Find NLAA on Facebook
Follow NLAA on twitter
 
 
 
 
 

2018 Provincial Legion Track and Field Championships - July 13-14, 2018
Pearlgate Track and Field Complex, Mount Pearl

Results last updated - Thursday, August 02nd, 2018 @ 11:23am
                                    
 
Event 1  Girls 15&U 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1  2467 Summers, Charlie    03 Pearlgate TR             13.73  -2.8 
  2   232 Coady, Sarah        05 Pearlgate TR             13.73  -2.8 
  3   229 Boland, Jewel       05 Stephenville             14.55  -2.8 
  4   233 Dollimount, Samant  03 Stephenville             14.59  -2.8 
  5  2462 Purchase, Lauren    05 Pearlgate TR             16.53  -2.8 
 
Event 1  Girls 16-17 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1  2463 Ryan, Olivia        02 Mariners Ath             13.53  -2.8 
 
Event 2  Boys 15&U 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1  2469 Taylor, Nathen      03 Stephenville             13.10  -2.6 
  2  2424 Nunes, Alexandre    03 Unattached N             13.31  -2.6 
  3   231 Chubb Benoit, Dona  03 Stephenville             13.62  -2.6 
  4  2464 Shea, Nicholas      04 Stephenville             14.94  -2.6 
  5  2468 Targett, Kyle       05 Stephenville             15.56  -2.6 
 
Event 2  Boys 16-17 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1  2426 Philpott, Benjamin  02 Stephenville             12.30  -2.5  2 
  2   234 Ford, Mark          01 Unattached N             12.69  -2.5  2 
  3  2461 Pryor, Ryan         01 Unattached N             13.07  -2.5  2 
  4  2460 Pryor, Kyle         01 Unattached N             13.19  -2.5  2 
 
Event 3  Girls 15&U 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1  2467 Summers, Charlie    03 Pearlgate TR             27.81  -2.6 
  2   232 Coady, Sarah        05 Pearlgate TR             28.33  -2.6 
  3   233 Dollimount, Samant  03 Stephenville             30.12  -2.6 
  4   229 Boland, Jewel       05 Stephenville             30.83  -2.6 
  5  2425 Parsons, Samantha   05 Stephenville             32.33  -2.6 
 --  2462 Purchase, Lauren    05 Pearlgate TR               DNS  -2.6 
 
Event 3  Girls 16-17 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1  2463 Ryan, Olivia        02 Mariners Ath             27.93  -4.2  2 
  2  2427 Pomeroy, Molly      02 Pearlgate TR             28.55  -4.2  2 
  3  2420 Ledevehat, Shae     01 Pearlgate TR             29.13  -4.2  2 
 
Event 4  Boys 15&U 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1  2469 Taylor, Nathen      03 Stephenville             26.53  -2.9 
  2  2424 Nunes, Alexandre    03 Unattached N             26.77  -2.9 
  3   231 Chubb Benoit, Dona  03 Stephenville             27.42  -2.9 
  4  2464 Shea, Nicholas      04 Stephenville             31.06  -2.9 
  5  2468 Targett, Kyle       05 Stephenville             31.34  -2.9 
 
Event 4  Boys 16-17 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1  2426 Philpott, Benjamin  02 Stephenville             24.93  -2.8  2 
  2   234 Ford, Mark          01 Unattached N             25.38  -2.8  2 
  3   228 Alexander, David    02 Stephenville             25.80  -2.8  2 
  4  2466 Smith, Philip       02 Stephenville             25.86  -2.8  2 
  5  2461 Pryor, Ryan         01 Unattached N             26.79  -2.8  2 
 
Event 5  Girls 15 & Under 300 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1  2467 Summers, Charlie    03 Pearlgate TR             43.22  
  2   233 Dollimount, Samant  03 Stephenville             47.83  
  3   229 Boland, Jewel       05 Stephenville             48.46  
  4  2425 Parsons, Samantha   05 Stephenville             51.03  
 
Event 6  Boys 15 & Under 300 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1  2424 Nunes, Alexandre    03 Unattached N             41.37  
  2  2469 Taylor, Nathen      03 Stephenville             42.71  
  3  2468 Targett, Kyle       05 Stephenville             51.08  
 
Event 7  Girls 16-17 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   230 Bonia, Camryn       02 Pearlgate TR           1:02.13  
  2  2427 Pomeroy, Molly      02 Pearlgate TR           1:04.94  
 
Event 8  Boys 16-17 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   393 Knight, Eric        01 Pearlgate TR             53.17  
  2  2466 Smith, Philip       02 Stephenville             54.56  
  3   234 Ford, Mark          01 Unattached N             54.59  
 
