Find NLAA on Facebook
Follow NLAA on twitter
 
 
 
 
 

2013 Pearlgate Twilight Series - Meet #2
June 12, 2013
Pearlgate Track and Field Complex, Mount Pearl

Results last updated - Monday, July 11th, 2016 @ 11:05pm
                                    
 
Event 1  Girls 15 & Under 80 Meter Hurdles 0.76m
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Kennedy, Asha             99 Pearlgate T&             18.64   0.1 
 
Event 3  Women 18-19 100 Meter Hurdles 0.84m
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Williams, Jodeen          94 Pearlgate T&             16.71  +0.0 
 -- Hayward, Erica            95 Pearlgate T&                DQ  +0.0 
 
Event 7  Girls 11&U 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Bonia, Camryn             02 Pearlgate T&             48.47   2 
  2 Ricketts, Emily           02 Unattached N             55.27   2 
  3 Tobin, Alexa              03 Unattached N             56.75   1 
  4 Ledevehat, Brooke         04 Pearlgate T&             57.05   1 
  5 Whitten, Kera             02 Unattached N             57.57   2 
  6 Duggan, Maddie            02 Unattached N             58.15   2 
  7 Bastow, Katherine         02 Unattached N             59.40   2 
  8 Rodgers, Emma             02 Unattached N             59.96   2 
  9 Barnes, Skye-Lynn         02 Pearlgate T&           1:01.57   2 
 10 Andrews, Brooke           03 Holy Family            1:01.69   1 
 11 McDonald, Chantal         03 Unattached N           1:02.51   1 
 12 Mercer, Lilli             04 Unattached N           1:05.49   1 
 
Event 7  Girls 12-13 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Hutchings, Ashley         00 Pearlgate T&             47.51   3 
  2 Hutchings, Jillian        01 Pearlgate T&             49.42   3 
  3 Power, Jillian            00 Pearlgate T&             52.93   3 
  4 Foley, Emily              01 Pearlgate T&             53.50   3 
  5 Ledevehat, Shae           01 Pearlgate T&             54.61   3 
  6 Woodford, Sarah           01 Unattached N             55.42   3 
  7 Bonia, Caitriona          00 Unattached N             56.66   3 
  8 Gatherall, Bridget        01 Unattached N           1:00.62   3 
 
Event 7  Girls 14-15 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Boland, Jennifer          98 Pearlgate T&             43.87   4 
  2 Barnes, Chantal           99 Pearlgate T&             47.05   4 
  3 Tobin, Rachel             98 Pearlgate T&             48.47   4 
  4 Shelton, Ruth             98 Pearlgate T&             49.38   4 
 
Event 8  Boys 11&U 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Nunes, Alexandre          03 Unattached N             55.47   2 
  2 Toope, Brandon            03 Unattached N             57.08   2 
  3 Sullivan, Robert  T       02 Unattached N             59.68   3 
  4 Taborda, Mateo            02 Unattached N           1:00.85   3 
  5 Baker, Colin              02 Unattached N           1:01.84   3 
  6 Taborda, Santiago         04 Unattached N           1:08.64   1 
  7 Toope, Brady              03 Unattached N           1:10.13   2 
  8 El-Gohary, Mohamed        03 Unattached N           1:14.34   2 
  9 Brown, Jacob              03 Unattached N           1:17.16   2 
 10 Sheppard, Oliver          04 Unattached N           1:17.26   1 
 11 Jarvis, Robbie            04 Paradise Run           1:21.20   1 
 12 Sheppard, Felix           05 Unattached N           1:26.07   1 
 13 Hallett, Nicholas         04 Unattached N           1:29.42   1 
 -- Fazal, Adam               02 Unattached N               DNS   3 
 -- White, Jack               04 Unattached N               DNS   1 
 
Event 8  Boys 12-13 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Deshpande, Deepal         01 Pearlgate T&             41.57   4 
  2 Knight, Eric              01 Pearlgate T&             48.99   4 
  3 Knight, Evan              01 Pearlgate T&             50.20   4 
  4 McKinnon, Colin           01 Unattached N             54.46   4 
  5 Chislett, Michael         01 Pearlgate T&             57.94   4 
  6 Lane, Joel                00 Pearlgate T&             58.34   4 
 -- Nyborg, Olav              01 Unattached N               DNS   4 
 
