5.3) 3.77m(5.3) 3.94m(4.2) 3.70m(2.3) 4.10m(3.8) 4.03m(3.1)
  4 Crummy, Roman             00 Frank Roberts JH         4.04m   5.4  27
     3.53m(5.3) 3.39m(4.1) 3.90m(3.6) 3.90m(3.9) 4.04m(5.4) 3.83m(3.8)
  5 Luther, Nick              00 Stella Maris             3.78m   5.7  26
     3.76m(4.1) 3.39m(4.0) 3.50m(5.0) 3.78m(5.7) 3.31m(3.7) 3.73m(2.7)
  6 Ponce De Leon, Enrique    98 Brother Rice             3.67m   4.7  25
     3.52m(5.7) 3.48m(3.7) 3.57m(NWI) 3.18m(4.8) 3.30m(3.9) 3.67m(4.7)
  7 Ryan, Chris               99 Stella Maris             3.66m   4.2  24
     3.66m(4.2) 3.19m(3.0) 3.39m(3.2) 3.33m(3.7) 3.48m(3.8) 3.13m(6.3)
  8 Hoskins, Tyler            00 St Thomas Aq             3.55m   4.3  23
     3.55m(4.3) 2.26m(2.7) FOUL      3.48m(5.6) FOUL      3.45m(3.7)
  9 McDonald, Stephen         99 St Francis I             3.36m   3.4  22
     3.36m(3.4) 3.26m(3.8) 3.27m(4.6)
 10 Hurley, Lawrence          98 Brother Rice             3.30m   6.4
     FOUL      3.11m(4.1) 3.30m(6.4)
 11 Porter, Alex              98 Brother Rice             3.25m   4.9
     3.25m(4.9) 3.11m(2.1) FOUL
 12 Gosbee, Jack              99 St Thomas Aq             3.20m   2.8
     3.20m(2.8) 2.99m(2.9) 3.11m(5.5)
 13 Yetman, Kyle              00 Brother Rice             3.19m   2.3
     3.11m(2.4) 3.19m(2.3) FOUL
 14 Griffin, Joshua           00 St Francis I             2.91m   3.2  21
     2.91m(3.2) FOUL      2.61m(4.1)
 15 Wiseman, James            00 Brother Rice             2.85m   5.1
     2.72m(5.2) 2.85m(5.1)
 16 Leftault, Brandon         00 St Kevins Jr             2.71m   2.3  20
     FOUL      FOUL      2.71m(2.3)
 17 Tetford, Mark             00 St Francis I             2.56m   3.1
     2.56m(3.1) 2.30m(5.1) 2.35m(2.6)
 18 Hicks, Robert             00 St Francis I             2.49m   NWI
     FOUL      2.42m(5.3) 2.49m(NWI)
 19 Hunt-Benoit, Justin       00 St Thomas Aq             2.16m   2.4
     FOUL      FOUL      2.16m(2.4)
 -- Peacock, Chris            00 St Pauls Jr               FOUL
     FOUL      FOUL      FOUL
 -- Henley, Simon             98 Brother Rice               DNS   NWI

Event 15  Girls High Jump
=======================================================================
 Meet Record: ! 1.59m  05/06/2010  Shaughnessy O'Driscoll, Mobile CHS
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kennedy, Asha             99 St Pauls Jr              1.46m   30
     0.90 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.43 1.46 1.48
        P    P    P    P    O    P    O    O    O    O    O   XO    X
  2 Harding, Mykenzi          99 Brother Rice             1.30m   29
     0.90 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35
        O    O    O    O    O   XO  XXO   XO  XXX
  3 Shelton, Ruth             98 MacDonald Dr             1.30m   28
     0.90 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35
        P    P    P    P    O    O    O  XXO  XXX
  4 Kroll, Sara               98 St Pauls Jr              1.20m
     0.90 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25
        O    O    O    O    O   XO  XXX
  5 Boone, Nora               99 St Pauls Jr              1.20m   27
     0.90 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25
        O    O    O    O    O  XXO  XXX
  6 Moores, Olivia            98 St Pauls Jr              1.10m
     0.90 1.00 1.05 1.10 1.15
        O    O    O    O  XXX
  7 Boddie, Molly             98 St Pauls Jr              1.00m
     0.90 1.00 1.05
        O    O  XXX
  8 Druken, Rebecca           98 Brother Rice             1.00m   26
     0.90 1.00 1.05
        O   XO  XXX
 -- McDermott, Drew           98 St Pauls Jr                DNS

Event 16  Boys High Jump
=======================================================================
 Meet Record: ! 1.70m  31/05/2008  James McCulloch, S'ville High
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 MacGowan, Ethan           98 Brother Rice             1.35m   30
     0.92 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40
        O    O    O    O    O    O    O   XO   XO  XXO  XXX
  2 Wiseman, Andrew           98 Brother Rice             1.30m
     0.92 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35
        P    O   XO    O    O   XO    O    O    O  XXX
  3 McKeown, Brody            98 Brother Rice             1.30m   29
     0.92 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35
        O    O    O    O    O    O    O  XXO   XO  XXX
  4 Porter, Alex              98 Brother Rice             1.25m
     0.92 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30
        P    O    O    O    O    O    O    O  XXX
  5 Planetta, Tyler           98 St Kevins Jr             1.25m   28
     0.92 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30
        O    O    O    O    O    O    O   XO  XXX
  6 La Prairie, Henry         00 Brother Rice             1.25m
     0.92 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30
        P    P    P    P    P   XO    O   XO  XXX
  7 Morrissey, Luke           98 St Pauls Jr              1.25m   26.50
     0.92 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30
        O    O    O    O    O  XXO   XO  XXO  XXX
  7 Thornhill, Kent           00 St Pauls Jr              1.25m   26.50
     0.92 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30
        O    O    O   XO    O   XO   XO  XXO  XXX
  9 Sparkes, Logan            00 St Francis I             1.10m   25
     0.92 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25
        O   XO    O  XXO    O  XXP    P    X

