Find NLAA on Facebook
Follow NLAA on twitter
 
 
 
 
 

NLAA 2014 Age-Class Championships
June 28, 2014
Pearlgate Track and Field Complex, Mount Pearl

Results last updated - Monday, July 11th, 2016 @ 11:05pm
                                    
 
Event 1  Girls 13&U 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Dana Benoit-Chubb         01 Unattached N             15.98   0.5 
 
Event 1  Women 14-15 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Mykenzi Harding           99 Pearlgate T&             13.06   0.5 
  2 Holly Brochu              00 Unattached N             15.71   0.5 
  3 Madison Marche            00 Unattached N             16.49   0.5 
 
Event 1  Women 16-17 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Jennifer Boland           98 Pearlgate T&             12.93   0.5 
  2 Katara White              98 Unattached N             14.06   0.5 
 
Event 1  Women 18-19 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Nicole Chan               95 Pearlgate T&             13.12   0.5 
 
Event 1  Women 20-34 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Kathryn Bautista          92 Pearlgate T&             13.13   0.5 
 
Event 2  Men 13&U 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Deepal Deshpande          01 Pearlgate T&             12.11   2.3 
 
Event 2  Men 14-15 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Cameron Cornect           00 Unattached N             13.39   2.3 
  2 Matthew Bennett           99 Unattached N             14.14   2.3 
 
Event 2  Men 16-17 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Noah Gullage              97 Pearlgate T&             11.86   2.3 
  2 Evan Zelau                97 Unattached N             12.48   2.3 
  3 Harshal Deshpande         98 Pearlgate T&             12.49   2.3 
 
Event 3  Girls 13&U 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Chloe Dawe                02 Pearlgate T&             33.89  -0.1 
 
Event 3  Women 14-15 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
 -- Mykenzi Harding           99 Pearlgate T&               DNS  -0.1 
 
Event 3  Women 16-17 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Jennifer Boland           98 Pearlgate T&             26.93  -0.1 
  2 Katara White              98 Unattached N             29.63  -0.1 
 
Event 3  Women 20-34 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Jennifer Bautista         90 Pearlgate T&             28.49  -0.1 
 
Event 4  Men 13&U 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Deepal Deshpande          01 Pearlgate T&             24.11   3.1 
 
Event 4  Men 16-17 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Donovan White             97 Unattached N             23.57   3.1 
  2 Noah Gullage              97 Pearlgate T&             23.79   3.1 
  3 Harshal Deshpande         98 Pearlgate T&             25.37   3.1 
  4 Evan Zelau                97 Unattached N             25.71   3.1 
 
Event 5  Girls 13&U 300 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Emily Foley               01 Pearlgate T&             52.30  
 
Event 5  Girls 14-15 300 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Nicole Walsh              99 Unattached N             44.79  
 
Event 7  Women 16-17 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Natasha Watkins           97 Unattached N           1:12.90  
 
Event 7  Women 18-19 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Julia Howley              96 Pearlgate T&           1:01.86  
 
Event 7  Women 20-34 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jennifer Bautista         90 Pearlgate T&           1:08.40  
 
Event 9  Girls 13&U 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Emily Foley               01 Pearlgate T&           2:41.32  
 
Event 9  Women 14-15 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Julie Pink                00 Unattached N           2:39.35  
 
Event 9  Women 16-17 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Natasha Watkins           97 Unattached N           2:57.75  
 
Event 9  Women 18-19 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Julia Howley              96 Pearlgate T&           2:20.36  
  2 Victoria Healey           96 Pearlgate T&           2:32.82  
 
Event 10  Men 13&U 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Evan Knight               01 Pearlgate T&           2:21.23  
  2 Eric Knight               01 Pearlgate T&           2:21.65  
  3 Nick Butt                 01 Unattached N           2:35.65  
  4 Michael Chislett          01 Pearlgate T&           2:48.75  
 
Event 10  Men 14-15 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jacob Byrne               00 Unattached N           2:39.25  
 
Event 10  Men 18-19 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Andrew Murray             96 Pearlgate T&           2:25.87  
 