Event 8  Boys 14-15 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Deshpande, Harshal        98 Pearlgate T&             42.08   5 
  2 Power, Denis              98 Unattached N             43.90   5 
  3 Rogers, Ben               99 Unattached N             49.10   5 
  4 Whitten, Nicholas         99 Unattached N             52.11   5 
 
Event 9  Women 16-17 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Turner, Jennifer          97 Runway Runni           1:03.14  
  2 Healey, Victoria          96 Pearlgate T&           1:06.40  
  3 Coleman, Allison          97 Pearlgate T&           1:06.72  
  4 Morgan, Isabella          96 Pearlgate T&           1:07.34  
 
Event 9  Women 18-19 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Buckingham, Darcy         94 Pearlgate T&           1:01.87  
 
Event 9  Women 20-34 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
 -- Bautista, Jennifer        90 Pearlgate T&               SCR  
 
Event 9  Women 35+ 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 McIlroy, Caroline         71 Nautilus Run           1:09.30  
 
Event 10  Men 18-19 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Kelloway, Daniel          94 Pearlgate T&             50.46  
  2 Faour, Thomas             95 Pearlgate T&             53.12  
  3 Power, Gerard             95 Pearlgate T&             56.19  
 
Event 10  Men 20-34 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Loro, Dominic             91 Pearlgate T&             57.25  
 
Event 11  Girls 11&U 2000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Bonnell, Jayme            02 Pearlgate T&           9:08.17  
 
Event 12  Boys 11&U 2000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Nunes, Alexandre          03 Unattached N           9:55.12  
  2 Sullivan, Robert  T       02 Unattached N           9:59.37  
 
Event 12  Boys 14-15 2000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Power, Denis              98 Unattached N           7:15.64  
  2 Rogers, Ben               99 Unattached N           7:28.59  
 
Event 15  Women 20-34 5000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 O\'Leary, Justine         91 Pearlgate T&          22:03.46  
 
Event 15  Women 35+ 5000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 McIlroy, Caroline         71 Nautilus Run          18:31.46  
 
Event 16  Men 20-34 5000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Freake, David             86 Unattached N          15:36.93  
  2 Martin, Thomas            86 Unattached N          17:35.87  
 
Event 16  Men 35+ 5000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Dunford, Joe              75 Unattached N          17:08.04  
 -- White, Jason              75 Unattached N               DNS  
 
Event 17  Men 11&U High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Baker, Colin              02 Unattached N             0.95m  
     0.92 0.95 1.00 
       XO   XO  XXX 
 -- Brown, Jacob              03 Unattached N                NH  
     0.92 
      XXX 
 -- Sheppard, Oliver          04 Unattached N                NH  
     0.92 
      XXX 
 -- Sheppard, Felix           05 Unattached N                NH  
     0.92 
      XXX 
 
Event 17  Men 12-13 High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Moulton, Levi             00 Pearlgate T&             1.30m  
     0.92 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.25 1.30 1.35 
        O    O    O    O    O    O    O    O  XXX 
  2 Knee, Noah                00 Pearlgate T&             1.15m  
     0.92 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.25 
        O    O   XO    O  XXO  XXO  XXX 
  3 Corcoran, Nicholas        00 Pearlgate T&             1.10m  
     0.92 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 
        O    O    O    O    O  XXX 
  4 Chislett, Michael         01 Pearlgate T&             1.05m  
     0.92 0.95 1.00 1.05 1.10 
        O    O    O   XO  XXX 
  4 Knight, Evan              01 Pearlgate T&             1.05m  
     0.92 0.95 1.00 1.05 1.10 
        O    O    O   XO  XXX 
  4 Knight, Eric              01 Pearlgate T&             1.05m  
     0.92 0.95 1.00 1.05 1.10 
        O    O    O    O  XXX 
  7 McKinnon, Colin           01 Unattached N             1.00m  
     0.92 0.95 1.00 1.05 
        O   XO    O  XXX 
 -- Nyborg, Olav              01 Unattached N               DNS  
     0.92 
        P 
 
Event 17  Men 14-15 High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Whitten, Nicholas         99 Unattached N             1.15m  
     0.92 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.25 
        O    O    O    O   XO    O  XXX 
 
