Find NLAA on Facebook
Follow NLAA on twitter
 
 
 
 
 

2018 Indoor Track Series - Meet #1
Saturday, February 10th, 2018
MUN Field House, St. John’s

Results last updated - Monday, February 12th, 2018 @ 10:49am
                                    
 
Event 1  Women U16 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
Finals
  1  1197 Summers, Charlie    03 Pearlgate TR              8.61   2 
  2   410 Coady, Sarah        05 Pearlgate TR              8.99   2 
  3  1000 Power, Ellie        06 Portugal Cov              9.18   2 
  4  1427 Winsor, Claire      05 Unattached N              9.63   2 
  5   448 Down, Niamh         06 Portugal Cov             10.06   2 
  6  1190 Power, Gina         08 Beachy Cove              10.11   1 
  7   398 Beattie, Hannah     07 Pearlgate TR             10.31   1 
  8  1198 Tucker, Ava         07 Portugal Cov             10.68   1 
  9   406 Caines, Ally        08 Octagon Pond             11.34   1 
 10   598 Hopkins, Kristen    09 Beachy Cove              12.29   1 
 11   896 Linstead, Rory      09 Beachy Cove              14.70   1 
 --   393 Au, Lauren          08 Portugal Cov               DNS   1 
 
Event 1  Women 16-17 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1   599 Jeon, Allison       01 Unattached N              9.16   3 
 
Event 1  Women 20-34 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1   403 Boland, Jennifer    98 Unattached N              8.05   3 
  2   592 Hayward, Erica      95 Pearlgate TR              8.42   3 
  3   397 Bautista, Kathryn   92 Pearlgate TR              8.44   3 
  4   798 Leawood, Stacey     97 Unattached N              8.98   3 
 
Event 2  Women U16 60 Meter Dash WC
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   897 McCarthy, Claire    05 Unattached N             19.93  
 
Event 3  Men U16 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1   317 Arnold, Mitchel     05 Portugal Cov              8.65   2 
  2   795 Kosanam, Ashok      03 Pearlgate TR              8.96   2 
  3   407 Caines, Drew        07 Octagon Pond              9.14   2 
  4   589 Egli, William       04 Unattached N              9.78   2 
  5   994 Orbasli, Kerim      07 Pearlgate TR              9.94   1 
  6   591 Harding, Terrence   08 Beachy Cove              10.41   1 
  7   590 Fudge, Gavin        07 Portugal Cov             10.92   2 
  8  1194 Rideout, Brennan    08 Beachy Cove              10.96   1 
  9  1425 Walsh, Landen       07 Unattached N             11.10   1 
 10   594 Hepditch, Noah      07 Portugal Cov             11.84   2 
 11   412 Cornick, Jack       07 Portugal Cov             12.81   1 
 12   596 Hillier, Henry      09 Beachy Cove              13.27   1 
 --  1429 Young, Alex         09 Beachy Cove                DNF   1 
 --   408 Carpenter, Ben      06 Juniper Ridg               DNS   2 
 
Event 3  Men 18-19 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1   796 Krilow, Ben         99 Unattached N              7.28   3 
 --   898 Morgan, Reese       99 Unattached N               SCR     
 
Event 3  Men 20-34 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1   999 Pomroy, Tony        95 Unattached N              7.42   3 
  2   794 Koleade, Adetola    92 Unattached N              7.60   3 
  3   447 Deshpande, Harshal  98 Unattached N              7.62   3 
  4   997 Pittman, Joseph     96 Mariners Ath              7.64   3 
  5   595 Hickman, Robert     93 Unattached N              8.46   3 
 
Event 5  Women U16 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1   410 Coady, Sarah        05 Pearlgate TR             30.02   2 
  2   448 Down, Niamh         06 Portugal Cov             34.35   1 
  3  1427 Winsor, Claire      05 Unattached N             34.36   2 
  4  1195 Rideout, Sofie      06 Portugal Cov             34.50   1 
  5   398 Beattie, Hannah     07 Pearlgate TR             35.47   1 
  6  1190 Power, Gina         08 Beachy Cove              36.47   1 
  7   896 Linstead, Rory      09 Beachy Cove              55.85   1 
 
Event 5  Women 20-34 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1   397 Bautista, Kathryn   92 Pearlgate TR             29.34   2 
 
