Find NLAA on Facebook
Follow NLAA on twitter
 
 
 
 
 

NLAA Junior High School Championships
June 4, 2016, Pearlgate Track and Field Complex, Mount Pearl

Results last updated - Monday, May 29th, 2017 @ 02:08pm


                    Women - Team Rankings - 9 Events Scored
===============================================================================
    1) Stephenville Middle        347        2) Fatima Academy            289
    3) St Thomas Aquinas School   267        4) St Paul's Junior High Sch 204
    5) Beaconsfield Jr High /SJ   163        6) St Paul's Int/ Gander     129
    7) Bay D'Espoir Academy       121        8) MacDonald Drive Jr H /SJ   90
    9) Mount Pearl Senior High     89       10) Holy Spirit HS/Manuels     87
   11) Frank Roberts In /Foxtrap   85       12) Learys Brook Jn High       83
   13) St John Bosco /SJ           72       14) Holy Trinity HS /Torbay    52
   15) St Matthews Elem            48

                     Men - Team Rankings - 9 Events Scored
===============================================================================
    1) St Paul's Junior High Scho 459        2) Stephenville Middle       418
    3) Bay D'Espoir Academy       222        4) St Kevins Jr High /Goulds 196
    5) MacDonald Drive Jr H /SJ   187        6) St Paul's Int/ Gander     138
    7) St Thomas Aquinas School   123        8) Roncalli Central High/Av   73
    9) Xavier Junior High School   53       10) St Matthews Elem           25
   11) Holy Trinity HS /Torbay     24


Event 1  Girls 100 Meter Dash
========================================================================
Top 16 Advance by Time
 Meet Record: ! 13.16  5/31/2014   Mykenzi Harding, Brother Rice
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1  1161 Pomeroy, Molly      02 Beaconsfield             13.87q +0.0  3
  2  1177 Dawe, Chloe         02 Frank Robert             14.38q  1.9  2
  3  1223 Benoit Chubb, Dana  01 St Thomas Aq             14.52q  1.9  2
  4  1176 Ramm, Paxton        02 Fatima Acade             14.84q +0.0  3
  5  1196 Oldford, Chloe      02 St Paul's In             15.12q  1.9  2
  6  1171 McKeown, Chloe      02 Brother Rice             15.13q +0.0  3
  7  1228 Duffy, Danielle     03 Stephenville             15.21q +0.0  3
  8  1197 Powell, Dipika      02 St Paul's In             15.27q  1.9  1
  9  1216 Knott, Shelby       01 St Thomas Aq             15.32q +0.0  3
 10  1159 King, Lauren        03 Beaconsfield             15.56q  1.9  1
 11  1156 Willcott, Jessica   02 Bay D'Espoir             15.63q  1.9  2
 12  1188 Barnes, Skye        02 St John Bosc             15.70q  1.7  4
 13  1202 Drover, Mckenna     01 St Paul's Ju             15.78q  1.7  4
 14  1230 Furlong, Bethany    01 Stephenville             15.86q  1.9  1
 15  1173 Gardiner, Sheyenne  02 Fatima Acade             16.56q  1.9  1
 16  1245 Smith, Madison      02 Stephenville             16.61q  1.7  4
 17  1234 Hulan, Abigail      02 Stephenville             16.65   1.7  4
 18  1244 Sheppard, Madison   02 Stephenville             16.76  +0.0  3
 19  1222 Bennett, Toni       02 Stephenville             16.80   1.9  1
 20  1166 Geary, Abigail      02 Brother Rice             16.86   1.7  4
 20  1233 Hickey, Kendyl      03 Stephenville             16.86   1.9  2
 22  1160 Nash, Maria         03 Beaconsfield             16.94   1.7  4
 23  1248 Suarez-Parada, Sof  02 Stephenville             16.96   1.9  1
 24  1225 Budden, Stephanie   01 Stephenville             17.51   1.7  4
 25  1227 Chaulk, Kimberly    02 Stephenville             17.94  +0.0  3
 26  1158 Bishop, Emily       03 Beaconsfield             19.57   1.9  2

