Find NLAA on Facebook
Follow NLAA on twitter
 
 
 
 
 

2013 Pearlgate Twilight Series - Meet #4
June 20, 2013
Pearlgate Track and Field Complex, Mount Pearl

Results last updated - Monday, July 11th, 2016 @ 11:05pm
                                    
 
Event 1  Girls 11&U 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
Finals
  1 Bonia, Camryn             02 Pearlgate T&             32.06   3.7  1 
  2 Ricketts, Emily           02 Unattached               35.38   2.9  2 
  3 Bastow, Katherine         02 Unattached               37.65   2.9  2 
  4 Traverse, Hannah          02 Unattached               37.98   3.7  1 
  5 Ledevehat, Brooke         04 Pearlgate T&             38.04   3.7  1 
  6 Rodgers, Emma             02 Unattached               38.67   2.9  2 
  7 Duggan, Maddie            02 Unattached N             38.75   2.9  2 
  8 Barnes, Skye-Lynn         02 Pearlgate T&             38.95   3.7  1 
  9 Traverse, Maggie          02 Unattached               39.28   3.7  1 
 10 Mc Donald, Chantal        03 Unattached               39.62   3.7  1 
 11 Rodgers, Laura            02 Unattached               42.08   2.9  2 
 12 Mercer, Lilli             04 Unattached               43.53   3.7  1 
 13 King, Belle               03 Unattached               44.45   3.7  1 
 -- Walley, Emma              02 Unattached                 DNS   2.9  2 
 -- Whitten, Kera             02 Unattached                 DNS   2.9  2 
 -- Snook, Olivia             02 Unattached                 DNS   2.9  2 
 
Event 1  Girls 12-13 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Karlsson, Sandra          01 Unattached               31.63   2.2  3 
  2 Hutchings, Ashley         00 Pearlgate T&             31.98   2.9  4 
  2 Hutchings, Jillian        01 Unattached               31.98   2.2  3 
  4 Ledevehat, Shae           01 Pearlgate T&             34.64   2.2  3 
  5 Power, Jillian            00 Unattached               34.73   2.9  4 
  6 King, Brooke              01 Unattached               34.90   2.2  3 
  7 Cox, Keeley               00 Paradise Run             35.36   2.9  4 
  8 Woodford, Sarah           01 Unattached N             35.77   2.2  3 
  9 Power, Emma               00 Unattached               35.87   2.9  4 
 10 Bonia, Caitriona          00 Unattached N             36.13   2.9  4 
 11 Gatherall, Bridget        01 Unattached               36.90   2.2  3 
 12 Greeley, Hope             00 Unattached               37.86   2.9  4 
 -- Foley, Emily              01 Pearlgate T&               DNS   2.2  3 
 
Event 1  Women 14-15 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Boland, Jennifer          98 Pearlgate T&             27.42   3.1  5 
  2 Barnes, Chantal           99 Pearlgate T&             30.69   3.1  5 
  3 Shelton, Ruth             98 Pearlgate T&             32.20   3.1  5 
 
Event 1  Women 16-17 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Turner, Jennifer          97 Runway Runni             29.34   3.1  5 
  2 Coleman, Allison          97 Unattached               30.31   3.1  5 
  3 Morgan, Isabella          96 Pearlgate T&             30.71   3.1  5 
 
Event 2  Men 11&U 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Major, Colin              03 Unattached               43.64   3.2 
  2 Sheppard, Oliver          04 Unattached N             46.89   3.2 
  3 Brown, Jacob              03 Unattached               47.05   3.2 
  4 Bastow, Jonathan          05 Unattached               47.20   3.2 
  5 Sheppard, Felix           05 Unattached N             53.25   3.2 
 -- D\'Entremont, Zake        03 Unattached                 DNS   3.2 
 -- Nunes, Alexandre          03 Unattached                 DNS   3.2 
 -- Workman, Declan           04 Unattached N               DNS   3.2 
 
Event 2  Men 12-13 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Deshpande, Deepal         01 Pearlgate T&             27.41   3.1  2 
  2 Corcoran, Nicholas        00 Unattached               31.00   3.1  2 
  3 Knee, Noah                00 Unattached               33.77   3.1  2 
 
Event 2  Men 14-15 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Deshpande, Harshal        98 Pearlgate T&             25.93   3.3  3 
  2 Crummey, Roman            99 Unattached               28.20   3.3  3 
 -- Power, Denis              98 Unattached                 DNS   3.3  3 
 -- Healey, Daniel            98 Runway Runni               DNS   3.3  3 
 