Event 17  Girls Shot Put 3kg
=======================================================================
 Meet Record: ! 10.25m  31/05/2008  Crystal Miesseau, S'ville High
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Williston, Christine      98 Stephenville             8.53m   30
      8.53m  8.06m  8.13m  8.30m  8.19m  6.83m
  2 Nichelson, Devon          99 St Francis I             7.70m   29
      7.70m  7.34m  7.49m  6.75m  7.50m  7.03m
  3 Tuck, Stephanie           98 Brother Rice             7.61m   28
      5.80m  6.77m  7.21m  7.61m  7.53m  7.60m
  4 Druken, Rebecca           98 Brother Rice             7.59m   27
      6.43m  7.36m  7.59m  7.06m  FOUL  7.15m
  5 Pike, Katie               98 St Pauls Jr              7.57m   26
      6.69m  7.10m  7.05m  7.57m  7.50m  7.49m
  6 Peacock, Katherine        98 St Pauls Jr              7.53m   25
      6.89m  6.94m  7.02m  7.53m  6.76m  7.30m
  7 Moores, Olivia            98 St Pauls Jr              7.05m
      6.81m  6.49m  7.05m  6.92m  6.96m  6.81m
  8 Pike, Samantha            00 St Francis I             6.77m   24
      5.80m  6.77m  5.74m  6.40m  FOUL  5.14m
  9 McCann, Sarah             99 St Thomas Aq             6.03m   23
      5.15m  5.30m  6.03m
 10 Boone, Nora               99 St Pauls Jr              6.02m
      5.40m  4.87m  6.02m
 11 Brochu, Holly             00 St Thomas Aq             5.50m   22
      4.92m  5.50m  FOUL

Event 18  Boys Shot Put 4kg
=======================================================================
 Meet Record: ! 11.45m  31/05/2008  Tim Rose, S'ville High
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tuck, Nathan              98 Brother Rice             9.07m   30
      8.76m  9.07m  8.76m  8.98m  8.10m  8.50m
  2 Ponce De Leon, Enrique    98 Brother Rice             8.19m   29
      8.19m  7.76m  8.04m  7.17m  7.73m  7.54m
  3 Hynes, Tristan            00 St Thomas Aq             7.60m   28
      7.11m  7.14m  7.55m  6.92m  6.92m  7.60m
  4 Cornect, Cameron          00 St Thomas Aq             7.41m   27
      6.92m  6.92m  7.01m  7.14m  7.41m  7.32m
  5 Baker, Richie             00 St Francis I             6.96m   26
      6.47m  FOUL  6.55m  6.96m  6.30m  6.75m
  6 Pinksen, Nathan           99 St Thomas Aq             6.82m
      6.10m  6.36m  6.71m  6.59m  6.32m  6.82m
  7 Hunt-Benoit, Justin       00 St Thomas Aq             6.33m
      6.33m  6.16m  6.16m  5.93m  5.75m  5.35m
  8 Thornhill, Kent           00 St Pauls Jr              6.02m   25
      5.74m  5.61m  6.02m  5.44m  5.84m  5.33m
  9 Tetford, Mark             00 St Francis I             5.31m   24
      5.31m  5.00m  5.16m
 10 Whalen, Joshua            00 St Francis I             5.24m
      4.96m  5.24m  4.90m
 11 Delaney, Spenser          00 St Pauls Jr              4.93m   23
      4.54m  4.56m  4.93m
 12 Hicks, Robert             00 St Francis I             4.12m
      4.12m  FOUL  FOUL
 13 Browne, Ian               00 Brother Rice             3.90m
      3.40m  3.90m  3.46m

                    Women - Team Rankings - 9 Events Scored
===============================================================================
    1) Brother Rice Jr High /SJ   476        2) St Pauls Jr HS /SJ        471
    3) St Thomas Aquinas School   243        4) St Francis Int School     167
    5) St Kevins Jr High /Goulds  159        6) MacDonald Drive Jr H /SJ  118
    7) Stephenville High School   105        8) Mobile High School         81
    9) Burgeo Academy              60       10) Villanova Junior High      29
   11) Indian River High School    28

                     Men - Team Rankings - 9 Events Scored
===============================================================================
    1) Brother Rice Jr High /SJ   486        2) St Pauls Jr HS /SJ        415
    3) St Thomas Aquinas School   321        4) St Francis Int School     277
    5) Stella Maris Academy       186        6) St Kevins Jr High /Goulds 127
    7) MacDonald Drive Jr H /SJ    60        8) Lakecrest Independent Sch  58
    9) Frank Roberts Junior High   55       10) Stephenville Middle        41
   11) Villanova Junior High       30

Return to Results