Event 1  Girls 100 Meter Dash
===============================================================================
 Meet Record: ! 13.16  5/31/2014   Mykenzi Harding, Brother Rice
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
Finals
  1  1161 Pomeroy, Molly      02 Beaconsfield             13.85   1.5  2  30
  2  1177 Dawe, Chloe         02 Frank Robert             14.54   1.5  2  29
  3  1223 Benoit Chubb, Dana  01 St Thomas Aq             14.74   1.5  2  28
  4  1176 Ramm, Paxton        02 Fatima Acade             14.92   1.5  2  27
  5  1171 McKeown, Chloe      02 Brother Rice             14.96   1.5  2  26
  6  1196 Oldford, Chloe      02 St Paul's In             14.99   1.5  2  25
  7  1228 Duffy, Danielle     03 Stephenville             15.08   1.5  2  24
  8  1197 Powell, Dipika      02 St Paul's In             15.35   1.5  2  23
  9  1216 Knott, Shelby       01 St Thomas Aq             15.43   0.5  1  22
 10  1188 Barnes, Skye        02 St John Bosc             15.52   0.5  1  21
 11  1156 Willcott, Jessica   02 Bay D'Espoir             15.65   0.5  1  20
 12  1202 Drover, Mckenna     01 St Paul's Ju             15.93   0.5  1  19
 13  1159 King, Lauren        03 Beaconsfield             16.11   0.5  1  18
 14  1230 Furlong, Bethany    01 Stephenville             16.13   0.5  1  17
 15  1173 Gardiner, Sheyenne  02 Fatima Acade             16.75   0.5  1  16
 16  1245 Smith, Madison      02 Stephenville             17.40   0.5  1

Event 2  Boys 100 Meter Dash
========================================================================
Top 16 Advance by Time
 Meet Record: ! 12.38  5/31/2014   Deepal Deshpande, Lakecrest In
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1  1203 Ford, Mark          01 St Paul's Ju             13.12q +0.0  3
  2  1199 Pryor, Ryan         01 St Paul's In             13.40q  1.5  4
  3  1167 Harris, Liam        01 Brother Rice             13.61q  0.1  1
  4  1198 Pryor, Kyle         01 St Paul's In             13.82q  1.8  2
  5  1221 Anderson, Mark      02 Stephenville             14.07q  1.5  4
  6  1152 Collier, Dylan      01 Bay D'Espoir             14.08q +0.0  3
  7  1205 Hayward, Jeffrey    02 St Paul's Ju             14.32q  0.1  1
  8  1229 Estoppey, Devon     02 Stephenville             14.55q  1.5  4
  9  1212 Benoit Chubb, Dono  02 St Thomas Aq             14.60q  1.8  2
 10  1232 Gabriel, David      02 Stephenville             14.84q  1.8  2
 11  1209 Thomas, Aiden       02 St Paul's Ju             14.89q  1.8  2
 12  1237 Jesso, Robbie       03 Stephenville             15.31q +0.0  3
 12  1157 Willcott, Michael   03 Bay D'Espoir             15.31q  0.1  1
 14  1183 Dyer, Daniel        02 MacDonald Dr             15.44q  1.8  2
 15  1241 Reid, Ryan          03 Stephenville             15.68q +0.0  3
 16  1235 Hulan, Cole         02 Stephenville             15.72q +0.0  3
 17  1153 Hoskins, Isaiah     01 Bay D'Espoir             15.87   1.8  2
 18  1236 Jesso, Andrew       02 Stephenville             15.97   1.5  4
 19  1164 Brown, Aiden        01 Brother Rice             16.27   1.5  4
 20  1190 Dwyer, Lucas        03 St Kevins Jr             16.33   0.1  1
 21  1218 McConnell, Dayne    03 St Thomas Aq             16.83  +0.0  3
 22  1194 Hoskins, Alex       03 St Matthews              17.21   0.1  1
 23  1243 Ryan, Samuel        03 Stephenville             17.49   0.1  1
 24  1211 Abbott, William     02 St Thomas Aq             18.31   1.5  4
 25  1215 Knott, Jacob        03 St Thomas Aq             18.33   1.8  2
 26  1224 Budden, Michael     02 Stephenville             20.82   0.1  1
 --  1170 King-Molloy, Harry  01 Brother Rice                DQ  +0.0  3

