Find NLAA on Facebook
Follow NLAA on twitter
 
 
 
 
 

NLAA Junior High School Championships
May 30, 2015, Pearlgate Track and Field Complex, Mount Pearl

Results last updated - Monday, July 11th, 2016 @ 11:06pm


                    Women - Team Rankings - 9 Events Scored
===============================================================================
    1) St Paul's Junior High Sch  443.50     2) St Thomas Aquinas School  350
    3) St Paul's Int/ Gander      259        4) Stephenville Middle       247
    5) MacDonald Drive Jr H /SJ   115        6) Mount Pearl Senior High   112
    7) Brother Rice Jr High /SJ    97        8) Frank Roberts In /Foxtrap  88
    8) Stephenville High School    88       10) Learys Brook Jn High       83
   11) Villanova Junior High       77.50    12) Ecole des Grands-Vents     56
   13) Beaconsfield Jr High /SJ    55       14) Mount Pearl Intermediate   48
   15) St Kevins H S /Goulds       30

                     Men - Team Rankings - 9 Events Scored
===============================================================================
    1) St Paul's Junior High Sch  465        2) Stephenville Middle       269
    3) St Paul's Int/ Gander      246        3) Stephenville High School  246
    5) Brother Rice Jr High /SJ   236        6) St Thomas Aquinas School  199
    7) MacDonald Drive Jr H /SJ   118        8) Frank Roberts In /Foxtrap 110
    9) Holy Spirit HS/Manuels      89       10) Lakecrest Independent Sch  60
   11) Villanova Junior High       59       12) St Kevins Jr High /Goulds  50
   13) Beaconsfield Jr High /SJ    27       14) Learys Brook Jn High       26
   15) St Peters Junior High/MP    25


Event 1  Girls 100 Meter Dash
================================================================
Top 16 Advance by Time
 Meet Record: ! 13.16  31/05/2014  Mykenzi Harding, Brother Rice               
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: -2.1
  1    25 Butler, Cheryl      00 Mount Pearl              15.27q 
  2    53 Peters, Hayley      02 St Paul's Ju             15.47q 
  3    66 Chubb, Dana         01 St Thomas Aq             15.56q 
  4    42 Guzzwell, Catherin  01 St Paul's Ju             16.16q 
  5    32 Oldford, Chloe      02 St Paul's In             16.61q 
 --    60 Theriault, Randi-L  03 St Paul's Ju               DNS  
 --    48 Cromley, Kyanna     00 St Paul's Ju               DNS  
Heat  2 Preliminaries   Wind: -3.2
  1    12 Dawe, Chloe         02 Frank Robert             15.14q 
  2    36 Powell, Dipika      02 St Paul's In             15.83q 
  3     2 Pomeroy, Molly      02 Beaconsfield             16.00q 
  4     8 McKeown, Chloe      02 Brother Rice             16.30q 
  5    69 Knott, Shelby       01 St Thomas Aq             16.46q 
  6    24 Bastow, Katherine   02 Mount Pearl              16.78q 
  7    20 Bonia, Caitriona    00 MacDonald Dr             18.79q 
 --    43 Hannah, Murphy      00 St Paul's Ju               DNS  
 
Event 1  Girls 100 Meter Dash
================================================================
 Meet Record: ! 13.16  31/05/2014  Mykenzi Harding, Brother Rice               
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Section  1 Finals   Wind: -1.4
  1    69 Knott, Shelby       01 St Thomas Aq             15.95  
  2    32 Oldford, Chloe      02 St Paul's In             15.96  
  3    24 Bastow, Katherine   02 Mount Pearl              16.73  
  4    20 Bonia, Caitriona    00 MacDonald Dr             18.07  
Section  2 Finals   Wind: -3.4
  1    12 Dawe, Chloe         02 Frank Robert             15.10  
  2    66 Chubb, Dana         01 St Thomas Aq             15.58  
  3    25 Butler, Cheryl      00 Mount Pearl              15.59  
  4    53 Peters, Hayley      02 St Paul's Ju             15.79  
  5     2 Pomeroy, Molly      02 Beaconsfield             15.90  
  6    36 Powell, Dipika      02 St Paul's In             15.95  
  7    42 Guzzwell, Catherin  01 St Paul's Ju             16.33  
 --     8 McKeown, Chloe      02 Brother Rice               DNS  
Preliminaries
 --    43 Hannah, Murphy      00 St Paul's Ju                    
 --    60 Theriault, Randi-L  03 St Paul's Ju                    
 --    48 Cromley, Kyanna     00 St Paul's Ju                    
 