Event 9  Girls 15&U 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   237 Johnson, Emberley   04 Pearlgate TR           2:29.56  
  2  2465 Simpson, Jenni      04 Unattached N           2:39.78  
  3   317 Kelly, Mya Jane     05 Unattached N           2:48.05  
  4  2425 Parsons, Samantha   05 Stephenville           2:57.49  
  5  2470 Young, Madison      03 Stephenville           3:12.18  
 
Event 9  Girls 16-17 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   230 Bonia, Camryn       02 Pearlgate TR           2:18.84  
  2  2421 Lewis, Sarah        01 Unattached N           2:22.89  
 
Event 10  Boys 15&U 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   408 Lawlor, Brady       05 Pearlgate TR           2:42.29  
 
Event 10  Boys 16-17 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   400 Knight, Evan        01 Pearlgate TR           2:03.83  
  2   393 Knight, Eric        01 Pearlgate TR           2:07.40  
 
Event 11  Girls 15 & Under 1200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   237 Johnson, Emberley   04 Pearlgate TR           4:06.27  
  2  2465 Simpson, Jenni      04 Unattached N           4:17.15  
  3   317 Kelly, Mya Jane     05 Unattached N           4:34.57  
  4  2470 Young, Madison      03 Stephenville           4:52.08  
  5   236 House, Abbigail     03 Stephenville           5:01.64  
 
Event 12  Boys 15 & Under 1200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1  2459 Power, James        03 Pearlgate TR           3:40.30  
  2  2464 Shea, Nicholas      04 Stephenville           4:20.47  
 
Event 13  Girls 16-17 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1  2421 Lewis, Sarah        01 Unattached N           5:04.88  
 
Event 14  Boys 16-17 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   400 Knight, Evan        01 Pearlgate TR           4:17.48  
  2  2460 Pryor, Kyle         01 Unattached N           5:07.36  
  3  2423 Muzychka, Tomas     02 Pearlgate TR           5:11.96  
 
Event 15  Girls 15 & Under 2000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   447 Ledevehat, Brooke   04 Pearlgate TR           7:04.12  
  2  2465 Simpson, Jenni      04 Unattached N           7:41.05  
  3   317 Kelly, Mya Jane     05 Unattached N           8:33.91  
  4  2470 Young, Madison      03 Stephenville           8:48.33  
 
Event 16  Boys 15 & Under 2000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1  2459 Power, James        03 Pearlgate TR           6:36.71  
 
Event 17  Girls 16-17 3000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1  2421 Lewis, Sarah        01 Unattached N          11:30.88  
 
Event 18  Boys 16-17 3000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1  2423 Muzychka, Tomas     02 Pearlgate TR          11:24.02  
 
Event 21  Girls 16-17 100 Meter Hurdles 0.762m
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1  2420 Ledevehat, Shae     01 Pearlgate TR             18.34  -2.2 
 
Event 31  Girls 15&U High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   236 House, Abbigail     03 Stephenville             1.30m  
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 
        O   XO    O   XO  XXO  XXX 
 
Event 32  Boys 16-17 High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   228 Alexander, David    02 Stephenville             1.60m  
     1.55 1.60 1.65 
        O    O  XXX 
 
Event 35  Girls 16-17 Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1  2420 Ledevehat, Shae     01 Pearlgate TR             4.58m  -2.1 
     4.42m(-2.3) 4.52m(-2.7) 4.58m(-2.1) 4.39m(-3.1) 4.32m(-2.4) 4.17m(-2.3)
  2  2463 Ryan, Olivia        02 Mariners Ath             4.45m  -3.6 
     4.01m(-2.5) 4.20m(-2.6) 4.45m(-3.6) 4.22m(-2.6) FOUL      4.26m(-2.4)
 
Event 39  Girls 15&U Discus Throw 1kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   235 Furlong, Grace      03 Stephenville            20.01m  
      20.01m  16.67m  18.32m  6.06m  19.12m  FOUL
 
Event 40  Boys 15 & Under Discus Throw 1kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1  2422 McConnell, Dayne    03 Unattached N            24.12m  
      22.28m  21.03m  24.12m  19.41m  FOUL  20.75m
 
Event 46  Boys 15 & Under Javelin Throw 600gr
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1  2422 McConnell, Dayne    03 Unattached N            26.22m  
      23.15m  PASS  24.18m  PASS  22.35m  26.22m
 
Event 48  Girls 15&U Shot Put 3kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   235 Furlong, Grace      03 Stephenville             8.13m  
      7.35m  6.91m  7.68m  7.52m  8.13m  8.08m
 
Event 49  Boys 15 & Under Shot Put 4kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   231 Chubb Benoit, Dona  03 Stephenville            10.53m  
      10.01m  10.53m  9.65m  10.09m  9.55m  9.84m
  2  2422 McConnell, Dayne    03 Unattached N             9.54m  
      FOUL  8.79m  8.21m  9.05m  9.42m  9.54m

Return to Results