Event 2  Boys 100 Meter Dash
===============================================================================
 Meet Record: ! 12.38  5/31/2014   Deepal Deshpande, Lakecrest In
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
Finals
  1  1203 Ford, Mark          01 St Paul's Ju             12.79   2.4  2  30
  2  1167 Harris, Liam        01 Brother Rice             13.23   2.4  2  29
  3  1199 Pryor, Ryan         01 St Paul's In             13.35   2.4  2  28
  4  1198 Pryor, Kyle         01 St Paul's In             13.55   2.4  2  27
  5  1152 Collier, Dylan      01 Bay D'Espoir             13.70   2.4  2  26
  6  1221 Anderson, Mark      02 Stephenville             14.09   2.4  2  25
  7  1205 Hayward, Jeffrey    02 St Paul's Ju             14.35   2.4  2  24
  8  1229 Estoppey, Devon     02 Stephenville             14.39   2.4  2  23
  9  1212 Benoit Chubb, Dono  02 St Thomas Aq             14.41   0.8  1  22
 10  1209 Thomas, Aiden       02 St Paul's Ju             14.82   0.8  1
 10  1232 Gabriel, David      02 Stephenville             14.82   0.8  1
 12  1157 Willcott, Michael   03 Bay D'Espoir             14.99   0.8  1  21
 13  1237 Jesso, Robbie       03 Stephenville             15.55   0.8  1
 14  1235 Hulan, Cole         02 Stephenville             15.56   0.8  1
 15  1183 Dyer, Daniel        02 MacDonald Dr             15.64   0.8  1  20
 16  1241 Reid, Ryan          03 Stephenville             15.98   0.8  1

Event 3  Girls 200 Meter Dash
===============================================================================
 Meet Record: ! 27.28  5/31/2014   Mykenzi Harding, Brother Rice
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1  1182 Bonia, Camryn       02 MacDonald Dr             27.53   3.3  2  30
  2  1161 Pomeroy, Molly      02 Beaconsfield             28.31   3.3  2  29
  3  1163 Argentino, Clara    02 Brother Rice             30.42   1.4  3  28
  4  1196 Oldford, Chloe      02 St Paul's In             31.03   2.2  1  27
  5  1197 Powell, Dipika      02 St Paul's In             31.94   1.4  3  26
  6  1202 Drover, Mckenna     01 St Paul's Ju             33.05   1.4  3  25
  7  1156 Willcott, Jessica   02 Bay D'Espoir             33.42   3.3  2  24
  8  1165 Dean, Skylar        02 Brother Rice             34.71   3.3  2  23
  9  1159 King, Lauren        03 Beaconsfield             34.84   1.4  3  22
 10  1216 Knott, Shelby       01 St Thomas Aq             35.43   3.3  2  21
 11  1244 Sheppard, Madison   02 Stephenville             35.59   2.2  1  20
 12  1248 Suarez-Parada, Sof  02 Stephenville             35.70   2.2  1  19
 13  1222 Bennett, Toni       02 Stephenville             35.89   3.3  2
 14  1233 Hickey, Kendyl      03 Stephenville             36.23   1.4  3
 15  1245 Smith, Madison      02 Stephenville             36.29   3.3  2
 16  1173 Gardiner, Sheyenne  02 Fatima Acade             36.57   2.2  1  18
 17  1249 Young, Madison      03 Stephenville             37.41   2.2  1
 18  1227 Chaulk, Kimberly    02 Stephenville             38.09   2.2  1
 19  1155 Steele, Hannah      02 Bay D'Espoir             39.06   2.2  1  17
 20  1174 Manning, Heather    02 Fatima Acade             42.70   3.3  2  16

Event 4  Boys 200 Meter Dash
===============================================================================
 Meet Record: ! 24.30  6/5/2010    Thomas Faour, Macdonald Jr
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1  1203 Ford, Mark          01 St Paul's Ju             25.76   2.6  1  30
  2  1167 Harris, Liam        01 Brother Rice             27.85   2.6  1  29
  3  1198 Pryor, Kyle         01 St Paul's In             28.29   3.8  2  28
  4  1199 Pryor, Ryan         01 St Paul's In             28.57   2.6  1  27
  5  1170 King-Molloy, Harry  01 Brother Rice             28.75   2.1  3  26
  6  1152 Collier, Dylan      01 Bay D'Espoir             29.40   3.8  2  25
  7  1210 Wyatt, Ty           01 St Paul's Ju             30.13   2.1  3  24
  8  1221 Anderson, Mark      02 Stephenville             30.31   3.8  2  23
  9  1229 Estoppey, Devon     02 Stephenville             30.57   2.6  1  22
 10  1157 Willcott, Michael   03 Bay D'Espoir             31.32   2.1  3  21
 11  1154 Manuel, Nathan      02 Bay D'Espoir             31.65   2.6  1
 12  1232 Gabriel, David      02 Stephenville             31.91   3.8  2
 13  1237 Jesso, Robbie       03 Stephenville             33.53   3.8  2
 14  1190 Dwyer, Lucas        03 St Kevins Jr             33.75   3.8  2  20
 15  1241 Reid, Ryan          03 Stephenville             33.89   3.8  2
 16  1236 Jesso, Andrew       02 Stephenville             34.52   2.1  3
 17  1193 Shannahan, Alex     03 St Kevins Jr             38.43   2.6  1  19
 --  1209 Thomas, Aiden       02 St Paul's Ju               DNS   3.8  2
 --  1201 Breen, Luke         02 St Paul's Ju               DNS   2.6  1
 --  1243 Ryan, Samuel        03 Stephenville               DNS   2.1  3
 --  1218 McConnell, Dayne    03 St Thomas Aq               DNS   2.1  3