Event 2  Boys 100 Meter Dash
================================================================
Top 16 Advance by Time
 Meet Record: ! 12.38  31/05/2014  Deepal Deshpande, Lakecrest In              
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: -3.5
  1    58 Sparrow, Alex       00 St Paul's Ju             14.03q 
  2    71 Marche, Brady       01 St Thomas Aq             14.56q 
  3    86 Leamon, Colby       01 Stephenville             16.13q 
  4    35 Pittman, Spencer    01 St Paul's In             16.78q 
  5     4 Brown, Aiden        01 Brother Rice             17.60  
  6    67 Hoskins, Christian  01 St Thomas Aq             20.90  
 --    13 Gill, Jacob         00 Frank Robert               DNS  
Heat  2 Preliminaries   Wind: -3.3
  1    40 Ford, Mark          01 St Paul's Ju             14.45q 
  2    78 Way, Jordan         00 Stephenville             14.47q 
  3     5 Browne, Ian         00 Brother Rice             15.20q 
  4    14 Smith, Simon        01 Frank Robert             15.30q 
  5    46 Hollett, Henry      01 St Paul's Ju             15.85q 
  6    80 Boudreau, Noah      00 Stephenville             16.08q 
  7    37 Breen, Luke         02 St Paul's Ju             16.45q 
Heat  3 Preliminaries   Wind: -1.9
  1    16 Deshpande, Deepal   01 Lakecrest In             12.85q 
  2    93 Boyce, Cameron      00 Holy Spirit              12.88q 
  3     7 Harris, Liam        01 Brother Rice             15.45q 
  4    61 Thomas, Aiden       02 St Paul's Ju             16.71q 
  5    10 Pittman, Isiah      02 Brother Rice             17.12q 
  6    81 Budden, Michael     02 Stephenville             19.86  
  7    64 Abbott, William     02 St Thomas Aq             21.49  
 
Event 2  Boys 100 Meter Dash
================================================================
 Meet Record: ! 12.38  31/05/2014  Deepal Deshpande, Lakecrest In              
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Section  1 Finals   Wind: -3.2
  1     7 Harris, Liam        01 Brother Rice             15.23  
  2    46 Hollett, Henry      01 St Paul's Ju             16.00  
  3    37 Breen, Luke         02 St Paul's Ju             16.19  
  4    80 Boudreau, Noah      00 Stephenville             16.26  
  5    86 Leamon, Colby       01 Stephenville             16.32  
  6    61 Thomas, Aiden       02 St Paul's Ju             16.48  
  7    10 Pittman, Isiah      02 Brother Rice             16.82  
  8    35 Pittman, Spencer    01 St Paul's In             17.13  
Section  2 Finals   Wind: -1.7
  1    16 Deshpande, Deepal   01 Lakecrest In             12.46  
  2    93 Boyce, Cameron      00 Holy Spirit              12.54  
  3    58 Sparrow, Alex       00 St Paul's Ju             13.84  
  4    40 Ford, Mark          01 St Paul's Ju             13.89  
  5    71 Marche, Brady       01 St Thomas Aq             14.09  
  6    78 Way, Jordan         00 Stephenville             14.16  
  7     5 Browne, Ian         00 Brother Rice             14.88  
  8    14 Smith, Simon        01 Frank Robert             15.03  
Preliminaries
 17     4 Brown, Aiden        01 Brother Rice                    
 18    81 Budden, Michael     02 Stephenville                    
 19    67 Hoskins, Christian  01 St Thomas Aq                    
 20    64 Abbott, William     02 St Thomas Aq                    
 --    13 Gill, Jacob         00 Frank Robert                    
 
