Find NLAA on Facebook
Follow NLAA on twitter
 
 
 
 
 

NLAA Junior High School Championships
May 31, 2014, Pearlgate Track and Field Complex, Mount Pearl

Results last updated - Monday, July 11th, 2016 @ 11:05pm

                    Women - Team Rankings - 9 Events Scored
===============================================================================
    1) St Pauls Jr HS /SJ         506        2) Brother Rice Jr High /SJ  386
    3) St Thomas Aquinas School   162        4) MacDonald Drive Jr H /SJ   98
    5) Burgeo Academy              60        6) Stephenville High School   58
    7) St Kevins Jr High /Goulds   30

                     Men - Team Rankings - 9 Events Scored
===============================================================================
    1) St Pauls Jr HS /SJ         479        2) Brother Rice Jr High /SJ  446
    3) Stephenville High School   259        4) St Kevins Jr High /Goulds 138
    5) Lakecrest Independent Sch   87        6) St Thomas Aquinas School   85
    7) St Peters Junior High/MP    80        8) Stephenville Middle        76
    9) MacDonald Drive Jr H /SJ    57


Event 1  Girls 100 Meter Dash
================================================================
Top 16 Advance by Time
 Meet Record: ! 13.61  05/06/2010  Nicole Chan, Beaconsfield JHS
    Name                    Year School                 Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: 0.2
  1   276 Harding, Mykenzi    99 Brother Rice           ! 13.16q
  2   281 Linehan, Victoria   01 Brother Rice             16.63q
  3   295 Bonia, Caitriona    00 MacDonald Dr             17.01q
  4   326 Martin, Laura       99 St Pauls Jr              17.15q
  5   341 Marche, Madison     00 St Thomas Aq             17.36q
 --   336 Taylor, Lauren      99 St Pauls Jr                DNS
 --   308 Caines, Adriana     00 St Pauls Jr                DNS
Heat  2 Preliminaries   Wind: 0.1
  1   320 Jeon, Allison       01 St Pauls Jr              14.88q
  2   324 Malone, Anna        99 St Pauls Jr              15.16q
  3   338 Benoit, Dana        01 St Thomas Aq             15.92q
  4   339 Brochu, Holly       00 St Thomas Aq             15.97q
  5   296 Crowley, Emma       00 MacDonald Dr             17.12q
 --   310 Daley, Becky        99 St Pauls Jr                DNS
 --   271 Dawson, Lilli       01 Brother Rice               DNS

Event 1  Girls 100 Meter Dash
================================================================
 Meet Record: ! 13.61  05/06/2010  Nicole Chan, Beaconsfield JHS
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
Section  1 Finals   Wind: -0.4
  1   341 Marche, Madison     00 St Thomas Aq             17.19
  2   326 Martin, Laura       99 St Pauls Jr              17.24
Section  2 Finals   Wind: -1.3
  1   276 Harding, Mykenzi    99 Brother Rice             13.44!
  2   320 Jeon, Allison       01 St Pauls Jr              15.18
  3   324 Malone, Anna        99 St Pauls Jr              15.34
  4   338 Benoit, Dana        01 St Thomas Aq             16.19
  5   339 Brochu, Holly       00 St Thomas Aq             16.38
  6   281 Linehan, Victoria   01 Brother Rice             16.95
  7   295 Bonia, Caitriona    00 MacDonald Dr             17.23
  8   296 Crowley, Emma       00 MacDonald Dr             17.26

