Find NLAA on Facebook
Follow NLAA on twitter
 
 
 
 
 

NLAA 2015 Age-Class Track and Field Championships - 6/26-27/2015
Pearlgate Track and Field Complex, Mount Pearl

Results last updated - Monday, July 11th, 2016 @ 11:06pm
                                    
 
Event 1  Women 15&U 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1   940 Chloe Dawe          02 Pearlgate T&             14.15   2.5 
  2   931 Dana Benoit-Chubb   01 Unattached N             14.74   2.5 
  3   960 Dipika Powell       02 Unattached N             14.93   2.5 
  4   948 Emberley Johnson    04 Pearlgate T&             15.14   2.5 
  5   955 Katie McDonald      02 Unattached N             15.61   2.5 
 
Event 1  Women 16-17 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   932 Jennifer Boland     98 Pearlgate T&             12.92   2.5 
  2   945 Mykenzi Harding     99 Pearlgate T&             13.40   2.5 
  3   970 Katara White        98 Unattached N             13.70   2.5 
 
Event 2  Men 15&U 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   941 Deepal Deshpande    01 Pearlgate T&             12.31   2.2 
  2   939 Cameron Cornect     00 Unattached N             12.95   2.2 
  3   968 Jordan Way          00 Unattached N             13.71   2.2 
  4   959 Spencer Pittman     01 Runway Runni             16.00   2.2 
 
Event 2  Men 16-17 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   942 Harshal Deshpande   98 Pearlgate T&             12.49   2.2 
 
Event 2  Men 18-19 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   969 Donovan White       97 Unattached N             11.51   2.2 
  2   958 Joseph Pittman      96 Pearlgate T&             11.82   2.2 
 
Event 2  Men 20-34 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   962 Gerard Power        95 Pearlgate T&             11.79   2.2 
 
Event 3  Women 15&U 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   940 Chloe Dawe          02 Pearlgate T&             30.21   0.6 
  2   948 Emberley Johnson    04 Pearlgate T&             31.28   0.6 
  3   960 Dipika Powell       02 Unattached N             32.74   0.6 
  4   933 Caitriona Bonia     00 Pearlgate T&             37.31   0.6 
 
Event 3  Women 16-17 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   932 Jennifer Boland     98 Pearlgate T&             27.01   0.6 
  2   945 Mykenzi Harding     99 Pearlgate T&             27.71   0.6 
  3   967 Sarah Walsh         99 Unattached N             29.43   0.6 
  4   964 Ruth Shelton        98 Pearlgate T&             29.91   0.6 
 
Event 4  Men 15&U 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   941 Deepal Deshpande    01 Pearlgate T&             24.91   0.6 
  2   939 Cameron Cornect     00 Unattached N             26.63   0.6 
  3   959 Spencer Pittman     01 Runway Runni             34.36   0.6 
 
Event 4  Men 16-17 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   972 George Young        99 Unattached N             24.67   0.6 
  2   942 Harshal Deshpande   98 Pearlgate T&             25.75   0.6 
 
Event 4  Men 18-19 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   944 Noah Gullage        97 Pearlgate T&             23.68   0.6 
 
Event 4  Men 20-34 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   962 Gerard Power        95 Pearlgate T&             23.74   0.6 
 
Event 5  Girls 15 & Under 300 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   947 Ashley Hutchings    00 Unattached N             43.81  
  2   934 Camryn Bonia        02 Pearlgate T&             44.79  
  3   948 Emberley Johnson    04 Pearlgate T&             48.63  
  4   960 Dipika Powell       02 Unattached N             51.12  
  5   955 Katie McDonald      02 Unattached N             52.69  
  6   930 Skye Barnes         02 Pearlgate T&           1:00.08  
 --   965 Claire St. Croix    02 Unattached N               SCR  
 
Event 6  Boys 15 & Under 300 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   936 Nick Butt           01 Unattached N             43.77  
  2   956 Ethan Piercey       00 Runway Runni             43.80  
 
Event 7  Women 16-17 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   929 Chantal Barnes      99 Pearlgate T&           1:03.89  
  2   966 Nicole Walsh        99 Unattached N           1:05.85  
  3   967 Sarah Walsh         99 Unattached N           1:07.81  
  4   964 Ruth Shelton        98 Pearlgate T&           1:09.43  
 
Event 8  Men 16-17 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   972 George Young        99 Unattached N             54.46  
 
Event 8  Men 18-19 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   944 Noah Gullage        97 Pearlgate T&             54.44  
 