Event 3  Girls 200 Meter Dash
================================================================
 Meet Record: ! 27.28  31/05/2014  Mykenzi Harding, Brother Rice               
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Section  1     Wind: -2.0
  1    54 Picco, Katrina-Lyn  00 St Paul's Ju             37.90  
  2    73 Wells, Keona        02 St Thomas Aq             45.87  
 --    84 Furlong, Bethany    01 Stephenville               DNS  
 --    18 Hall, Kaitlyn       02 Learys Brook               DNS  
 --    24 Bastow, Katherine   02 Mount Pearl                DNS  
Section  2     Wind: NWI
  1    36 Powell, Dipika      02 St Paul's In             32.67  
  2    53 Peters, Hayley      02 St Paul's Ju             33.61  
  3    69 Knott, Shelby       01 St Thomas Aq             36.78  
  4    20 Bonia, Caitriona    00 MacDonald Dr             37.68  
  5    82 Budden, Stephanie   01 Stephenville             39.39  
 --    15 Bazan, Melissa      02 Lakecrest In               DNS  
Section  3     Wind: -3.3
  1    12 Dawe, Chloe         02 Frank Robert             31.20  
  2     2 Pomeroy, Molly      02 Beaconsfield             32.59  
  3    25 Butler, Cheryl      00 Mount Pearl              32.81  
  4    85 Hickey, Chauna      01 Stephenville             35.76  
  5    70 Leroy, Haylee       01 St Thomas Aq             37.46  
  6    45 Healey, Annika      02 St Paul's Ju             39.58  
 
Event 4  Boys 200 Meter Dash
================================================================
 Meet Record: ! 24.30  05/06/2010  Thomas Faour, Macdonald Jr                  
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Section  1     Wind: -4.7
  1     7 Harris, Liam        01 Brother Rice             30.83  
  2    86 Leamon, Colby       01 Stephenville             32.21  
  3    80 Boudreau, Noah      00 Stephenville             33.83  
  4    61 Thomas, Aiden       02 St Paul's Ju             34.63  
  5    35 Pittman, Spencer    01 St Paul's In             35.40  
  6    52 Paranavitana, Tris  02 St Paul's Ju             37.24  
  7    67 Hoskins, Christian  01 St Thomas Aq             45.95  
 --    49 Breen, Max          00 St Paul's Ju               DNS  
Section  2     Wind: -3.7
  1    16 Deshpande, Deepal   01 Lakecrest In             25.59  
  2    76 Cornect, Cameron    00 Stephenville             28.06  
  3    40 Ford, Mark          01 St Paul's Ju             28.93  
  4     6 Crane, Keegan       02 Brother Rice             33.31  
  5    87 O'Gorman, Jonah     01 Stephenville             35.94  
  6    81 Budden, Michael     02 Stephenville             43.98  
 --    91 Way, Roark          00 Villanova Ju               DNS  
Section  3     Wind: -0.7
  1    71 Marche, Brady       01 St Thomas Aq             29.67  
  2    79 Blundon, Isaac      01 Stephenville             31.99  
  3    44 Hayward, Jeffrey    02 St Paul's Ju             33.79  
  4    10 Pittman, Isiah      02 Brother Rice             37.03  
 --    93 Boyce, Cameron      00 Holy Spirit                DNS  
 
Event 5  Girls 300 Meter Dash
================================================================
 Meet Record: ! 43.86  31/05/2014  Chantal Barnes, Brother Rice                
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Section  1  
  1    17 Furlong, Hillary    00 Learys Brook             49.24  
  2    11 Ledevehat, Shae     01 Ecole des Gr             50.57  
  3    42 Guzzwell, Catherin  01 St Paul's Ju             55.90  
  4    69 Knott, Shelby       01 St Thomas Aq             56.00  
  5    85 Hickey, Chauna      01 Stephenville             57.87  
  6     3 Barnes, Skye        02 Brother Rice             58.72  
  7    32 Oldford, Chloe      02 St Paul's In           1:00.72  
Section  2  
  1    65 Benoit, Jessica     02 St Thomas Aq             54.54  
  2    31 McDonald, Katie     02 St Paul's In             56.06  
  3    45 Healey, Annika      02 St Paul's Ju           1:02.84  
  4    82 Budden, Stephanie   01 Stephenville           1:03.65  
 