Event 5  Girls 300 Meter Dash
==========================================================================
 Meet Record: ! 43.86  5/31/2014   Chantal Barnes, Brother Rice
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1  1161 Pomeroy, Molly      02 Beaconsfield             45.85   1  30
  2  1163 Argentino, Clara    02 Brother Rice             49.28   1  29
  3  1208 Stevenson, Carly    01 St Paul's Ju             49.89   1  28
  4  1180 Summers, Charlie    03 Holy Trinity             49.94   3  27
  5  1204 Furlong, Brynn      02 St Paul's Ju             52.27   2  26
  6  1213 Jessica, Benoit     02 St Thomas Aq             53.80   1  25
  7  1228 Duffy, Danielle     03 Stephenville             53.81   1  24
  8  1165 Dean, Skylar        02 Brother Rice             53.92   2  23
  9  1220 Alexander, Hannah   02 Stephenville             56.32   3  22
 10  1195 Mack, Sarah         03 St Matthews              56.99   2  21
 11  1216 Knott, Shelby       01 St Thomas Aq             58.11   3  20
 12  1234 Hulan, Abigail      02 Stephenville           1:00.94   1
 13  1225 Budden, Stephanie   01 Stephenville           1:02.39   2
 14  1239 Leroy, Hailey       01 St Thomas Aq           1:03.04   2
 15  1155 Steele, Hannah      02 Bay D'Espoir           1:03.68   1  19
 16  1230 Furlong, Bethany    01 Stephenville           1:07.62   2
 17  1174 Manning, Heather    02 Fatima Acade           1:08.10   1  18
 18  1172 English, Mary       02 Fatima Acade           1:08.42   2  17

Event 6  Boys 300 Meter Dash
==========================================================================
 Meet Record: ! 38.01  6/5/2010    Thomas Faour, Macdonald Drive Jr HS
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1  1203 Ford, Mark          01 St Paul's Ju             42.24   1  30
  2  1200 Aymerich, Carlos    01 St Paul's Ju             47.64   2  29
  3  1199 Pryor, Ryan         01 St Paul's In             48.08   1  28
  4  1229 Estoppey, Devon     02 Stephenville             49.02   2  27
  5  1154 Manuel, Nathan      02 Bay D'Espoir             51.26   2  26
  6  1162 Adams, Nick         01 Brother Rice             51.73   1  25
  7  1205 Hayward, Jeffrey    02 St Paul's Ju             53.33   1
  8  1193 Shannahan, Alex     03 St Kevins Jr           1:04.95   2  24
 --  1201 Breen, Luke         02 St Paul's Ju               DNS   1

Event 7  Girls 800 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: ! 2:31.42  6/4/2016    Camryn Bonia, MacDonald Dr
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1  1182 Bonia, Camryn       02 MacDonald Dr           2:21.80!  30
  2  1186 Ledevehat, Shae     01 Mount Pearl            2:35.95   29
  3  1178 Foley, Emily        01 Holy Spirit            2:42.78   28
  4  1204 Furlong, Brynn      02 St Paul's Ju           2:46.26   27
  5  1181 Hall, Kaitlyn       02 Learys Brook           2:53.94   26
  6  1180 Summers, Charlie    03 Holy Trinity           2:56.06   25
  7  1208 Stevenson, Carly    01 St Paul's Ju           2:56.22   24
  8  1247 St. Croix, Claire   02 Stephenville           3:00.34   23
  9  1228 Duffy, Danielle     03 Stephenville           3:07.29   22
 10  1165 Dean, Skylar        02 Brother Rice           3:11.04   21
 11  1217 Lafitte, Jai-Cee    03 St Thomas Aq           3:16.81   20
 12  1220 Alexander, Hannah   02 Stephenville           3:27.92
 13  1166 Geary, Abigail      02 Brother Rice           3:34.03   19
 14  1175 McGrath, Haileigh   02 Fatima Acade           4:10.73   18
 --  1173 Gardiner, Sheyenne  02 Fatima Acade               DNS