Event 2  Boys 100 Meter Dash
================================================================
Top 16 Advance by Time
 Meet Record: ! 12.94  31/05/2008  Shane Cormier, S'Ville High
    Name                    Year School                 Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: -0.6
  1   294 Deshpande, Deepal   01 Lakecrest In           ! 12.38q
  2   337 Greek, Andrew       99 St Peters Ju             13.87q
  3   330 Pike, Ben           00 St Pauls Jr              14.06q
  4   290 Wawrzkow, Tristan   99 Brother Rice             14.43q
  5   301 Wilson, Riley       01 St Kevins Jr             15.44q
 --   283 McEvoy, Jackson     00 Brother Rice                DQ   Rule 163.3
 --   318 Hudson, Joel        99 St Pauls Jr                DNS
Heat  2 Preliminaries   Wind: -0.5
  1   273 Fredriksen, Henrik  99 Brother Rice             13.29q
  2   329 Peacock, Chris      00 St Pauls Jr              13.44q
  3   314 Ford, Mark          01 St Pauls Jr              14.87q
  4   274 Geetah, Peter       00 Brother Rice             16.05q
  5   335 Taylor, Jack        01 St Pauls Jr              17.66q
 --   272 Dolomount, Alex     01 Brother Rice               DNS
Heat  3 Preliminaries   Wind: -0.2
  1   327 Moore, Peter        99 St Pauls Jr            ! 12.91q
  2   275 Hagan, Thomas       99 Brother Rice             13.13q
  3   342 Bennett, Matthew M  99 Stephenville             13.93q
  4   331 Roome, Matthew      01 St Pauls Jr              15.06q
  5   299 Leftault, Brandon   00 St Kevins Jr             15.13q
  6   269 Browne, Ian         00 Brother Rice             15.62q

Event 2  Boys 100 Meter Dash
================================================================
 Meet Record: ! 12.94  31/05/2008  Shane Cormier, S'Ville High
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
Section  1 Finals   Wind: -1.1
  1   290 Wawrzkow, Tristan   99 Brother Rice             14.39
  2   314 Ford, Mark          01 St Pauls Jr              14.77
  3   331 Roome, Matthew      01 St Pauls Jr              15.36
  4   299 Leftault, Brandon   00 St Kevins Jr             15.62
  5   269 Browne, Ian         00 Brother Rice             15.83
  6   301 Wilson, Riley       01 St Kevins Jr             15.89
  7   274 Geetah, Peter       00 Brother Rice             15.97
  8   335 Taylor, Jack        01 St Pauls Jr              18.23
Section  2 Finals   Wind: -0.1
  1   294 Deshpande, Deepal   01 Lakecrest In             12.54!
  2   327 Moore, Peter        99 St Pauls Jr              13.10
  3   275 Hagan, Thomas       99 Brother Rice             13.20
  4   273 Fredriksen, Henrik  99 Brother Rice             13.40
  5   337 Greek, Andrew       99 St Peters Ju             13.74
  6   329 Peacock, Chris      00 St Pauls Jr              13.80
  7   342 Bennett, Matthew M  99 Stephenville             14.18
  8   330 Pike, Ben           00 St Pauls Jr              14.22

Event 3  Girls 200 Meter Dash
================================================================
 Meet Record: ! 29.50  05/06/2011  Hannah Stokes, Stephenville
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
Section  1     Wind: -1.7
  1   304 Bieger, Annika      99 St Pauls Jr              31.51
  2   320 Jeon, Allison       01 St Pauls Jr              31.51
  3   284 O'Flaherty, Fiona   99 Brother Rice             31.72
  4   324 Malone, Anna        99 St Pauls Jr              32.23
  5   316 Guzzwell, Catherin  01 St Pauls Jr              32.71
 --   308 Caines, Adriana     00 St Pauls Jr                DNS
Section  2     Wind: 0.2
  1   276 Harding, Mykenzi    99 Brother Rice             27.28!
  2   289 Ward, Allison       99 Brother Rice             31.52
  3   322 Kennedy, Asha       99 St Pauls Jr              32.74
  4   281 Linehan, Victoria   01 Brother Rice             35.33
  5   295 Bonia, Caitriona    00 MacDonald Dr             36.29
 --   347 Rowsell, Lindsey    01 Villanova Ju               DNS