Event 6  Boys 300 Meter Dash
================================================================
 Meet Record: ! 38.01  05/06/2010  Thomas Faour, Macdonald Drive Jr HS         
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Section  1  
  1    91 Way, Roark          00 Villanova Ju             42.42  
  2    29 Awad, Christian     00 St Paul's In             48.29  
  3    90 Butler, Alexander   01 Frank Robert             52.47  
  4    37 Breen, Luke         02 St Paul's Ju             53.93  
  5    52 Paranavitana, Tris  02 St Paul's Ju             58.76  
  6    68 Hoskins, Christoph  01 St Thomas Aq           1:06.92  
Section  2  
  1    38 Chislett, Liam      00 St Paul's Ju             42.92  
  2    76 Cornect, Cameron    00 Stephenville             43.77  
  3    19 O'Dea, Jack         01 Learys Brook             48.35  
  4    77 Hunt-Benoit, Justi  00 Stephenville             51.95  
  5    10 Pittman, Isiah      02 Brother Rice           1:00.90  
  6    64 Abbott, William     02 St Thomas Aq           1:14.82  
 --    55 Pike, Ben           00 St Paul's Ju               DNS  
 
Event 7  Girls 800 Meter Run
================================================================
 Meet Record: ! 2:31.73  05/06/2010  Sabrina Muise, Stephenville HS            
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Section  1  
  1    21 Bonia, Camryn       02 MacDonald Dr           2:31.42! 
  2    17 Furlong, Hillary    00 Learys Brook           2:38.98  
  3    30 Leroux, Alison      02 St Paul's In           2:40.03  
  4    89 Foley, Emily        01 Villanova Ju           2:51.55  
  5    51 Pace, Abby          02 St Paul's Ju           2:54.50  
  6    88 St.croix, Claire    02 Stephenville           2:55.12  
  7    31 McDonald, Katie     02 St Paul's In           2:59.02  
  8    36 Powell, Dipika      02 St Paul's In           3:05.30  
  9    54 Picco, Katrina-Lyn  00 St Paul's Ju           3:29.71  
 10    72 Morra, Julianna     01 St Thomas Aq           3:48.94  
 --     2 Pomeroy, Molly      02 Beaconsfield               SCR  
 --     8 McKeown, Chloe      02 Brother Rice               DNS  
 --    18 Hall, Kaitlyn       02 Learys Brook               DNS  
 
Event 8  Boys 800 Meter Run
================================================================
 Meet Record: ! 2:16.24  31/05/2014  George Young, Stephenville                
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1    92 Moulton, Levi       00 Holy Spirit            2:12.70! 
  2    83 Butt, Nick          01 Stephenville           2:18.01  
  3    38 Chislett, Liam      00 St Paul's Ju           2:27.82  
  4    29 Awad, Christian     00 St Paul's In           2:37.36  
  5    34 Pittman, Samuel     00 St Paul's In           2:40.63  
  6    33 Pittman, Alexander  00 St Paul's In           2:42.38  
  7    63 Chislett, Michael   01 St Peters Ju           2:43.52  
  8     6 Crane, Keegan       02 Brother Rice           2:44.11  
  9    44 Hayward, Jeffrey    02 St Paul's Ju           3:01.73  
 10    90 Butler, Alexander   01 Frank Robert           3:01.90  
 11     4 Brown, Aiden        01 Brother Rice           3:11.15  
 12    52 Paranavitana, Tris  02 St Paul's Ju           3:13.41  
 13    68 Hoskins, Christoph  01 St Thomas Aq           3:44.79  
 --    50 Denic, Nash         00 St Paul's Ju               DNS  
 