Event 8  Men 20-34 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   962 Gerard Power        95 Pearlgate T&             53.55  
  2   953 Dominic Loro        91 Pearlgate T&             59.89  
 
Event 9  Women 15&U 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   934 Camryn Bonia        02 Pearlgate T&           2:25.83  
  2   952 Alison Leroux       02 Unattached N           2:38.83  
  3   943 Emily Foley         01 Pearlgate T&           2:43.41  
 --   965 Claire St. Croix    02 Unattached N               DNF  
 
Event 9  Women 16-17 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   929 Chantal Barnes      99 Pearlgate T&           2:28.53  
  2   966 Nicole Walsh        99 Unattached N           2:38.14  
 
Event 9  Women 18-19 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   946 Victoria Healey     96 Pearlgate T&           2:41.22  
 
Event 10  Men 15&U 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   950 Eric Knight         01 Pearlgate T&           2:11.80  
  2   936 Nick Butt           01 Unattached N           2:18.51  
  3   957 Alexander Pittman   00 Runway Runni           2:40.52  
 
Event 10  Men 20-34 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   953 Dominic Loro        91 Pearlgate T&           2:09.86  
  2   963 Charlie Price       95 Unattached N           2:17.01  
 
Event 11  Girls 15 & Under 1200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   952 Alison Leroux       02 Unattached N           4:26.15  
  2   965 Claire St. Croix    02 Unattached N           4:33.28  
  3   955 Katie McDonald      02 Unattached N           4:45.37  
 
Event 12  Boys 15 & Under 1200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   950 Eric Knight         01 Pearlgate T&           3:33.12  
  2   951 Evan Knight         01 Pearlgate T&           3:33.13  
  3   956 Ethan Piercey       00 Runway Runni           3:49.38  
  4   954 Joshua Mack         01 Pearlgate T&           4:20.23  
  5   957 Alexander Pittman   00 Runway Runni           4:30.34  
 
Event 13  Girls 15 & Under 2000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   961 Emma Power          00 Pearlgate T&           7:23.37  
  2   952 Alison Leroux       02 Unattached N           7:50.46  
 
Event 14  Boys 15 & Under 2000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   951 Evan Knight         01 Pearlgate T&           6:23.24  
  2   956 Ethan Piercey       00 Runway Runni           7:02.86  
  3   936 Nick Butt           01 Unattached N           7:05.15  
  4   957 Alexander Pittman   00 Runway Runni           7:21.50  
  5   954 Joshua Mack         01 Pearlgate T&           7:30.30  
 
Event 15  Women 16-17 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   966 Nicole Walsh        99 Unattached N           5:55.72  
 
Event 15  Women 18-19 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   946 Victoria Healey     96 Pearlgate T&           5:36.21  
 
Event 15  Women 20-34 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   971 Amanda Wilkins      91 Pearlgate T&           5:23.10  
 
Event 16  Men 16-17 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   938 Jesse Byrne         98 Unattached N           4:52.62  
 
Event 18  Boys 16-17 3000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   938 Jesse Byrne         98 Unattached N          10:38.11  
 
Event 21  Women 15&U High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   931 Dana Benoit-Chubb   01 Unattached N             1.43m  
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.43 1.46 
        P    P    O  XXO    O    O    O  XXX 
  2   940 Chloe Dawe          02 Pearlgate T&             1.35m  
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        O    O    O  XXO    O  XXX 
 
Event 21  Women 16-17 High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   949 Asha Kennedy        99 Pearlgate T&             1.35m  
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        P    P    O    O    O  XXX 
  2   967 Sarah Walsh         99 Unattached N             1.25m  
     1.15 1.20 1.25 1.30 
        O    O    O  XXX 
 
Event 22  Men 15&U High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   937 Jacob Byrne         00 Unattached N             1.45m  
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        O    O   XO  XXO  XXX 
 
Event 22  Men 16-17 High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   938 Jesse Byrne         98 Unattached N             1.60m  
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 
        P    P    P   XO    O   XO    O  XXX 
 
Event 22  Men 18-19 High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   958 Joseph Pittman      96 Pearlgate T&             1.70m  
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 
        O    P    P    O    O    O    O    O  XXO  XXX 
 
Event 23  Women 15&U Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   930 Skye Barnes         02 Pearlgate T&             3.12m   2.3 
     2.79m(2.2) 2.63m(3.3) 3.05m(1.5) 3.12m(2.3) 2.93m(2.0) 2.63m(1.1)
 