Event 8  Boys 800 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: ! 2:12.70  6/4/2016    Levi Moulton, Holy Spirit
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1  1184 Knight, Eric        01 MacDonald Dr           2:12.19!  30
  2  1240 Parsons, Samuel     02 Stephenville           2:48.58   29
  3  1200 Aymerich, Carlos    01 St Paul's Ju           2:49.95   28
  4  1236 Jesso, Andrew       02 Stephenville           2:51.55   27
  5  1206 Paranavitana, Tris  02 St Paul's Ju           2:51.64   26
  6  1162 Adams, Nick         01 Brother Rice           3:01.29   25
  7  1187 Howse, James        02 Roncalli Cen           3:05.86   24
 --  1185 Knight, Evan        01 MacDonald Dr               SCR

Event 9  Girls 1200 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: ! 3:50.70  6/5/2010    Jillian Forsey, Stephenville HS
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1  1182 Bonia, Camryn       02 MacDonald Dr           3:47.81!  30
  2  1176 Ramm, Paxton        02 Fatima Acade           4:42.28   29
  3  1181 Hall, Kaitlyn       02 Learys Brook           4:43.68   28
  4  1171 McKeown, Chloe      02 Brother Rice           4:47.13   27
  5  1217 Lafitte, Jai-Cee    03 St Thomas Aq           5:00.69   26
  6  1242 Russell, Stephanie  02 Stephenville           5:33.22   25
  7  1175 McGrath, Haileigh   02 Fatima Acade           6:30.76   24

Event 10  Boys 1200 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: ! 3:30.63  6/4/2016    Evan Knight, MacDonald Dr
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1  1185 Knight, Evan        01 MacDonald Dr           3:22.44!  30
  2  1184 Knight, Eric        01 MacDonald Dr           3:27.19!  29
  3  1226 Butt, Nick          01 Stephenville           3:31.16   28
  4  1246 Smith, Philip       02 Stephenville           3:55.73   27
  5  1250 Burden, Noah        01 Xavier Junio           4:12.34   26
  6  1192 Power, James        03 St Kevins Jr           4:14.46   25
  7  1191 Hennessey, Liam     03 St Kevins Jr           4:24.02   24
  8  1206 Paranavitana, Tris  02 St Paul's Ju           4:27.11   23
  9  1240 Parsons, Samuel     02 Stephenville           4:30.83
 10  1205 Hayward, Jeffrey    02 St Paul's Ju           4:31.20   22

Event 11  Girls 2000 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: ! 6:56.73  6/5/2012    Jillian Forsey, Stephenville HS
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1  1176 Ramm, Paxton        02 Fatima Acade           8:38.09   30
  2  1181 Hall, Kaitlyn       02 Learys Brook           8:45.58   29
  3  1247 St. Croix, Claire   02 Stephenville           8:51.27   28
  4  1195 Mack, Sarah         03 St Matthews            9:10.33   27
  5  1242 Russell, Stephanie  02 Stephenville          10:14.50   26

Event 12  Boys 2000 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: ! 6:28.68  6/4/2016    Evan Knight, MacDonald Dr
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1  1185 Knight, Evan        01 MacDonald Dr           6:06.67!  30
  2  1226 Butt, Nick          01 Stephenville           6:25.88!  29
  3  1246 Smith, Philip       02 Stephenville           7:08.96   28
  4  1250 Burden, Noah        01 Xavier Junio           7:15.47   27
  5  1210 Wyatt, Ty           01 St Paul's Ju           7:28.85   26
  6  1191 Hennessey, Liam     03 St Kevins Jr           7:45.42   25
  7  1206 Paranavitana, Tris  02 St Paul's Ju           8:08.67   24
  8  1189 Bidgood, William    03 St Kevins Jr          10:00.92   23