Event 9  Girls 1200 Meter Run
================================================================
 Meet Record: ! 3:50.70  05/06/2010  Jillian Forsey, Stephenville HS           
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1    30 Leroux, Alison      02 St Paul's In           4:27.50  
  2    88 St.croix, Claire    02 Stephenville           4:38.46  
  3    51 Pace, Abby          02 St Paul's Ju           4:48.85  
  4    41 Furlong, Brynn      02 St Paul's Ju           4:49.70  
  5    31 McDonald, Katie     02 St Paul's In           4:59.78  
  6     8 McKeown, Chloe      02 Brother Rice           5:09.34  
  7    18 Hall, Kaitlyn       02 Learys Brook           5:24.71  
  8    32 Oldford, Chloe      02 St Paul's In           5:45.94  
  9    72 Morra, Julianna     01 St Thomas Aq           6:11.52  
 --    27 Power, Emma         00 St Kevins H                DNS  
 --    21 Bonia, Camryn       02 MacDonald Dr               DNS  
 
Event 10  Boys 1200 Meter Run
================================================================
 Meet Record: ! 3:49.30  02/06/2012  Jesse Byrne, Stephenville                 
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1    23 Knight, Evan        01 MacDonald Dr           3:30.63! 
  2    22 Knight, Eric        01 MacDonald Dr           3:40.41! 
  3    29 Awad, Christian     00 St Paul's In           4:09.34  
  4    75 Byrne, Jacob        00 Stephenville           4:10.10  
  5    34 Pittman, Samuel     00 St Paul's In           4:11.89  
  6    33 Pittman, Alexander  00 St Paul's In           4:14.66  
  7    28 Power, James        03 St Kevins Jr           4:17.67  
  8     5 Browne, Ian         00 Brother Rice           4:24.85  
  9    46 Hollett, Henry      01 St Paul's Ju           4:51.85  
 10    50 Denic, Nash         00 St Paul's Ju           5:00.64  
 11    39 Donahue, Seamus     00 St Paul's Ju           5:11.99  
 
Event 11  Girls 2000 Meter Run
================================================================
 Meet Record: ! 6:56.73  05/06/2012  Jillian Forsey, Stephenville HS           
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1    27 Power, Emma         00 St Kevins H            7:20.47  
  2    30 Leroux, Alison      02 St Paul's In           7:54.86  
  3    26 Cox, Keeley         00 Mount Pearl            7:57.83  
  4    41 Furlong, Brynn      02 St Paul's Ju           9:20.57  
  5    54 Picco, Katrina-Lyn  00 St Paul's Ju          10:07.36  
 --    11 Ledevehat, Shae     01 Ecole des Gr               DNF  
 
Event 12  Boys 2000 Meter Run
================================================================
 Meet Record: ! 7:02.22  02/06/2012  Walter O' Brien, Brother Rice             
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1    23 Knight, Evan        01 MacDonald Dr           6:28.68! 
  2    22 Knight, Eric        01 MacDonald Dr           6:46.65! 
  3    83 Butt, Nick          01 Stephenville           7:10.24  
  4     1 Mack, Joshua        01 Beaconsfield           7:34.36  
  5    33 Pittman, Alexander  00 St Paul's In           7:40.19  
  6    28 Power, James        03 St Kevins Jr           7:41.37  
  7    34 Pittman, Samuel     00 St Paul's In           7:41.75  
  8    40 Ford, Mark          01 St Paul's Ju           8:15.06  
  9    50 Denic, Nash         00 St Paul's Ju           8:25.56  
 10    57 Reid, Evan          00 St Paul's Ju           8:45.09  
 11    90 Butler, Alexander   01 Frank Robert           8:47.02  
 12    14 Smith, Simon        01 Frank Robert           9:09.37  
 --     9 O'Brien-Laprairie,  00 Brother Rice               DNS  
 --    62 Carter, Will        00 St Paul's Ju               DNS  
 