Event 2  Men 16-17 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
 -- Harris, Nicholas          97 Runway Runni               DNS   3.3  3 
 
Event 2  Men 20-34 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Walsh, Jesse              92 Unattached               23.60   3.3  3 
 
Event 3  Girls 11&U 1200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Bonia, Camryn             02 Pearlgate T&           4:13.39  
  2 Ricketts, Emily           02 Unattached             4:52.79  
  3 Andrews, Brooke           03 Unattached             5:22.51  
  4 Bastow, Katherine         02 Unattached             5:53.93  
 -- Bonnell, Jayme            02 Unattached                 DNS  
 
Event 3  Girls 12-13 1200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Hutchings, Ashley         00 Pearlgate T&           4:10.00  
  2 Karlsson, Sandra          01 Unattached             4:29.00  
  3 Power, Emma               00 Unattached             4:36.60  
  4 Cox, Keeley               00 Paradise Run           4:37.48  
  5 Power, Jillian            00 Unattached             4:56.02  
  6 Knight, Sarah             00 Unattached N           5:17.32  
 -- Greeley, Hope             00 Unattached                 DNS  
 -- Foley, Emily              01 Pearlgate T&               DNS  
 
Event 3  Girls 14-15 1200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Barnes, Chantal           99 Pearlgate T&           4:06.97  
 -- Lawlor, Natasha           98 Unattached                 DNS  
 
Event 4  Boys 11&U 1200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Sullivan, Robert T        02 Unattached             5:32.04  
  2 Hallett, Nicholas         03 Unattached             7:30.68  
 -- Nunes, Alexandre          03 Unattached                 DNS  
 
Event 4  Boys 12-13 1200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Moulton, Levi             00 Unattached             3:56.85  
  2 Knight, Evan              01 Pearlgate T&           4:04.90  
  3 Knight, Eric              01 Pearlgate T&           4:15.04  
 
Event 4  Boys 14-15 1200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Power, Denis              98 Unattached             3:54.48  
 -- Healey, Daniel            98 Runway Runni               SCR  
 -- Howley, Gregory           99 Unattached                 DNS  
 
Event 5  Women 16-17 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Howley, Julia             96 Pearlgate T&           5:04.83  
  2 Healey, Victoria          96 Pearlgate T&           5:43.21  
 
Event 5  Women 20-34 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Wilkins, Amanda           91 Pearlgate T&           5:25.56  
 
Event 6  Men 20-34 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Delaney, Liam             93 Unattached             4:30.86  
  2 Loro, Dominic             91 Unattached             4:38.43  
 
Event 6  Men 35+ 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Mason, Jim                65 Pearlgate T&           5:27.43  
 
Event 7  Girls 11&U High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Rodgers, Emma             02 Unattached               1.10m  
     0.92 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 
        O   XO    O  XXO    O  XXX 
  2 Rodgers, Laura            02 Unattached               1.00m  
     0.92 0.95 1.00 1.05 
        O   XO    O  XXX 
  3 Duggan, Maddie            02 Unattached N             0.95m  
     0.92 0.95 1.00 
        O    O  XXX 
  4 Mercer, Lilli             04 Unattached               0.92m  
     0.92 0.95 
      XXO  XXX 
 -- Andrews, Brooke           03 Unattached                  NH  
     0.92 
      XXX 
 -- Barnes, Skye-Lynn         02 Pearlgate T&                NH  
     0.92 
      XXX 
 -- Walley, Emma              02 Unattached                 DNS  
 -- Snook, Olivia             02 Unattached                 DNS  
 
Event 7  Girls 12-13 High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Woodford, Sarah           01 Unattached N             1.20m  
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 
        O    O    O   XO   XO  XXO  XXX 
  2 Hutchings, Jillian        01 Unattached               1.15m  
     0.92 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 
        O    O    O    O    O   XO  XXX 
 
Event 7  Women 14-15 High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Shelton, Ruth             98 Pearlgate T&             1.30m  
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 
        O    O    O    O  XXX 
 -- Kennedy, Asha             99 Pearlgate T&               DNS  
 
Event 7  Women 18-19 High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Cheema, Sara              95 Unattached               1.35m  
     1.25 1.30 1.35 1.38 
        O    O    O  XXX 
 
