Sun Oct 29 2006 at 6:29:48pm

NLAA Provincial Cross-country Running Championships
Saturday, October 28, 2006
R E S U L T S





Event 1  Girls 1500 Meter Run CC Atom
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   830 George, Geana       97 Cowan H El             6:09.10     1
  2   979 Brocklehurst, Kati  97 Morris Academy         6:12.60     2
  3   837 Vey, Danielle       97 Cowan H El             6:28.70     3
  4   838 Walsh, Meghan       97 Cowan H El             6:38.30     4
  5   829 Dyer, Kathleen      97 Cowan H El             6:39.50     5
  6   870 Collett, Ashleigh   97 Paradise El            6:41.70     6
  7   832 Marsh, Meghan       97 Cowan H El             6:53.60     7
  8   959 Maher, Melanie      97 St Mary's El           6:54.30     8
  9   921 O'Keefe, Ashley     97 St Edward'sE           6:55.40     9
 10   869 Bishop, Manisha     97 Paradise El            6:59.20    10
 11   977 Osmond, Allison     97 Macdonald El           7:02.70    11
 12   833 Moore, Kelsey       97 Cowan H El             7:04.20    12
 13   904 Pike, Heather       97 St Anne's Ac           7:09.90    13
 14   885 Fitzgerald, Morgan  97 Rrei                   7:20.70    14
 15   951 Millan, Rachel      97 Beachy Cove            7:22.60    15
 16   957 Healey, Chelsey     97 St Bernard's El        7:28.10    16
 17   961 Houlihan, Kathleen  97 St Bernard's El        7:38.10    17
 18   903 Dollmont, Elizabet  97 St Anne's Ac           7:53.70    18
 19   874 Moores, Alyssa      97 Paradise El            8:02.00    19
 20   919 Kelly, Allison      97 St Edward'sE           8:18.90    20
 21   884 Dziudura, Cassandr  97 Rrei                   8:22.50    21
 22   980 Power, Brittney     97 Holy Cross E           8:44.10    22
 23   974 Maloney, Keirsten   97 Holy Cross E           8:53.60    23
 24   834 Stagg, Brianna      97 Cowan H El             9:11.50    24
 25   883 Collins, Lauren     97 Rrei                   9:19.90    25
 26   801 Crew, Olivia        97 Broncos Baltimor       9:24.40    26
 27   976 Dandenault, Juliet  97 Holy Cross E           9:34.90    27
 28   902 Coombs, Michaela    97 St Anne's Ac          10:02.20    28





Event 1  Girls 1500 Meter Run CC Atom

                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4   *5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Cowan Heights Elementary     13    1    3    4    5    7   12   24
      Total Time:    25:58.00
         Average:     6:29.50






Event 2  Boys 1500 Meter Run CC Atom
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   807 Kavanagh, Robert    97 Broncos Baltimor       5:46.20     1
  2   982 Daly, Declan        97 Vanier Eleme           6:00.90     2
  3   889 Connors, Colin      97 Rrei                   6:02.90     3
  4   913 Pittman, Francis    97 St Anne's Ac           6:04.10     4
  5   962 McAleese, Owen      97 Vanier Eleme           6:06.00     5
  6   844 Lye, Tyler          97 Cowan H El             6:09.20     6
  7   978 Trask, Issac        97 Topsail Elem           6:11.30     7
  8   839 Day, Steven         97 Cowan H El             6:14.30     8
  9   856 Delaney, Zachary    97 Mary Queen E           6:21.00     9
 10   930 Leonard-Power, Nic  97 St Edward'sE           6:22.20    10
 11   916 Hickey, Jack        97 St Bon's Col           6:22.30    11
 12   841 Heffernan, Justin   97 Cowan H El             6:23.60    12
 13   933 Williams, Andrew    97 St Edward'sE           6:24.30    13
 14   891 Jameson, Andrew     97 Rrei                   6:33.60    14
 15   963 Brockerville, Coli  97 Vanier Eleme           6:41.20    15
 16   986 Dobbin, Michael     97 Bishop Field           6:51.70    16
 17   958 Conway, Jonathon    97 Hazelwood El           6:55.90    17
 18   877 Clarke, Brandon     97 Paradise El            6:57.30    18
 19   926 Coffey, Patrick     97 St Edward'sE           7:04.30    19
 20   881 Squires, Adam       97 Paradise El            7:10.80    20
 21   907 Kerrivan, Peter     97 St Anne's Ac           7:15.40    21
 22   927 Collins, Curtis     97 St Edward'sE           7:17.60    22
 23   908 McGrath, Colin      97 St Anne's Ac           7:20.20    23
 24   894 Rideout, Andrew     97 Rrei                   7:25.50    24
 25   854 Hogan, Scott        97 Lakecrest IS           8:01.90    25
 26   888 Boone, Michael      97 Rrei                   8:05.40    26
 27   808 Mayo, Jordan        97 Broncos Baltimor       8:07.70    27
 28   880 Myles, Evan         97 Paradise El            8:18.60    28
 29   892 Meaney, Nicholas    97 Rrei                   8:44.40    29
 30   928 Hynes, Liam         97 St Edward'sE           8:57.20    30
 31   939 Fitzpatrick, Conno  97 St Teresa's            9:03.90    31