Event 13  Girls Long Jump
=====================================================================
 Meet Record: ! 4.58m  05/06/2010  Nicole Chan, Beaconsfield Jn HS             
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
Flight  1  
  1    74 Brochu, Holly       00 Stephenville             3.94m  -2.9 
     3.84m(-3.3) 3.78m(-2.3) 3.86m(-3.5) 3.64m(-2.9) 3.82m(-3.7) 3.94m(-2.9)
  2    25 Butler, Cheryl      00 Mount Pearl              3.61m  -3.3 
     3.39m(-2.1) 3.10m(-2.8) FOUL      3.56m(-4.7) 3.44m(-2.3) 3.61m(-3.3)
  3    42 Guzzwell, Catherin  01 St Paul's Ju             3.58m  -2.4 
     3.06m(-5.7) 3.55m(-3.9) 3.52m(-2.8) 3.58m(-2.4) 3.36m(-5.1) FOUL     
  4    24 Bastow, Katherine   02 Mount Pearl              3.30m  -2.4 
     3.30m(-2.4) 3.12m(-3.3) 2.77m(-3.0) 2.81m(-5.4) FOUL      3.02m(-3.4)
  5    84 Furlong, Bethany    01 Stephenville             3.24m  -3.2 
     3.11m(-4.5) 3.18m(-3.3) 3.24m(-3.2) 3.06m(-3.0) FOUL      3.02m(-2.3)
  6     3 Barnes, Skye        02 Brother Rice             3.01m  -4.0 
     2.99m(-4.1) 3.01m(-4.0) 2.85m(-2.7) 2.74m(-3.6) 2.84m(-5.1) FOUL     
  7    88 St.croix, Claire    02 Stephenville             2.82m   1.0 
     2.72m(-3.0) 2.74m(-3.8) 2.76m(-1.4) 2.28m(-2.6) 2.82m(1.0) 2.71m(-0.9)
  8    70 Leroy, Haylee       01 St Thomas Aq             2.67m  -3.3 
     2.48m(-3.2) 2.47m(-4.2) 2.67m(-3.3) 2.47m(-3.9) 2.26m(-5.5) 2.46m(-1.9)
  9    65 Benoit, Jessica     02 St Thomas Aq             2.30m   NWI 
     FOUL      2.30m(NWI) FOUL                 
 10    45 Healey, Annika      02 St Paul's Ju             2.21m  -2.5 
     2.21m(-2.5) 2.09m(-4.9) FOUL                
 --    72 Morra, Julianna     01 St Thomas Aq              FOUL       
     FOUL      FOUL      FOUL               
 --    56 Furlong, Mya        00 St Paul's Ju               DNS   NWI 
 