Event 7  Men U16 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1   317 Arnold, Mitchel     05 Portugal Cov             29.69   3 
  2   589 Egli, William       04 Unattached N             32.57   3 
  3   994 Orbasli, Kerim      07 Pearlgate TR             36.35   2 
  4   591 Harding, Terrence   08 Beachy Cove              40.32   1 
  5  1194 Rideout, Brennan    08 Beachy Cove              41.06   1 
  6   590 Fudge, Gavin        07 Portugal Cov             43.28   2 
  7   594 Hepditch, Noah      07 Portugal Cov             46.52   2 
  8   412 Cornick, Jack       07 Portugal Cov             50.27   2 
  9   596 Hillier, Henry      09 Beachy Cove              53.10   1 
 --  1429 Young, Alex         09 Beachy Cove                SCR   1 
 --   408 Carpenter, Ben      06 Juniper Ridg               DNS   2 
 --   593 Hedd, Cameron       04 Portugal Cov               DNS   3 
 --   407 Caines, Drew        07 Octagon Pond               DNS   2 
 
Event 7  Men 18-19 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1   404 Browne, Ian         00 Paradise Run             27.94   3 
 
Event 7  Men 20-34 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1   794 Koleade, Adetola    92 Unattached N             25.08   3 
  2   447 Deshpande, Harshal  98 Unattached N             26.05   3 
 
Event 8  Men 20-34 200 Meter Dash WC
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   600 Jones, Jeremy       97 Pearlgate TR             53.58  
 
Event 9  Women U16 300 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1  1197 Summers, Charlie    03 Pearlgate TR             45.33  
  2  1190 Power, Gina         08 Beachy Cove              59.14  
  3   399 Beresford, Julie    08 Beachy Cove            1:02.21  
 
Event 10  Men U16 300 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   795 Kosanam, Ashok      03 Pearlgate TR             46.89  
  2  1435 Young, Zach         05 Pearlgate TR             55.29  
  3   394 Avery, Ben          07 Portugal Cov             59.43  
  4   996 Petten, Owen        07 St. Bernard'           1:00.76  
 
Event 10  Men 18-19 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1   898 Morgan, Reese       99 Unattached N             38.73   2 
  2   995 Peacock, Chris      00 Unattached N             39.69   2 
  3   404 Browne, Ian         00 Paradise Run             45.82   2 
 
Event 10  Men 20-34 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1   411 Connolly, Stephen   94 Unattached N             41.77   2 
  2   595 Hickman, Robert     93 Unattached N             42.41   2 
 
Event 11  Women 16-17 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   799 Ledevehat, Shae     01 Pearlgate TR           1:04.88  
 
Event 12  Men U16 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   395 Avery, Thomas       05 Portugal Cov           1:15.90  
  2   996 Petten, Owen        07 St. Bernard'           1:33.20  
 
Event 12  Men 18-19 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
 --   995 Peacock, Chris      00 Unattached N               SCR  
 
Event 13  Women U16 600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1  1195 Rideout, Sofie      06 Portugal Cov           2:19.39  
  2   399 Beresford, Julie    08 Beachy Cove            2:25.74  
 
Event 13  Women 16-17 600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   998 Pomeroy, Molly      02 Pearlgate TR           1:53.45  
 
Event 14  Men U16 600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1  1435 Young, Zach         05 Pearlgate TR           2:03.93  
 
Event 14  Men 20-34 600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1  1189 Power, Gerard       95 Unattached N           1:26.45  
  2   597 Holley, Paul        98 Pearlgate TR           1:29.16  
 
Event 15  Women 16-17 1200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   800 Lewis, Sarah        01 St. Bonavent           3:57.33  
 
Event 16  Men U16 1200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1  1191 Power, James        03 Pearlgate TR           3:50.69  
  2  1193 Reid, Aaron         05 Pearlgate TR           4:19.22  
  3  1121 Walsh, Declan       08 Unattached N           4:50.18  
  4   797 Lambert, Agape (gi  05 Pearlgate TR           5:08.26  
  5  1192 Power, Kelton       07 St. Bernard'           5:54.89  
 
Event 17  Women 18-19 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   446 Cox, Keeley         00 Unattached N           5:43.06  
 
Event 18  Men 16-17 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   449 Edinger, Jasper     02 École interm           5:04.49  
 
Event 18  Men 20-34 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1  1196 Snow, Nick          91 Unattached N           4:33.60  

Return to Results