Event 4  Boys 200 Meter Dash
================================================================
 Meet Record: ! 24.30  05/06/2010  Thomas Faour, Macdonald Jr
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
Section  1     Wind: -0.4
  1   327 Moore, Peter        99 St Pauls Jr              27.01
  2   275 Hagan, Thomas       99 Brother Rice             27.13
  3   290 Wawrzkow, Tristan   99 Brother Rice             30.16
  4   314 Ford, Mark          01 St Pauls Jr              30.40
  5   299 Leftault, Brandon   00 St Kevins Jr             31.79
  6   274 Geetah, Peter       00 Brother Rice             35.30
  7   278 Keough, Nicolas     01 Brother Rice             39.45
Section  2     Wind: 0.1
  1   294 Deshpande, Deepal   01 Lakecrest In             25.16
  2   337 Greek, Andrew       99 St Peters Ju             29.00
  3   282 Maunder, Declan     99 Brother Rice             30.92
  4   331 Roome, Matthew      01 St Pauls Jr              32.40
  5   301 Wilson, Riley       01 St Kevins Jr             35.23
  6   291 Wiese, Julien       01 Brother Rice             35.65
 --   329 Peacock, Chris      00 St Pauls Jr                DNS

Event 5  Girls 300 Meter Dash
================================================================
 Meet Record: ! 46.86  05/06/2010  Sabrina Muise, Stephenville HS
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
Section  1
  1   268 Barnes, Chantal     99 Brother Rice             43.86!
  2   344 Walsh, Nicole       99 Stephenville             45.49!
  3   284 O'Flaherty, Fiona   99 Brother Rice             50.96
  4   289 Ward, Allison       99 Brother Rice             51.49
  5   285 Pickard, Madeline   99 Brother Rice             53.37
 --   315 Furlong, Kelsea     99 St Pauls Jr                DNS
Section  2
  1   323 King, Jamie         99 St Pauls Jr              47.68
  2   334 Spencer, Megan      99 St Pauls Jr              55.04
  3   316 Guzzwell, Catherin  01 St Pauls Jr              56.67
  4   270 Bryson, Katie       01 Brother Rice           1:13.93

Event 6  Boys 300 Meter Dash
================================================================
 Meet Record: ! 38.01  05/06/2010  Thomas Faour, Macdonald Drive Jr HS
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
Section  1
  1   345 Young, George       99 Stephenville             38.84
  2   287 Trela, Conrad       99 Brother Rice             45.56
  3   314 Ford, Mark          01 St Pauls Jr              49.93
  4   311 D'Entremont, Caleb  01 St Pauls Jr              58.11
  5   306 Burt, Matthew       01 St Pauls Jr            1:00.32
  6   335 Taylor, Jack        01 St Pauls Jr            1:03.51
 --   272 Dolomount, Alex     01 Brother Rice               DNS
Section  2
  1   340 Cornect, Cameron    00 St Thomas Aq             43.62
  2   309 Chislett, Liam      00 St Pauls Jr              45.47
  3   302 Anderson, Paul      99 St Pauls Jr              48.15
  4   282 Maunder, Declan     99 Brother Rice             49.47
  5   307 Burt, Michael       01 St Pauls Jr              51.82
 --   303 Ashford, Ian        01 St Pauls Jr                DNS

Event 7  Girls 800 Meter Run
================================================================
 Meet Record: ! 2:31.73  05/06/2010  Sabrina Muise, Stephenville HS
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
Section  1
  1   293 Pink, Julie         00 Burgeo Acade           2:45.81
  2   323 King, Jamie         99 St Pauls Jr            2:55.70
  3   285 Pickard, Madeline   99 Brother Rice           3:00.88
  4   286 Taylor, Emma        99 Brother Rice           3:06.69
  5   334 Spencer, Megan      99 St Pauls Jr            3:07.77
  6   313 Foley, Shauna       00 St Pauls Jr            3:08.91
 --   347 Rowsell, Lindsey    01 Villanova Ju               DNS
 --   268 Barnes, Chantal     99 Brother Rice               DNS
 --   315 Furlong, Kelsea     99 St Pauls Jr                DNS