Event 14  Boys Long Jump
=====================================================================
 Meet Record: ! 5.10m  31/05/2009  Lucas Power, Mobile CHS                     
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1    93 Boyce, Cameron      00 Holy Spirit              4.79m  -1.1 
     4.21m(-1.8) 4.74m(-3.0) 4.43m(-3.3) 4.42m(-4.4) 4.79m(-1.1) 4.75m(-1.0)
  2    91 Way, Roark          00 Villanova Ju             4.73m  -1.3 
     4.53m(-2.0) 4.47m(-2.2) 4.43m(-4.2) 4.55m(-2.6) 4.62m(-1.3) 4.73m(-1.3)
  3    76 Cornect, Cameron    00 Stephenville             4.60m  -2.4 
     4.34m(-4.0) 4.45m(-0.9) 4.04m(-0.8) 4.33m(-2.0) 4.27m(-0.7) 4.60m(-2.4)
  4    75 Byrne, Jacob        00 Stephenville             4.53m  -0.8 
     4.01m(-4.6) 4.45m(-3.0) FOUL      4.03m(-1.2) 4.53m(-0.8) FOUL     
  5    58 Sparrow, Alex       00 St Paul's Ju             4.39m  -1.3 
     FOUL      3.68m(-3.8) 3.85m(-2.7) 3.72m(-2.6) 4.21m(-1.0) 4.39m(-1.3)
  6    78 Way, Jordan         00 Stephenville             4.27m  -2.8 
     4.08m(-4.0) 4.02m(-2.1) 4.27m(-2.8) 4.20m(-0.5) 4.21m(-1.4) 4.14m(-2.9)
  7    55 Pike, Ben           00 St Paul's Ju             4.00m  -2.4 
     4.00m(-2.4) FOUL      3.75m(-2.9) 3.87m(-0.1) 3.86m(-0.2) 3.63m(-1.9)
  8    79 Blundon, Isaac      01 Stephenville             3.98m  -0.4 
     3.98m(-0.4) 3.84m(-2.5) 3.62m(-2.6) FOUL      3.94m(-2.2) 3.89m(-0.7)
  9    38 Chislett, Liam      00 St Paul's Ju             3.56m  -1.9 
     3.30m(-5.9) 3.56m(-1.9) 3.30m(-2.7)         
 10    47 Hewitt, Spencer     02 St Paul's Ju             3.36m  -2.5 
     3.36m(-2.5) 3.21m(-2.2) 3.10m(-2.8)           
 11     4 Brown, Aiden        01 Brother Rice             3.33m  -2.8 
     3.33m(-2.8) 3.18m(-3.6) FOUL                 
 12    35 Pittman, Spencer    01 St Paul's In             3.26m  -2.5 
     3.12m(NWI) 2.98m(-3.3) 3.26m(-2.5)            
 13    80 Boudreau, Noah      00 Stephenville             2.31m  -2.2 
     2.31m(-2.2) 2.16m(-3.4) 2.26m(+0.0)            
 14    64 Abbott, William     02 St Thomas Aq             2.08m  -1.7 
     FOUL      1.90m(-2.5) 2.08m(-1.7)         
 15    68 Hoskins, Christoph  01 St Thomas Aq             1.96m  -2.5 
     1.96m(-2.5) 1.71m(-2.3) FOUL                
 16    81 Budden, Michael     02 Stephenville             1.74m  -2.4 
     FOUL      1.52m(-4.0) 1.74m(-2.4)            
 17    67 Hoskins, Christian  01 St Thomas Aq             1.39m  -2.9 
     1.02m(-3.1) 1.32m(-4.4) 1.39m(-2.9)           
 
Event 15  Girls High Jump
================================================================
 Meet Record: ! 1.59m  05/06/2010  Shaughnessy O'Driscoll, Mobile CHS          
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1    66 Chubb, Dana         01 St Thomas Aq             1.45m  
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.43 1.45 1.48 
        O    O    O    O   XO  XXO   XO    O    O   XX 
  2    74 Brochu, Holly       00 Stephenville             1.40m  
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.43 
        O    O    O  XXO    O    O    O  XXX 
  3    12 Dawe, Chloe         02 Frank Robert             1.35m  
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        O    O    O    O    O  XXX 
  4    65 Benoit, Jessica     02 St Thomas Aq             1.20m  
     1.10 1.15 1.20 1.25 
        O    O   XO  XXX 
  5    89 Foley, Emily        01 Villanova Ju             1.15m  
     1.05 1.10 1.15 1.20 
        O    O  XXO  XXX 
  5    41 Furlong, Brynn      02 St Paul's Ju             1.15m  
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 
        O    O    O  XXO  XXX 
  5    70 Leroy, Haylee       01 St Thomas Aq             1.15m  
     1.05 1.10 1.15 1.20 
       XO    O  XXO  XXX 
  8    51 Pace, Abby          02 St Paul's Ju             1.10m  
     1.00 1.05 1.10 1.15 
        O    O    O  XXX 
  9    60 Theriault, Randi-L  03 St Paul's Ju             1.05m  
     1.00 1.05 1.10 
        O   XO  XXX 
 
Event 16  Boys High Jump
================================================================
 Meet Record: ! 1.70m  31/05/2008  James McCulloch, S'ville High               
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1    55 Pike, Ben           00 St Paul's Ju             1.40m  
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 
        O    O    O    O    O    O  XXX 
  2    58 Sparrow, Alex       00 St Paul's Ju             1.40m  
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 
        O    O    O    O   XO    O  XXX 
  3    79 Blundon, Isaac      01 Stephenville             1.35m  
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        P    O    O  XXO  XXO  XXX 
  4     7 Harris, Liam        01 Brother Rice             1.30m  
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 
        O    O    O   XO  XXX 
 --    49 Breen, Max          00 St Paul's Ju               DNS  
 --    62 Carter, Will        00 St Paul's Ju               DNS  
 --     9 O'Brien-Laprairie,  00 Brother Rice               DNS  
 