Event 13  Girls Long Jump
============================================================================
 Meet Record: ! 4.58m  6/5/2010    Nicole Chan, Beaconsfield Jn HS
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1  1186 Ledevehat, Shae     01 Mount Pearl              4.17m   2.0  30
     4.17m(2.0) 3.70m(1.6) 3.81m(1.6) 3.82m(+0.0) 4.10m(2.4) 4.15m(2.2)
  2  1178 Foley, Emily        01 Holy Spirit              4.10m   1.5  29
     3.97m(0.4) 3.81m(1.7) 3.90m(1.3) 3.87m(2.4) FOUL      4.10m(1.5)
  3  1197 Powell, Dipika      02 St Paul's In             3.88m   0.8  28
     3.07m(+0.0) 3.88m(0.8) 3.20m(1.3) 3.85m(2.1) 3.42m(2.6) 3.73m(2.2)
  4  1208 Stevenson, Carly    01 St Paul's Ju             3.88m   1.7  27
     FOUL      3.53m(1.6) 3.24m(1.6) FOUL      3.76m(2.6) 3.88m(1.7)
  5  1213 Jessica, Benoit     02 St Thomas Aq             3.85m   1.4  26
     3.59m(1.6) 3.85m(1.4) 3.30m(1.7) 3.65m(2.1) 3.65m(3.0) 2.60m(2.2)
  6  1223 Benoit Chubb, Dana  01 St Thomas Aq             3.79m   1.4  25
     3.78m(0.5) 3.48m(1.9) 3.33m(1.6) 3.72m(1.8) 3.71m(1.4) 3.79m(1.4)
  7  1188 Barnes, Skye        02 St John Bosc             3.62m   2.5  24
     3.56m(1.9) 3.56m(0.7) 3.50m(1.2) 3.58m(1.5) 3.62m(2.5) 3.53m(1.0)
  8  1156 Willcott, Jessica   02 Bay D'Espoir             3.33m   2.7  23
     3.27m(+0.0) FOUL      2.87m(1.7) 2.83m(1.4) FOUL      3.33m(2.7)
  9  1231 Furlong, Grace      03 Stephenville             3.11m   1.3  22
     FOUL      FOUL      3.11m(1.3)
 10  1248 Suarez-Parada, Sof  02 Stephenville             3.04m   0.9  21
     3.04m(0.9) 2.78m(1.3) 2.74m(1.4)
 11  1159 King, Lauren        03 Beaconsfield             3.04m   1.5  20
     3.04m(1.5) 2.74m(1.8) FOUL
 12  1249 Young, Madison      03 Stephenville             2.66m   2.4
     FOUL      2.55m(1.9) 2.66m(2.4)
 13  1168 Kiefte, Sophie      03 Brother Rice             2.60m   1.0  19
     2.60m(1.0) 2.39m(1.9) 2.45m(0.6)
 14  1239 Leroy, Hailey       01 St Thomas Aq             2.51m   2.4
     2.38m(1.7) 2.51m(2.4) 2.41m(1.9)
 15  1155 Steele, Hannah      02 Bay D'Espoir             2.31m   1.2  18
     1.88m(1.0) 2.14m(1.8) 2.31m(1.2)
 16  1166 Geary, Abigail      02 Brother Rice             2.27m   1.9  17
     1.98m(2.0) FOUL      2.27m(1.9)
 17  1175 McGrath, Haileigh   02 Fatima Acade             2.18m   1.6  16
     FOUL      2.11m(1.0) 2.18m(1.6)
 18  1172 English, Mary       02 Fatima Acade             2.12m   0.5  15
     2.12m(0.5) 1.89m(1.8) FOUL
 19  1219 Wells, Keonna       02 St Thomas Aq             2.07m   1.7
     2.07m(1.7) 1.97m(1.2) 2.00m(0.4)
 20  1158 Bishop, Emily       03 Beaconsfield             1.97m   1.0  14
     FOUL      1.97m(1.0) 1.82m(0.4)
 21  1160 Nash, Maria         03 Beaconsfield             1.93m   0.5
     1.93m(0.5) FOUL      FOUL