Event 8  Boys 800 Meter Run
================================================================
 Meet Record: ! 2:21.96  02/06/2007  Stephen Bursey, I.J.Samson J
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1   345 Young, George       99 Stephenville           2:16.24!
  2   298 Knight, Evan        01 MacDonald Dr           2:26.90
  3   297 Knight, Eric        01 MacDonald Dr           2:29.83
  4   309 Chislett, Liam      00 St Pauls Jr            2:34.95
  5   280 La Prairie, Henry   00 Brother Rice           2:36.38
  6   287 Trela, Conrad       99 Brother Rice           2:40.23
  7   346 Butt, Nick          01 Stephenville           2:40.32
  8   283 McEvoy, Jackson     00 Brother Rice           2:45.58
  9   290 Wawrzkow, Tristan   99 Brother Rice           2:48.95
 10   333 Sparrow, Alex       00 St Pauls Jr            3:03.98
 11   292 Yetman, Kyle        00 Brother Rice           3:12.14
 12   288 Tuff, Nick          00 Brother Rice           3:51.01
 13   277 Harris, John        00 Brother Rice           3:55.92
 --   279 King Molloy, Harry  01 Brother Rice               DNS

Event 9  Girls 1200 Meter Run
================================================================
 Meet Record: ! 3:50.70  05/06/2010  Jillian Forsey, Stephenville HS
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1   293 Pink, Julie         00 Burgeo Acade           4:22.15
  2   305 Boone, Nora         99 St Pauls Jr            4:39.76
  3   328 Nash, Claire        99 St Pauls Jr            5:17.16
 --   310 Daley, Becky        99 St Pauls Jr                DNS
 --   336 Taylor, Lauren      99 St Pauls Jr                DNS

Event 10  Boys 1200 Meter Run
================================================================
 Meet Record: ! 3:49.30  02/06/2012  Jesse Byrne, Stephenville
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1   302 Anderson, Paul      99 St Pauls Jr            4:03.70
  2   346 Butt, Nick          01 Stephenville           4:07.63
  3   343 Byrne, Jacob        00 Stephenville           4:12.10
  4   307 Burt, Michael       01 St Pauls Jr            4:14.78
  5   283 McEvoy, Jackson     00 Brother Rice           4:24.42
  6   292 Yetman, Kyle        00 Brother Rice           4:48.65
  7   291 Wiese, Julien       01 Brother Rice           4:48.72
  8   311 D'Entremont, Caleb  01 St Pauls Jr            4:54.74
  9   306 Burt, Matthew       01 St Pauls Jr            4:57.59
 --   279 King Molloy, Harry  01 Brother Rice               DNS

Event 11  Girls 2000 Meter Run
================================================================
 Meet Record: ! 6:56.73  05/06/2012  Jillian Forsey, Stephenville HS
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1   300 Power, Emma         00 St Kevins Jr           7:31.77
  2   344 Walsh, Nicole       99 Stephenville           7:31.79
  3   304 Bieger, Annika      99 St Pauls Jr            7:51.07
  4   325 Martin, Isabel      01 St Pauls Jr            8:57.49
  5   286 Taylor, Emma        99 Brother Rice           9:01.39
  6   313 Foley, Shauna       00 St Pauls Jr            9:23.22

Event 12  Boys 2000 Meter Run
================================================================
 Meet Record: ! 7:02.22  02/06/2012  Walter O' Brien, Brother Rice
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1   343 Byrne, Jacob        00 Stephenville           7:38.18
  2   273 Fredriksen, Henrik  99 Brother Rice           7:38.90
  3   280 La Prairie, Henry   00 Brother Rice           7:39.90
  4   337 Greek, Andrew       99 St Peters Ju           8:10.25
  5   269 Browne, Ian         00 Brother Rice           8:30.74
  6   332 Simms, Matthew      00 St Pauls Jr            9:23.52
  7   321 Kashefi, Noah       99 St Pauls Jr           11:23.38
 --   318 Hudson, Joel        99 St Pauls Jr                DNS