Event 2  Boys 1500 Meter Run CC Atom

                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4   *5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 St Edwards Elementary /pl    64   10   13   19   22   30
      Total Time:    27:11.00
         Average:     6:47.75
   2 Rennie's River Elem/SJ       67    3   14   24   26   29
      Total Time:    28:09.00
         Average:     7:02.25






Event 3  Girls 1500 Meter Run CC Pee-Wee
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   814 Tucker, Darci       95 Beachy Cove            5:19.60     1
  2   887 Pope, Jane          95 Rrei                   5:23.80     2
  3   853 Stylianides, Anna   95 Lakecrest IS           5:28.60     3
  4   803 Hayden, Brittany    95 Broncos Baltimor       5:36.90     4
  5   936 O'Brien, Erin       96 St Peter's E           5:45.70     5
  6   922 O'Keefe, Brittany   95 St Edward'sE           5:50.20     6
  7   915 States, Angelise    95 St Bon's Col           5:52.20     7
  8   901 Blanche, Nicole     95 St Anne's Ac           5:56.10     8
  9   988 Howley, Julia       96 Mary Queen E           5:56.90     9
 10   813 McIlroy, Emily      96 Beachy Cove            6:00.00    10
 11   985 Welsh, Katie        96 Holy Family            6:05.80    11
 12   812 Ledwell, Abigail    96 Beachy Cove            6:09.10    12
 13   810 Hanlon, Stacey      96 Beachy Cove            6:14.50    13
 14   937 Little, Jessica     95 St Teresa's            6:21.00    14
 15   995 O'Driscoll, Shaugh  95 St Bernard's El        6:21.30    15
 16   828 Bradbury, Maria     96 Cowan H El             6:30.10    16
 17   804 Nieuwhof, Tasha     95 Broncos Baltimor       6:36.60    17
 18   994 Sullivan, Ashley    96 Beachy Cove            6:37.40    18
 19   882 Boone, Carly        95 Rrei                   6:40.40    19
 20   972 Healey, Victoria    96 Holy Cross E           6:41.90    20
 21   811 King, Alyxandra     96 Beachy Cove            6:43.40    21
 22   835 Stanoev, Rosemary   96 Cowan H El             6:45.90    22
 23   975 Hollohan, Victoria  95 Holy Cross E           6:55.50    23
 24   802 Dunne, Denika       96 Broncos Baltimor       7:03.40    24
 25   989 Bartlett, Sophie    95 St Francis A           7:13.40    25
 26   831 Greeley, Sarah      95 Cowan H El             7:14.00    26
 27   987 Edwards, Samantha   95 St Francis A           7:28.40    27
 28   923 O'Keefe, Chantal    96 St Edward'sE           7:45.50    28
 29   827 Bowering, Jessie    96 Cowan H El             8:31.70    29
 30   918 Hickey, Olivia      95 St Edward'sE          10:07.30    30





Event 3  Girls 1500 Meter Run CC Pee-Wee

                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4   *5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Beachy Cove Elementary       36    1   10   12   13   18   21
      Total Time:    23:45.00
         Average:     5:56.25
   2 Cowan Heights Elementary     93   16   22   26   29
      Total Time:    29:03.00
         Average:     7:15.75