Event 17  Men 20-34 High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 White, Bradley            93 Unattached N             1.70m  
     1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 
        O    O    O    O    O    O   XO  XXX 
 
Event 18  Girls 11&U Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Ricketts, Emily           02 Unattached N             3.11m   NWI 
     2.84m(NWI) 2.91m(NWI) 3.11m(NWI)           
  2 Rodgers, Laura            02 Unattached N             2.74m   NWI 
     FOUL      2.74m(NWI) 2.72m(NWI)         
  3 Bastow, Katherine         02 Unattached N             2.69m   NWI 
     FOUL      2.65m(NWI) 2.69m(NWI)         
  4 Whitten, Kera             02 Unattached N             2.62m   NWI 
     2.60m(NWI) 2.62m(NWI) 2.19m(NWI)           
  5 Rodgers, Emma             02 Unattached N             2.55m   NWI 
     2.55m(NWI) 2.26m(NWI) 1.95m(NWI)           
  6 McDonald, Chantal         03 Unattached N             2.48m   NWI 
     FOUL      2.47m(NWI) 2.48m(NWI)          
  6 Mercer, Lilli             04 Unattached N             2.48m   NWI 
     2.48m(NWI) 2.37m(NWI) 2.42m(NWI)           
  8 Duggan, Maddie            02 Unattached N             2.23m   NWI 
     2.23m(NWI) FOUL      2.09m(NWI)           
  9 Barnes, Skye-Lynn         02 Pearlgate T&             2.22m   NWI 
     2.22m(NWI)                
 
Event 18  Girls 12-13 Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Power, Jillian            00 Pearlgate T&             3.54m   NWI 
     2.55m(NWI) 3.54m(NWI) 3.05m(NWI)           
  2 Hutchings, Jillian        01 Pearlgate T&             3.52m   NWI 
     3.46m(NWI) 3.39m(NWI) 3.52m(NWI)           
  3 Foley, Jessica            01 Unattached N             2.77m   NWI 
     2.77m(NWI) 2.62m(NWI) 2.66m(NWI)          
  4 Woodford, Sarah           01 Unattached N             2.64m   NWI 
     2.54m(NWI) 2.64m(NWI) FOUL                
 -- Blackwood, Kelsey         01 Unattached N               DNS   NWI 
 
Event 18  Women 14-15 Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Kennedy, Asha             99 Pearlgate T&             4.36m   NWI 
     4.35m(NWI) 4.19m(NWI) 4.36m(NWI) 4.33m(-1.4)       
  2 Shelton, Ruth             98 Pearlgate T&             3.63m  -0.1 
     3.63m(-0.1) 3.33m(-0.8) 3.16m(-1.9) 3.25m(-0.4)       
  3 Tobin, Rachel             98 Pearlgate T&             3.51m  -1.8 
     3.51m(-1.8) 3.46m(-0.7) 3.37m(-1.6)           
 -- Barnes, Chantal           99 Pearlgate T&               DNS   NWI 
 
Event 18  Women 18-19 Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Williams, Jodeen          94 Pearlgate T&             5.10m  +0.0 
     FOUL      5.02m(-1.8) 5.10m(+0.0) 4.82m(-0.9)       
  2 Chan, Nicole              95 Pearlgate T&             4.69m   NWI 
     FOUL      FOUL      4.69m(-0.0) FOUL            
 
Event 18  Women 20-34 Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Bautista, Kathryn         92 Pearlgate T&             4.42m  -0.4 
     4.39m(-0.7) FOUL      4.42m(-0.4) 4.23m(-0.9)       
 
Event 20  Girls 11&U Javelin Throw 500g
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
 -- Bonia, Camryn             02 Pearlgate T&               DNS  
 
Event 20  Girls 12-13 Javelin Throw 500g
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Ledevehat, Shae           01 Pearlgate T&            14.40m  
      14.40m  13.44m  14.06m           
  2 Foley, Jessica            01 Unattached N            13.11m  
      11.54m  13.11m  11.59m           
  3 Gatherall, Bridget        01 Unattached N            12.17m  
      12.17m  FOUL  9.59m           
  4 Foley, Emily              01 Pearlgate T&            11.58m  
      10.67m  11.58m  10.37m           
  5 Bonia, Caitriona          00 Unattached N            10.51m  
      10.51m  10.48m  9.57m           
  6 Clark, Julia              01 Unattached N            10.19m  
      10.19m  FOUL  8.58m           
 -- Blackwood, Kelsey         01 Unattached N               DNS  
 