Event 13  Girls Long Jump
=====================================================================
 Meet Record: ! 4.58m  05/06/2010  Nicole Chan, Beaconsfield Jn HS
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
Flight  1
  1   322 Kennedy, Asha       99 St Pauls Jr              4.64m! +0.0
     4.64m(NWI) 4.18m(NWI) 4.39m(1.3) FOUL      FOUL      4.48m(NWI)
  2   268 Barnes, Chantal     99 Brother Rice             3.89m  +0.0
     3.48m(NWI) 3.13m(NWI) FOUL      3.83m(-1.1) 3.86m(-1.1) 3.89m(NWI)
  3   339 Brochu, Holly       00 St Thomas Aq             3.80m  +0.0
     3.70m(NWI) 3.70m(NWI) 3.61m(NWI) 3.80m(NWI) 3.79m(0.2) 3.60m(NWI)
  4   304 Bieger, Annika      99 St Pauls Jr              3.68m  -1.0
     3.68m(-1.0) 3.26m(-0.5) 3.47m(0.2) 3.19m(NWI) 3.59m(NWI) 3.32m(NWI)
  5   320 Jeon, Allison       01 St Pauls Jr              3.63m  -2.2
     3.51m(NWI) 3.12m(0.3) 3.02m(NWI) 3.63m(-2.2) 3.08m(NWI) 3.63m(1.1)
  6   316 Guzzwell, Catherin  01 St Pauls Jr              3.59m  +0.0
     3.08m(NWI) 3.53m(1.2) 3.15m(-0.5) 2.98m(NWI) 3.57m(NWI) 3.59m(NWI)
  7   284 O'Flaherty, Fiona   99 Brother Rice             3.44m  +0.0
     3.05m(NWI) 3.26m(1.6) 3.34m(-0.1) 3.40m(NWI) 3.44m(NWI) 3.42m(-1.3)
  8   289 Ward, Allison       99 Brother Rice             3.25m  +0.0
     3.12m(-1.0) 3.07m(NWI) 3.25m(NWI) 3.01m(0.4) 3.04m(-0.5) 2.74m(-1.0)
  9   338 Benoit, Dana        01 St Thomas Aq             3.06m  +0.0
     2.79m(0.1) 3.06m(NWI) 2.91m(NWI)
 10   341 Marche, Madison     00 St Thomas Aq             2.91m  +0.0
     2.91m(NWI) 2.74m(-0.3) 2.71m(NWI)
 11   286 Taylor, Emma        99 Brother Rice             2.86m  -1.5
     2.86m(-1.5) 2.75m(-0.4) 2.51m(1.4)
 12   270 Bryson, Katie       01 Brother Rice             1.75m  -1.5
     1.37m(NWI) 1.75m(-1.5) FOUL
 --   326 Martin, Laura       99 St Pauls Jr                DNS   NWI
 --   310 Daley, Becky        99 St Pauls Jr                DNS   NWI
 --   336 Taylor, Lauren      99 St Pauls Jr                DNS   NWI
 --   271 Dawson, Lilli       01 Brother Rice               DNS   NWI
 --   319 Hudson, Julia       99 St Pauls Jr                DNS   NWI
 --   308 Caines, Adriana     00 St Pauls Jr                DNS   NWI