Event 17  Girls Shot Put 3kg
================================================================
 Meet Record: ! 10.25m  31/05/2008  Crystal Miesseau, S'ville High             
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1    66 Chubb, Dana         01 St Thomas Aq             8.17m  
      7.67m  8.16m  7.73m  7.49m  7.86m  8.17m
  2    74 Brochu, Holly       00 Stephenville             7.88m  
      7.09m  6.65m  7.39m  7.75m  7.71m  7.88m
  3    84 Furlong, Bethany    01 Stephenville             7.43m  
      7.25m  6.12m  7.43m  6.53m  6.98m  7.21m
  4    11 Ledevehat, Shae     01 Ecole des Gr             7.38m  
      6.85m  6.88m  7.16m  6.66m  6.27m  7.38m
  5    82 Budden, Stephanie   01 Stephenville             6.95m  
      5.87m  6.23m  6.88m  6.55m  6.87m  6.95m
  6    89 Foley, Emily        01 Villanova Ju             6.71m  
      6.71m  6.39m  6.53m  6.25m  6.24m  6.12m
  7    85 Hickey, Chauna      01 Stephenville             6.58m  
      6.58m  FOUL  6.14m  5.94m  6.23m  6.24m
  8     3 Barnes, Skye        02 Brother Rice             6.28m  
      5.91m  6.13m  6.28m  5.27m  6.17m  5.44m
  9    60 Theriault, Randi-L  03 St Paul's Ju             6.00m  
      FOUL  5.38m  6.00m           
 10    21 Bonia, Camryn       02 MacDonald Dr             5.61m  
      5.25m  5.51m  5.61m         
 11    20 Bonia, Caitriona    00 MacDonald Dr             5.59m  
      5.24m  5.18m  5.59m           
 12    73 Wells, Keona        02 St Thomas Aq             4.88m  
      4.46m  4.46m  4.88m            
 13    53 Peters, Hayley      02 St Paul's Ju             4.85m  
      3.99m  4.63m  4.85m           
 
Event 18  Boys Shot Put 4kg
================================================================
 Meet Record: ! 11.45m  31/05/2008  Tim Rose, S'ville High                     
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1    78 Way, Jordan         00 Stephenville            10.05m  
      FOUL  9.96m  10.05m  9.92m  FOUL  9.61m
  2    57 Reid, Evan          00 St Paul's Ju             9.65m  
      8.98m  9.34m  9.65m  8.97m  8.63m  9.37m
  3    39 Donahue, Seamus     00 St Paul's Ju             9.20m  
      8.46m  8.54m  9.20m  8.97m  8.17m  8.52m
  4    75 Byrne, Jacob        00 Stephenville             9.11m  
      8.44m  7.76m  7.53m  8.13m  9.11m  8.95m
  5    71 Marche, Brady       01 St Thomas Aq             8.81m  
      7.91m  8.35m  8.81m  8.52m  7.72m  7.85m
  6    59 Stevenson, Daniel   00 St Paul's Ju             8.72m  
      FOUL  7.33m  8.28m  8.72m  8.22m  8.62m
  7    87 O'Gorman, Jonah     01 Stephenville             7.90m  
      FOUL  FOUL  7.90m  7.17m  6.78m  7.39m
  8    77 Hunt-Benoit, Justi  00 Stephenville             7.85m  
      7.50m  6.93m  6.76m  FOUL  7.84m  7.85m
  9    86 Leamon, Colby       01 Stephenville             7.19m  
      7.19m  6.37m  6.83m           
 10    47 Hewitt, Spencer     02 St Paul's Ju             7.14m  
      7.14m  6.83m  6.97m           
 --    13 Gill, Jacob         00 Frank Robert               DNS  

Return to Results