Event 4  Boys 1500 Meter Run CC Pee-Wee
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   990 Whelan, Martin      95 Bishop Field           5:05.90     1
  2   967 Collins, Christoph  96 Balbo Elemen           5:16.00     2
  3   943 Noseworthy, Matt    95 Vanier Eleme           5:17.60     3
  4   981 Daly, Owen          95 Vanier Eleme           5:35.80     4
  5   944 Vokey, Benjamin     95 Vanier Eleme           5:40.40     5
  6   955 Glynn, Jesse        96 St Francis A           5:43.40     6
  7   954 Lundrigan, Matthew  96 St Francis A           5:43.90     7
  8   506 Faour, Thomas       95 Vanier Eleme           5:45.50     8
  9   932 Wakeham, Taylor     95 St Edward'sE           5:46.60     9
 10   855 Stylianides, Theo   96 Lakecrest IS           5:48.30    10
 11   893 Pope, Simon         96 Rrei                   5:48.70    11
 12   973 Fewer, Dylan        95 Holy Cross E           5:51.00    12
 13   806 Kavanagh, Peter     95 Broncos Baltimor       5:56.90    13
 14   991 Pittman, Luke       95 St Bon's Col           6:00.30    14
 15   502 Beck, Joshua        96 Holy Family            6:05.50    15
 16   945 Richards, Scott     95 Villanova              6:07.60    16
 17   507 Borden, Tyler       96 Holy Family            6:19.80    17
 18   956 Glynn, Mark         95 St Francis A           6:27.70    18
 19   970 Pond, Julian        96 Holy Cross E           6:29.40    19
 20  1000 Power, Jared        96 St Francis A           6:44.00    20
 21   876 Chaffey, Joshua     95 Paradise El            6:47.30    21
 22   969 Healey, Eric        96 Holy Cross E           6:55.40    22
 23   805 Coady, Brandon      96 Broncos Baltimor       7:00.50    23
 24   820 Moss, Jordan        96 Beachy Cove            7:01.40    24
 25   819 McKeever, Tristan   96 Beachy Cove            7:05.20    25
 26   822 Quinlan, Taylor     96 Beachy Cove            7:06.70    26
 27   996 Nippard, Kyle       95 Holy Cross E           7:23.70    27
 28   911 Newhook, Zachery    96 St Anne's Ac           7:46.30    28
 29   941 Lawlor, Callum      96 The Eagles             7:49.10    29
 30   818 Marche, Ben         96 Beachy Cove            8:16.00    30
 31   815 Bailey, Madison     96 Beachy Cove            8:19.40    31
 32   878 Cooper, Tony        95 Paradise El            8:36.40    32
 33   842 Kilfoy, Brandon     96 Cowan H El             8:47.00    33
 34   843 Linthorne, Nichola  96 Cowan H El             9:07.10    34
 35   912 Pitcher, Jay        96 St Anne's Ac           9:38.30    35
 36   938 Cutler, Josh        96 St Teresa's           10:21.70    36
 37   840 Fitzgerald, Christ  96 Cowan H El            10:24.30    37





Event 4  Boys 1500 Meter Run CC Pee-Wee

                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4   *5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Vanier Elementary            20    3    4    5    8
      Total Time:    22:21.00
         Average:     5:35.25
   2 St Francis of Assisi /sj     51    6    7   18   20
      Total Time:    24:40.00
         Average:     6:10.00
   3 Holy Cross El / Holyrood     80   12   19   22   27
      Total Time:    26:41.00
         Average:     6:40.25
   4 Beachy Cove Elementary      105   24   25   26   30   31
      Total Time:    29:31.00
         Average:     7:22.75








Event 5  Girls 2000 Meter Run CC Bantam
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   999 Hollohan, Nicole    93 Roncalli Chs           8:40.50     1
  2   960 Cahill, Jessica     93 Mobile Chs             8:43.10     2
  3   866 Luby, Heidi         93 Mobile Chs             8:48.90     3
  4   935 Kieley, Cassandra   94 St Kevin's Jr H        8:55.30     4
  5   920 Mulrooney, Alyshia  94 St Edward'sE           9:02.90     5
  6   503 Reddick, Jane       93 Mobile Chs             9:22.60     6
  7   934 Chafe, Melanie      93 St Kevin's Jr H        9:29.40     7
  8   924 O'Keffe, Chelsea    93 St Edward'sE           9:38.20     8
  9   906 Viscount, Ashley    94 St Anne's Ac           9:40.20     9
 10   997 Burice, Jennie      93 Roncalli Chs           9:43.00    10
 11   504 Tee, Olivia         93 Mobile Chs             9:45.20    11
 12   505 Houlihan, Molly     93 Mobile Chs            10:10.20    12
 13   984 Power, Ellen        94 St Bon's Col          10:14.90    13
 14   824 Payette, Nicole     93 Br Rice Jr H          11:43.50    14





Event 5  Girls 2000 Meter Run CC Bantam

                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4   *5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Mobile High School           22    2    3    6   11   12
      Total Time:    36:42.00
         Average:     9:10.50