Event 14  Boys Long Jump
=====================================================================
 Meet Record: ! 5.10m  31/05/2009  Lucas Power, Mobile CHS
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1   343 Byrne, Jacob        00 Stephenville             4.65m  +0.0
     4.65m(+0.0) 4.44m(+0.0) 4.50m(-1.2) 4.50m(-0.7) 4.45m(-0.7) FOUL
  2   340 Cornect, Cameron    00 St Thomas Aq             4.61m  -0.7
     4.14m(-1.5) FOUL      4.29m(-1.8) 3.75m(-2.2) 4.61m(-0.7) 4.48m(-1.3)
  3   342 Bennett, Matthew M  99 Stephenville             4.59m  -1.7
     4.45m(-1.0) 4.41m(-0.7) 4.38m(-1.8) 4.55m(+0.0) 3.75m(-1.3) 4.59m(-1.7)
  4   294 Deshpande, Deepal   01 Lakecrest In             4.34m  -1.9
     3.71m(-1.5) 3.77m(-0.6) 3.75m(+0.0) 3.63m(-1.2) 3.66m(-2.3) 4.34m(-1.9)
  5   275 Hagan, Thomas       99 Brother Rice             4.26m  +0.0
     4.26m(+0.0) 3.99m(-1.0) 4.09m(-1.1) FOUL      3.76m(-0.5) 4.25m(-1.2)
  6   282 Maunder, Declan     99 Brother Rice             4.02m  +0.0
     3.73m(-0.8) 4.00m(-2.0) 3.71m(+0.0) 3.84m(-0.4) 3.82m(-1.4) 4.02m(+0.0)
  7   330 Pike, Ben           00 St Pauls Jr              4.00m  +0.0
     4.00m(+0.0) 4.00m(+0.0) 3.94m(+0.0) 3.76m(-2.3) 3.95m(-0.4) 3.72m(-2.1)
  8   346 Butt, Nick          01 Stephenville             3.93m  +0.0
     FOUL(+0.0) 3.72m(-1.7) 3.68m(+0.0) 3.83m(-1.2) 3.93m(+0.0) 3.53m(-2.8)
  9   331 Roome, Matthew      01 St Pauls Jr              3.69m  +0.0
     3.69m(+0.0) 3.63m(-1.7) 3.41m(+0.0)
 10   309 Chislett, Liam      00 St Pauls Jr              3.48m  -0.1
     3.48m(-0.1) 3.25m(-0.7) 3.12m(-1.7)
 11   274 Geetah, Peter       00 Brother Rice             3.18m  -1.0
     3.18m(-1.0) 3.05m(-2.1) 3.15m(-0.1)
 12   291 Wiese, Julien       01 Brother Rice             3.12m  -0.9
     3.12m(-0.9) 3.08m(-2.3) 2.68m(-0.2)
 13   301 Wilson, Riley       01 St Kevins Jr             3.10m  -1.3
     2.58m(-1.3) 2.80m(-0.4) 3.10m(-1.3)
 14   277 Harris, John        00 Brother Rice             2.98m  -1.6
     2.83m(-0.8) 2.45m(-1.6) 2.98m(-1.6)
 15   292 Yetman, Kyle        00 Brother Rice             2.58m   0.6
     2.50m(-1.3) 2.34m(-0.3) 2.58m(0.6)
 16   288 Tuff, Nick          00 Brother Rice             2.42m  -0.5
     2.42m(-0.5) FOUL      FOUL
 --   272 Dolomount, Alex     01 Brother Rice               DNS   NWI

Event 15  Girls High Jump
================================================================
 Meet Record: ! 1.59m  05/06/2010  Shaughnessy O'Driscoll, Mobile CHS
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1   322 Kennedy, Asha       99 St Pauls Jr              1.40m
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45
        P    P    P    P    P    P    O    O    O    O  XXX
  2   276 Harding, Mykenzi    99 Brother Rice             1.35m
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40
        O    O    O    O    O    O    O    O   XO  XXX
  3   324 Malone, Anna        99 St Pauls Jr              1.25m
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30
        O    O    O    O    O   XO    O  XXX
  4   305 Boone, Nora         99 St Pauls Jr              1.20m
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25
        O    O    O    O    O  XXO  XXX
  5   326 Martin, Laura       99 St Pauls Jr              1.05m
     0.95 1.00 1.05 1.10
        O   XO    O  XXX