Event 11  Girls 14-15 1200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Nicole Walsh              99 Unattached N           4:08.53  
  2 Julie Pink                00 Unattached N           4:16.69  
 
Event 12  Boys 13&U 1200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Evan Knight               01 Pearlgate T&           3:50.48  
  2 Eric Knight               01 Pearlgate T&           3:53.04  
  3 Nick Butt                 01 Unattached N           4:08.42  
 
Event 13  Girls 14-15 2000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Nicole Walsh              99 Unattached N           7:30.58  
  2 Ashley Hutchings          00 Pearlgate T&           7:35.99  
 
Event 14  Boys 14-15 2000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Levi Moulton              00 Pearlgate T&           6:27.77  
 
Event 16  Men 16-17 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Devon Ryan                97 Unattached N           5:41.84  
 
Event 18  Boys 16-17 3000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jesse Byrne               98 Unattached N          10:38.87  
  2 Devon Ryan                97 Unattached N          12:07.33  
 
Event 21  Girls 13&U High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Chloe Dawe                02 Pearlgate T&             1.25m  
     1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 
        O    O    O    O    O   XX 
 
Event 21  Women 16-17 High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Ruth Shelton              98 Pearlgate T&             1.40m  
     1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 
        P    P    P    P    O    O    O  XXO  XXX 
 
Event 21  Women 18-19 High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Sara Cheema               95 Pearlgate T&             1.53m  
     1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.53 1.56 
        P    P    P    P    P    P    O    O    O    O    O  XXX 
 
Event 22  Men 13&U High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Michael Chislett          01 Pearlgate T&             1.25m  
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 
       XO    O    O   XO  XXX 
 
Event 22  Men 14-15 High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Carter Lane               99 Calgary Spar             1.60m  
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 
        P    P    P    P    P    O   XO    O  XXO  XXX 
 
Event 22  Men 16-17 High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Donovan White             97 Unattached N             1.80m  
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 
        P    P    P    P    P    P    P    O    O    O   XO    O  XXO  XXX 
  2 Jesse Byrne               98 Unattached N             1.60m  
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 
        P    P    P    P    P   XO    O    O   XO  XXX 
 
Event 23  Girls 13&U Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Dana Benoit-Chubb         01 Unattached N             3.77m   0.3 
     3.62m(+0.0) 3.52m(+0.0) 3.77m(0.3) 3.58m(+0.0) FOUL      FOUL     
 
Event 23  Women 14-15 Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Holly Brochu              00 Unattached N             4.04m  +0.0 
     4.04m(+0.0) FOUL      FOUL      3.95m(0.3) 3.70m(1.5) 3.58m(2.1)
  2 Madison Marche            00 Unattached N             3.53m  +0.0 
     3.53m(+0.0) 3.31m(0.2) 3.06m(NWI) 3.28m(+0.0) 3.27m(0.6) 3.41m(2.3)
 
Event 23  Women 16-17 Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Katara White              98 Unattached N             4.36m  +0.0 
     4.36m(+0.0) 4.27m(+0.0) 4.10m(+0.0) 4.36m(0.9) 4.04m(1.0) 4.24m(1.5)
 
Event 23  Women 18-19 Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Nicole Chan               95 Pearlgate T&             4.87m   1.8 
     FOUL      FOUL      4.87m(1.8) FOUL      4.79m(+0.0) FOUL     
 
Event 23  Women 20-34 Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Jodeen Williams           94 Pearlgate T&             5.32m   2.6 
     5.00m(+0.0) 5.17m(+0.0) 5.24m(0.4) 4.97m(+0.0) 5.32m(2.6) 5.29m(1.5)
  2 Kathryn Bautista          92 Pearlgate T&             4.78m   1.7 
     4.36m(+0.0) 4.57m(1.1) 4.58m(1.1) 4.60m(0.8) 4.78m(1.7) 4.61m(1.1)
 
Event 24  Men 13&U Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Nick Butt                 01 Unattached N             4.42m   0.9 
     FOUL(+0.0) 4.42m(0.9) 4.09m(1.4) 4.26m(0.3) 4.18m(1.6) FOUL(+0.0)
 