Event 23  Women 16-17 Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   970 Katara White        98 Unattached N             4.72m   2.1 
     FOUL      4.72m(2.1) 4.60m(2.8) 4.55m(2.5) FOUL      4.69m(2.0)
  2   949 Asha Kennedy        99 Pearlgate T&             4.48m   1.3 
     4.16m(1.8) 4.48m(1.3) 4.30m(1.4) 4.22m(3.3) FOUL      4.24m(1.0)
 
Event 24  Men 15&U Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   937 Jacob Byrne         00 Unattached N             4.90m   1.8 
     4.90m(1.8) 4.83m(2.9) 4.78m(1.7) 4.57m(1.7) FOUL      FOUL     
  2   939 Cameron Cornect     00 Unattached N             4.89m   0.9 
     4.72m(1.1) 4.89m(0.9) 4.88m(3.1) 4.85m(0.3) 4.47m(2.2) 4.62m(1.4)
  3   959 Spencer Pittman     01 Runway Runni             3.87m   4.1 
     FOUL      3.87m(4.1) 3.69m(2.4) 3.38m(0.8) 3.38m(0.3) 3.66m(0.5)
 
Event 24  Men 18-19 Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   969 Donovan White       97 Unattached N             5.95m   1.5 
     5.61m(2.9) 5.86m(3.2) 5.54m(2.2) 5.95m(1.5) 5.74m(2.2) 5.51m(1.9)
 
Event 27  Girls 15&U Shot Put 3kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   931 Dana Benoit-Chubb   01 Unattached N             7.59m  
      7.12m  7.59m  FOUL  7.04m  7.17m  7.07m
 
Event 29  Boys 15 & Under Shot Put 4kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   968 Jordan Way          00 Unattached N            11.23m  
      10.84m  FOUL  11.12m  10.94m  10.95m  11.23m
 
Event 31  Boys 16-17 Shot Put 5kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   972 George Young        99 Unattached N             9.14m  
      8.18m  9.14m  8.91m  8.76m  PASS  PASS
 
Event 32  Men 18-19 Shot Put 6kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   958 Joseph Pittman      96 Pearlgate T&            10.13m  
      9.98m  10.10m  10.13m  9.95m  9.73m  9.81m
  2   935 Michael Boone       97 Pearlgate T&            10.11m  
      10.11m  FOUL  9.49m  9.26m  9.73m  9.66m
 
Event 34  Girls 15&U Javelin Throw 500g
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   943 Emily Foley         01 Pearlgate T&            18.84m  
      18.84m  17.95m  17.84m  16.66m  17.55m  17.39m
  2   933 Caitriona Bonia     00 Pearlgate T&            13.58m  
      11.79m  12.20m  12.65m  11.26m  13.58m  11.39m
  3   930 Skye Barnes         02 Pearlgate T&            11.79m  
      8.94m  10.41m  11.20m  11.79m  9.58m  11.68m
  4   934 Camryn Bonia        02 Pearlgate T&            11.72m  
      11.09m  9.79m  8.25m  11.72m  10.67m  7.96m
 
Event 34  Girls 16-17 Javelin Throw 500g
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   970 Katara White        98 Unattached N            28.06m  
      18.40m  24.54m  23.66m  26.48m  28.06m  25.78m
 
Event 36  Boys 15 & Under Javelin Throw 600gr
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   937 Jacob Byrne         00 Unattached N            23.60m  
      FOUL  19.84m  23.49m  20.88m  23.20m  23.60m
 
Event 38  Men 18-19 Javelin Throw 800gr
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   969 Donovan White       97 Unattached N            32.67m  
      25.35m  27.21m  FOUL  28.18m  32.32m  32.67m
  2   935 Michael Boone       97 Pearlgate T&            27.45m  
      21.22m  22.17m  24.84m  27.45m  21.05m  23.24m
 
Event 39  Women 15&U Discus Throw 1kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   943 Emily Foley         01 Pearlgate T&            13.59m  
      11.01m  12.30m  11.96m  12.32m  11.46m  13.59m
  2   933 Caitriona Bonia     00 Pearlgate T&            13.30m  
      13.18m  12.66m  13.30m  9.11m  12.57m  10.26m
 
Event 39  Women 16-17 Discus Throw 1kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   949 Asha Kennedy        99 Pearlgate T&            17.42m  
      13.19m  17.42m  FOUL  15.24m  16.57m  14.12m
 
Event 40  Boys 15 & Under Discus Throw 1kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   968 Jordan Way          00 Unattached N            23.98m  
      FOUL  19.46m  22.12m  23.98m  22.88m  23.83m

Return to Results