Event 16  Boys High Jump
================================================================
 Meet Record: ! 1.70m  31/05/2008  James McCulloch, S'ville High
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1   327 Moore, Peter        99 St Pauls Jr              1.55m
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60
        O    O    O    O    O    O   XO   XO  XXO    O  XXX
  2   302 Anderson, Paul      99 St Pauls Jr              1.50m
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55
        P    O    O    P    P    O    O    O   XO  XXX
  3   333 Sparrow, Alex       00 St Pauls Jr              1.40m
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45
        O    O    O    O    O  XXO    O  XXX
  4   330 Pike, Ben           00 St Pauls Jr              1.35m
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40
        O    O    O    O  XXO  XXO  XXX
  4   273 Fredriksen, Henrik  99 Brother Rice             1.35m
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40
        O    O    O    O   XO    O  XXX
 --   287 Trela, Conrad       99 Brother Rice                NH
     1.35
      XXX
 --   280 La Prairie, Henry   00 Brother Rice               DNS

Event 17  Girls Shot Put 3kg
================================================================
 Meet Record: ! 10.25m  31/05/2008  Crystal Miesseau, S'ville High
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1   338 Benoit, Dana        01 St Thomas Aq             8.69m
      8.34m  8.69m  8.23m     7.77m  7.85m
  2   319 Hudson, Julia       99 St Pauls Jr              7.20m
      6.55m  6.54m  7.20m  6.77m  6.90m  6.46m
  3   285 Pickard, Madeline   99 Brother Rice             7.05m
      6.74m  6.68m  6.88m  6.89m     7.05m
  4   305 Boone, Nora         99 St Pauls Jr              6.84m
      6.06m  6.51m  6.58m  6.84m  6.47m  6.68m
  5   341 Marche, Madison     00 St Thomas Aq             6.78m
      6.35m  6.56m  6.60m  6.78m  6.05m  6.60m
  6   295 Bonia, Caitriona    00 MacDonald Dr             6.75m
      6.75m  6.18m  6.09m  6.25m  5.94m  6.75m
  7   339 Brochu, Holly       00 St Thomas Aq             6.64m
      5.75m     6.64m  6.25m  6.10m  6.24m
  8   317 Hatcher, Jenna      99 St Pauls Jr              5.89m
         4.85m  5.35m  5.45m  5.89m  5.75m
  9   270 Bryson, Katie       01 Brother Rice             3.75m
      2.82m  3.05m  3.35m  3.05m  3.75m  3.22m
 --   315 Furlong, Kelsea     99 St Pauls Jr                DNS
 --   271 Dawson, Lilli       01 Brother Rice               DNS

Event 18  Boys Shot Put 4kg
================================================================
 Meet Record: ! 11.45m  31/05/2008  Tim Rose, S'ville High
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1   342 Bennett, Matthew M  99 Stephenville             9.47m
      9.47m  8.19m  8.13m  8.34m  8.68m  7.58m
  2   345 Young, George       99 Stephenville             8.41m
      7.93m  8.27m  7.50m  7.89m  7.74m  8.41m
  3   329 Peacock, Chris      00 St Pauls Jr              8.22m
      7.82m  7.98m  7.52m  8.05m  7.90m  8.22m
  4   340 Cornect, Cameron    00 St Thomas Aq             8.16m
      7.57m     7.94m  7.87m  8.09m  8.16m
  5   312 Donahue, Seamus     99 St Pauls Jr              7.85m
         7.85m  7.75m     7.27m  7.71m
  6   299 Leftault, Brandon   00 St Kevins Jr             7.81m
         5.98m  5.33m  5.40m  7.81m  6.28m
  7   321 Kashefi, Noah       99 St Pauls Jr              7.66m
      7.01m  7.34m  7.51m  7.56m  6.76m  7.66m
  8   288 Tuff, Nick          00 Brother Rice             6.03m
      5.33m  5.99m  6.03m  5.20m     5.57m
  9   277 Harris, John        00 Brother Rice             5.85m
      5.50m  5.85m
 10   311 D'Entremont, Caleb  01 St Pauls Jr              5.39m
      5.39m
 11   269 Browne, Ian         00 Brother Rice             4.29m
         4.29m  3.90m
 12   306 Burt, Matthew       01 St Pauls Jr              4.26m
      4.26m  3.81m

Return to Results