Event 14  Boys Long Jump
============================================================================
 Meet Record: ! 5.10m  5/31/2009   Lucas Power, Mobile CHS
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1  1207 Roome, Matthew      01 St Paul's Ju             4.64m   0.9  30
     4.28m(1.8) 4.61m(1.2) 4.32m(1.9) 4.64m(0.9) 4.44m(2.4) 4.18m(2.1)
  2  1167 Harris, Liam        01 Brother Rice             4.51m   2.1  29
     4.51m(2.1) 4.01m(1.0) 4.42m(2.5) 3.86m(0.5) 4.01m(1.7) 4.00m(2.2)
  3  1210 Wyatt, Ty           01 St Paul's Ju             4.10m   3.2  28
     3.65m(1.6) 3.52m(2.0) 3.75m(3.4) 3.66m(2.7) 3.91m(2.4) 4.10m(3.2)
  4  1157 Willcott, Michael   03 Bay D'Espoir             3.89m   4.2  27
     3.04m(2.9) 3.70m(1.5) 3.56m(2.1) 3.68m(2.8) 3.72m(3.6) 3.89m(4.2)
  5  1241 Reid, Ryan          03 Stephenville             3.88m   3.5  26
     FOUL      FOUL      3.88m(3.5) 3.88m(1.4) FOUL      FOUL
  6  1214 Josh, Russell       02 St Thomas Aq             3.88m   2.6  25
     3.75m(1.4) 3.59m(1.3) FOUL      3.65m(2.1) 3.38m(2.4) 3.88m(2.6)
  7  1240 Parsons, Samuel     02 Stephenville             3.76m   3.4  24
     3.58m(2.2) 3.76m(3.4) FOUL      3.70m(2.2) 3.54m(2.9) 3.57m(3.9)
  8  1187 Howse, James        02 Roncalli Cen             3.63m   3.1  23
     3.49m(1.3) FOUL      3.63m(3.1) 3.53m(2.8) 3.20m(2.5) 3.57m(3.2)
  9  1183 Dyer, Daniel        02 MacDonald Dr             3.42m   2.2  22
     3.42m(2.2) 3.24m(1.2) 2.83m(2.2)
 10  1153 Hoskins, Isaiah     01 Bay D'Espoir             3.38m   1.9  21
     3.38m(1.9) 2.97m(0.7) 3.20m(2.4)
 11  1218 McConnell, Dayne    03 St Thomas Aq             3.33m   1.6  20
     FOUL      3.13m(1.5) 3.33m(1.6)
 12  1190 Dwyer, Lucas        03 St Kevins Jr             3.19m   2.1  19
     3.05m(2.2) 2.67m(0.8) 3.19m(2.1)
 13  1154 Manuel, Nathan      02 Bay D'Espoir             3.06m   2.2
     3.05m(2.4) 2.97m(1.5) 3.06m(2.2)
 14  1164 Brown, Aiden        01 Brother Rice             3.02m   1.6  18
     2.70m(1.5) 3.02m(1.6) 2.68m(2.8)
 15  1235 Hulan, Cole         02 Stephenville             2.74m   2.1
     2.39m(1.8) 2.58m(1.0) 2.74m(2.1)
 16  1211 Abbott, William     02 St Thomas Aq             2.60m   1.4
     2.60m(1.4) 2.22m(1.9) 2.52m(2.1)
 17  1243 Ryan, Samuel        03 Stephenville             2.45m   1.2
     2.35m(1.6) 2.45m(1.2) 2.26m(1.9)
 18  1193 Shannahan, Alex     03 St Kevins Jr             2.35m   1.8  17
     1.98m(1.8) 2.35m(1.8) 1.84m(+0.0)
 19  1224 Budden, Michael     02 Stephenville             1.68m   1.9
     1.56m(2.2) 1.64m(2.1) 1.68m(1.9)
 --  1194 Hoskins, Alex       03 St Matthews                DNS   NWI
 --  1209 Thomas, Aiden       02 St Paul's Ju               DNS   NWI

Event 15  Girls High Jump
=======================================================================
 Meet Record: ! 1.59m  6/5/2010    Shaughnessy O'Driscoll, Mobile CHS
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1  1178 Foley, Emily        01 Holy Spirit              1.30m   30
     1.20 1.25 1.30 1.35
        O    O    O  XXX
  2  1177 Dawe, Chloe         02 Frank Robert             1.30m   29
     1.25 1.30 1.35
        O   XO  XXX
  3  1204 Furlong, Brynn      02 St Paul's Ju             1.25m   28
     1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30
        O    O    O   XO    O  XXX
  4  1188 Barnes, Skye        02 St John Bosc             1.05m   27
     1.00 1.05 1.10
        O    O  XPP
 --  1168 Kiefte, Sophie      03 Brother Rice               DNS