Event 24  Men 14-15 Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Cameron Cornect           00 Unattached N             4.83m  +0.0 
     4.59m(0.1) FOUL      4.83m(+0.0) 4.35m(0.5) 3.92m(+0.0) 4.27m(0.2)
  2 Matthew Bennett           99 Unattached N             4.63m   1.4 
     4.63m(1.4) PASS      PASS      PASS      FOUL      PASS     
  3 Jacob Byrne               00 Unattached N             4.53m   0.4 
     4.23m(+0.0) 4.39m(2.8) 4.38m(+0.0) 4.00m(0.3) 4.53m(0.4) 4.50m(+0.0)
 
Event 24  Men 16-17 Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Donovan White             97 Unattached N             6.34m   0.6 
     5.95m(1.4) 6.24m(0.3) 6.34m(0.6) 6.05m(+0.0) 5.81m(0.1) 6.16m(+0.0)
  2 Evan Zelau                97 Unattached N             5.11m   0.7 
     5.11m(0.7) 5.05m(1.0) 5.09m(+0.0) PASS      FOUL      4.98m(2.0)
 
Event 25  Women 20-34 Triple Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Kathryn Bautista          92 Pearlgate T&             9.85m   2.0 
     9.74m(0.9) FOUL      9.85m(2.0) 9.67m(+0.0) 9.63m(1.3) FOUL     
 
Event 27  Girls 13&U Shot Put 3kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Dana Benoit-Chubb         01 Unattached N             8.22m  
      7.96m  7.62m  7.06m  8.22m  8.13m  7.94m
  2 Emily Foley               01 Pearlgate T&             6.07m  
      5.95m  5.49m  5.82m  5.73m  6.07m  5.98m
 
Event 27  Girls 14-15 Shot Put 3kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Holly Brochu              00 Unattached N             7.29m  
      6.89m  6.79m  FOUL  6.72m  7.29m  6.98m
  2 Madison Marche            00 Unattached N             6.80m  
      6.44m  6.47m  6.73m  6.80m  6.29m  6.64m
 
Event 28  Women 20-34 Shot Put 4kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jennifer Bautista         90 Pearlgate T&             6.09m  
      5.98m  6.04m  5.89m  5.95m  5.67m  6.09m
 
Event 30  Boys 14-15 Shot Put 4kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Matthew Bennett           99 Unattached N             9.79m  
      9.79m  FOUL  8.44m  9.40m  9.50m  9.63m
  2 Cameron Cornect           00 Unattached N             8.66m  
      7.83m  7.87m  7.87m  7.22m  8.66m  8.26m
  3 Carter Lane               99 Calgary Spar             7.86m  
      7.66m  7.86m  7.66m  7.04m  7.73m  7.79m
 
Event 31  Boys 16-17 Shot Put 5kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jesse Byrne               98 Unattached N             9.09m  
      8.39m  8.22m  9.09m  9.05m  9.00m  8.96m
 
Event 35  Women 18-19 Javelin Throw 600g
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
 -- Nicole Chan               95 Pearlgate T&               DNS  
 
Event 36  Boys 14-15 Javelin Throw 600gr
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jacob Byrne               00 Unattached N            25.95m  
      16.49m  18.59m  21.13m  19.83m  20.82m  25.95m
 
Event 38  Men 18-19 Javelin Throw 800gr
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Scott Richards            95 Pearlgate T&            35.75m  
      33.98m  35.75m  34.65m  35.75m  34.65m  33.43m
 
Event 45  Women 18-19 Hammer Throw 4kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Claire Riggs              95 Unattached N            24.35m  
      24.35m  22.24m  20.79m  20.46m  22.52m  21.20m
 
Event 51  Girls 16-17 100 Meter Hurdles 0.76m
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Ruth Shelton              98 Pearlgate T&             18.84   1.8 
 
Event 59  Girls 16-17 300 Meter Hurdles 0.76m
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Ruth Shelton              98 Pearlgate T&             52.80  

Return to Results