Event 20  Girls 14-15 Javelin Throw 500g
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Boland, Jennifer          98 Pearlgate T&            14.67m  
      13.07m  12.37m  14.67m           
 
Event 21  Women 18-19 Javelin Throw 600g
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Hayward, Erica            95 Pearlgate T&            21.41m  
      17.65m  21.41m  16.79m           
  2 Buckingham, Darcy         94 Pearlgate T&            20.52m  
      20.52m    x             
 -- Chan, Nicole              95 Pearlgate T&               DNS  
 
Event 21  Women 20-34 Javelin Throw 600g
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Bautista, Kathryn         92 Pearlgate T&            11.38m  
      11.12m  10.41m  11.38m           
 
Event 22  Boys 11&U Javelin Throw 500g
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Hallett, Nicholas         04 Unattached N             7.56m  
      7.56m  7.24m  6.41m           
  2 Jarvis, Robbie            04 Paradise Run             6.37m  
      6.00m  6.37m  5.41m           
 
Event 22  Boys 12-13 Javelin Throw 500g
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Corcoran, Nicholas        00 Pearlgate T&            22.09m  
      15.61m  16.56m  22.09m           
  2 McKenzie, Nick            00 Unattached N            19.16m  
      FOUL  19.16m  FOUL           
  3 Moulton, Levi             00 Pearlgate T&            18.21m  
      14.75m  15.89m  18.21m           
  4 Deshpande, Deepal         01 Pearlgate T&            16.91m  
      16.91m  16.43m  14.92m           
  5 Knee, Noah                00 Pearlgate T&            15.84m  
      11.97m  10.40m  15.84m           
  6 Lane, Joel                00 Pearlgate T&            13.69m  
      13.69m  13.40m  10.75m           
 
Event 23  Boys 14-15 Javelin Throw 600g
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Blidook, Monte            98 Unattached N            20.88m  
      17.17m  20.88m  17.38m           
  2 Deshpande, Harshal        98 Pearlgate T&            19.41m  
      15.37m  19.41m  13.37m           
  3 McIlroy, Patrick          98 Nautilus Run            18.64m  
      17.78m  17.59m  18.64m           
 
Event 25  Men 18-19 Javelin Throw 800g
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Richards, Scott           95 Pearlgate T&            36.47m  
      36.47m  34.93m  FOUL  31.30m       
 
Event 26  Men 20-34 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Delaney, Liam             93 Unattached N          10:49.52  
 
Event 27  Women 4x100 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Pearlgate T&F Club  'E'                               56.25  
     1) Williams, Jodeen 94             2) Hayward, Erica 95              
     3) Bautista, Jennifer 90           4) Bautista, Kathryn 92           
  2 Pearlgate T&F Club  'C'                               57.36  
     1) Tobin, Rachel 98                2) Coleman, Allison 97            
     3) Bonia, Camryn 02                4) Hutchings, Ashley 00           
  3 Unattached Newfoundland a  'B'                      1:11.33  
     1) Andrews, Brooke 03              2) McDonald, Chantal 03           
     3) Tobin, Alexa 03                 4) Rodgers, Emma 02               
 -- Pearlgate T&F Club  'A'                                 DNS  
 -- Pearlgate T&F Club  'B'                                 DNS  
 
Event 28  Men 4x100 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Pearlgate T&F Club  'D'                               47.64  
     1) Desphande, Harshal 98           2) Miller, Mark 86                
     3) Halliday, Doug 80               4) Kelloway, Daniel 94            
  2 Pearlgate T&F Club  'F'                               58.56  
     1) Corcoran, Nicholas 00           2) Moulton, Levi 00               
     3) Lane, Joel 00                   4) Deshpande, Deepal 01           
  3 Unattached Newfoundland a  'A'                      1:32.98  
     1) Sheppard, Felix 05              2) Hallett, Nicholas 04           
     3) Jarvis, Robbie 04               4) Sheppard, Oliver 04            
 -- Unattached Newfoundland a  'C'                          DNS  

Return to Results