Event 16  Boys High Jump
=======================================================================
 Meet Record: ! 1.70m  5/31/2008   James McCulloch, S'ville High
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1  1152 Collier, Dylan      01 Bay D'Espoir             1.45m   30
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.48
        O    O    O    O    O    O    O    O   XO  XXO  XXX
  2  1221 Anderson, Mark      02 Stephenville             1.40m   29
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45
        O   XO    O    O    O    O    O    O    O  XXX
  3  1207 Roome, Matthew      01 St Paul's Ju             1.35m   28
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40
        O    O    O    O   XO  XXO   XO    O  XXX
  4  1200 Aymerich, Carlos    01 St Paul's Ju             1.30m   27
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35
        O    O    O    O    O    O    O  XXX
  5  1183 Dyer, Daniel        02 MacDonald Dr             1.25m   26
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30
        O    O    O    O    O    O  XXX
  6  1194 Hoskins, Alex       03 St Matthews              1.10m   25
     1.00 1.05 1.10 1.15
        O    O  XXO  XXX
 --  1170 King-Molloy, Harry  01 Brother Rice               DNS

Event 17  Girls Shot Put 3kg
=======================================================================
 Meet Record: ! 10.25m  5/31/2008   Crystal Miesseau, S'ville High
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1  1186 Ledevehat, Shae     01 Mount Pearl              8.44m   30
      8.44m  7.66m  7.55m  8.31m  7.53m  8.26m
  2  1223 Benoit Chubb, Dana  01 St Thomas Aq             8.28m   29
      7.73m  7.79m  8.28m
  3  1225 Budden, Stephanie   01 Stephenville             7.33m   28
      FOUL  7.33m  6.63m  6.75m  6.94m  7.16m
  4  1177 Dawe, Chloe         02 Frank Robert             7.02m   27
      5.81m  6.24m  6.58m  PASS  PASS  7.02m
  5  1238 Lasaga, Braylen     03 Stephenville             6.81m   26
      6.68m  6.20m  5.96m  6.60m  6.81m  6.60m
  6  1213 Jessica, Benoit     02 St Thomas Aq             6.57m   25
      6.02m  5.89m  6.48m  6.57m  6.25m  FOUL
  7  1231 Furlong, Grace      03 Stephenville             6.48m
      5.49m  FOUL  6.46m  5.79m  6.48m  6.38m
  8  1219 Wells, Keonna       02 St Thomas Aq             6.44m
      FOUL  6.44m  6.30m  6.07m  6.32m  6.35m
  9  1169 Kimberley, Felicit  03 Brother Rice             6.30m   24
      FOUL  5.70m  6.30m
 10  1174 Manning, Heather    02 Fatima Acade             6.18m   23
      6.18m  6.06m  5.91m
 11  1230 Furlong, Bethany    01 Stephenville             6.12m
      6.01m  6.12m  5.61m
 12  1172 English, Mary       02 Fatima Acade             5.94m   22
      5.94m  5.87m  5.93m
 13  1239 Leroy, Hailey       01 St Thomas Aq             5.89m
      5.63m  5.15m  5.89m
 14  1233 Hickey, Kendyl      03 Stephenville             5.68m
      5.01m  5.68m  5.35m
 15  1249 Young, Madison      03 Stephenville             5.21m
      5.21m  FOUL  4.66m

Event 18  Boys Shot Put 4kg
=======================================================================
 Meet Record: ! 11.45m  5/31/2008   Tim Rose, S'ville High
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1  1207 Roome, Matthew      01 St Paul's Ju             9.08m   30
      7.94m  7.35m  7.77m  8.10m  9.08m  8.59m
  2  1214 Josh, Russell       02 St Thomas Aq             8.70m   29
      7.41m  7.87m  7.79m  7.73m  7.82m  8.70m
  3  1235 Hulan, Cole         02 Stephenville             8.58m   28
      8.11m  PASS  8.47m  8.58m  FOUL  8.27m
  4  1212 Benoit Chubb, Dono  02 St Thomas Aq             8.40m   27
      7.38m  PASS  7.58m  7.08m  8.40m  7.41m
  5  1187 Howse, James        02 Roncalli Cen             8.05m   26
      7.09m  7.97m  FOUL  6.81m  8.05m  FOUL
  6  1153 Hoskins, Isaiah     01 Bay D'Espoir             6.29m   25
      6.22m  PASS  6.29m  6.01m  6.26m  5.76m
  7  1179 Edwards, Owen       02 Holy Trinity             6.26m   24
      FOUL  6.18m  5.92m  6.26m  6.25m  6.09m
  8  1215 Knott, Jacob        03 St Thomas Aq             4.58m
      4.58m  PASS  FOUL  3.96m  4.17m  4.05m
  9  1224 Budden, Michael     02 Stephenville             4.20m   23
      4.12m  4.20m  4.14m
 --  1162 Adams, Nick         01 Brother Rice               DNS

Return to Results