Event 6  Boys 3k Run CC Bantam
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   510 White, Alex         93 St Francis I           9:57.30     1
  2   946 Richards, Mark      93 Villanova             10:24.30     2
  3   931 Murphy, Colby       94 St Edward'sE          10:32.50     3
  4   952 Millan, Eoin        94 Leary's Br J          10:40.60     4
  5   993 Noonan, Matthew     93 Baccalieu Co          10:51.10     5
  6   825 Delaney, Liam       93 Br Rice Jr H          11:18.70     6
  7   929 Leonard, Troy       93 St Edward'sE          11:56.10     7
  8   509 Kelloway, Daniel    94 St Peter's J          12:15.20     8
  9   968 Collins, Jordan     93 Balbo Elemen          12:54.00     9
 10   914 Regular, Shane      93 St Anne's Ac          13:07.50    10
 11   925 Cochrane, William   94 St Edward'sE          13:11.80    11
 12   992 Noonan, Kent        94 Baccalieu Co          14:07.50    12
 13   899 Murphy, Ryan        93 Roncalli Chs          14:42.90    13
 14   851 Miller, Colin       94 I.J.Samson J          16:17.60    14




NO TEAM SCORES








Event 7  Girls 3k Run CC Midget
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   847 Oleary, Caroline    92 I.J.Samson J          10:53.40     1
  2   846 King, Courtney      92 I.J.Samson J          11:18.20     2
  3   868 Hart, Kathleen      91 O'Donel HS            11:32.80     3
  4   965 Wilkins, Amanda     91 MP Sr HS              12:20.00     4
  5   905 Traverse, Brittany  92 St Anne's Ac          13:21.90     5
  6   964 Leonard, Emily      92 Laval HS              13:23.60     6
  7   823 Lawlor, Jamille     92 Br Rice Jr H          13:38.60     7
  8   966 Peddle, Rebecca     91 MP Sr HS              14:22.40     8
  9   848 Sinnicks, Chelsea   92 I.J.Samson J          15:20.50     9




NO TEAM SCORES








Event 8  Boys 4k Run CC Midget
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   849 Bursey, Stephen     92 I.J.Samson J          15:19.10     1
  2   998 Fewer, Jordan       92 Roncalli Chs          15:44.10     2
  3   852 Stanoev, Theodore   92 I.J.Samson J          17:16.60     3
  4   508 Riggs, Michael      92 Baccalieu Co          19:06.60     4
  5   900 Walsh, Raymond      92 Roncalli Chs          19:56.70     5
  6   512 Dale, Blair         92 Baccalieu Co          25:33.70     6




NO TEAM SCORES







Event 9  Girls 4k Run CC Juvenile
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   511 Daley, Jenine       89 O'Donel HS            18:34.10     1
  2   826 Brown, Jennifer     89 ClarenvilleH          20:16.10     2
  3   983 Tapper, Sara        90 Holy Tr HS            20:17.50     3




NO TEAM SCORES







Event 10  Boys 6k Run CC Juvenile
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   948 Brockerville, Ryan  89 Mariners              20:41.00     1
  2   845 O'Grady, Patrick    90 Holy Heart Rhs        20:46.10     2
  3   501 Rodgers, Andrew     90 Baccalieu Co          23:58.20     3
  4   500 Smith, Matthew      89 Baccalieu Co          24:52.90     4
  5   520 Lévêque, Alex       90 Holy Heart Rhs        27:01.60     5




NO TEAM SCORES







Event 14  Men 10k Run CC SeniorM
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   858 Brophy, Mark        82 Mun                   37:02.40     1
  2   861 Lodge, Jon          85 Mun                   37:24.00     2
  3   863 Oram, Neal          85 Mun                   39:17.20     3
  4   857 Au, Declan          87 Mun                   40:03.00     4
  5   860 Ivany, Joshua       87 Mun                   40:33.30     5
  6   859 Howse, Matthew      84 Mun                   41:13.50     6
  7   862 Martin, Thomas      86 Mun                   41:46.20     7
  8   865 Pike-Thackray, Col  87 Mun                   42:16.20     8
  9   864 Peddle, Adam        87 Mun                   45:41.30     9





Event 14  Men 10k Run CC SeniorM

                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4   *5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Memorial University          10    1    2    3    4    5    6    7    8    9
      Total Time:  2:33:48.00
         Average:    38:27.00








Event 15  Women 5k Run CC MasterF
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   942 Lawlor, Denise      54 Unattached            21:38.46     1




NO TEAM SCORES







Event 16  Men 10k Run CC MasterM
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   949 Brockerville, Lloy  60 Mariners              40:58.82     1
  2   947 Skoglund, Eric      46 Unattached            44:41.58     2
  3   950 Pardy, Kevin        39 Unattached            57:01.36     3



NO TEAM SCORES