Event 8  Men 11&U Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Sullivan, Robert T        02 Unattached               3.10m   NWI 
     3.03m(NWI) 2.87m(NWI) 3.10m(NWI)           
  2 Major, Colin              03 Unattached               2.51m   NWI 
     2.51m(NWI) FOUL      2.25m(NWI)          
  3 Sheppard, Oliver          04 Unattached N             2.12m   NWI 
     1.83m(NWI) 1.84m(NWI) 2.12m(NWI)           
  4 Brown, Jacob              03 Unattached               2.00m   NWI 
     FOUL      2.00m(NWI) 1.91m(NWI)           
  5 Sheppard, Felix           05 Unattached N             1.63m   NWI 
     1.38m(NWI) 1.26m(NWI) 1.63m(NWI)         
  6 Bastow, Jonathan          05 Unattached               1.49m   NWI 
     1.49m(NWI) FOUL      1.49m(NWI)          
  7 Hallett, Nicholas         03 Unattached               1.43m   NWI 
     FOUL      1.41m(NWI) 1.43m(NWI)           
 -- Workman, Declan           04 Unattached N               DNS   NWI 
 
Event 8  Men 12-13 Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Corcoran, Nicholas        00 Unattached               4.01m   NWI 
     4.01m(NWI) 3.94m(NWI) 3.77m(NWI)           
  2 Knee, Noah                00 Unattached               3.51m   NWI 
     3.48m(NWI) 3.51m(NWI) 3.44m(NWI)           
  3 Knight, Evan              01 Pearlgate T&             3.15m   NWI 
     2.69m(NWI) 2.87m(NWI) 3.15m(NWI)           
  4 Knight, Eric              01 Pearlgate T&             3.04m   NWI 
     3.04m(NWI) 2.88m(NWI) 2.89m(NWI)           
 -- Woodman, Jonah            01 Unattached N               DNS   NWI 
 
Event 8  Men 14-15 Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Blidook, Monte            98 Unattached N             3.79m   NWI 
     3.79m(NWI) 3.41m(NWI) 3.44m(NWI)           
 -- Crummey, Roman            99 Unattached                 DNS   NWI 
 
Event 8  Men 16-17 Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
 -- Harris, Nicholas          97 Runway Runni               DNS   NWI 
 
Event 8  Men 20-34 Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Stanoev, Theodore         92 Unattached N             5.69m  -2.4 
     FOUL      FOUL      5.54m(-2.3) 5.69m(-2.4)       
 
Event 9  Girls 12-13 Discus Throw 1kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Gatherall, Bridget        01 Unattached              14.70m  
      13.64m  14.70m  12.22m           
  2 Ledevehat, Shae           01 Pearlgate T&            12.50m  
      12.50m  11.14m  11.85m           
  3 Clark, Julia              01 Unattached N            10.37m  
      10.37m  8.95m  7.79m           
  4 Dewling, Heidi            00 Pearlgate T&             9.72m  
      9.72m  9.71m  8.91m           
  5 Bonia, Caitriona          00 Unattached N             9.56m  
      8.36m  8.93m  9.56m           
 
Event 9  Women 14-15 Discus Throw 1kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Boland, Jennifer          98 Pearlgate T&            14.90m  
      13.76m  14.82m  14.90m           
 -- Kennedy, Asha             99 Pearlgate T&               DNS  
 
Event 9  Women 18-19 Discus Throw 1kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Chan, Nicole              95 Unattached              16.18m  
      16.18m  15.52m  14.49m           
 
Event 10  Boys 12-13 Discus Throw 1kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 McKenzie, Nick            00 Unattached              18.50m  
      18.50m  17.81m  17.06m           
  2 Deshpande, Deepal         01 Pearlgate T&            18.11m  
      15.96m  18.11m  16.91m           
  3 Moulton, Levi             00 Unattached              14.44m  
      12.76m  FOUL  14.44m           
 
Event 10  Boys 14-15 Discus Throw 1kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Deshpande, Harshal        98 Pearlgate T&            22.63m  
      22.63m  20.30m  19.68m           
  2 Majrus, Ashton            99 Unattached N            12.28m  
      11.21m  FOUL  12.28m           
 
Event 12  Men 18-19 Discus Throw 1.75kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Whalen, Evan              94 Pearlgate T&            28.80m  
      FOUL  25.95m  27.29m  28.80m       
 
Event 13  Men 20-34 Discus Throw 2kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
 -- Walsh, Jesse              92 Unattached                 DNS  
 
Event 14  Women 18-19 Triple Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Chan, Nicole              95 Unattached               9.61m  -1.8 
     FOUL      9.57m(-0.9) 9.61m(-1.8) 9.60m(-3.2)       
 
Event 14  Women 20-34 Triple Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
 -- Bautista, Kathryn         92 Pearlgate T&               DNS   NWI 

Return to Results