www.nlaa.ca
Track & Field
 
Meet informaiton on Facebook
 
Information

Start Lists
Results

Links



Find NLAA on Facebook
Follow NLAA on twitter
 
 
 
 
 

Junior HS / Senior HS / Open


 
Results last updated - Monday, July 11th, 2016 @ 11:28pm
                                    
 
Event 3  Girls 60 Meter Dash Junior HS
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1   929 Dawe, Chloe         02 Frank Roberts JH          9.01   24   
  2  1033 Bastow, Katherine   02 Mount Pearl              10.19   23   
  3   968 Fradsham, Alyssa    01 Holy Spirit              11.71   22   
 
Event 4  Boys 60 Meter Dash Junior HS
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1  1128 Ford, Mark          01 St Paul's Ju              8.28   1  24   
  2   872 Aylward, Nick       03 Brother Rice              8.29   1  23   
  3   969 Gosse, Zack         01 Holy Spirit               8.62   1  22   
  4  1126 Aymerich, Carlos    01 St Paul's Ju              9.01   1  21   
  5  1136 Thomas, Aiden       02 St Paul's Ju              9.09   2 
  6   970 Hiscock, Tomas      01 Holy Spirit               9.15   2  20   
  7  1127 Breen, Luke         02 St Paul's Ju              9.29   2 
  8  1138 Dyer, Daniel        02 Unattached N              9.37   1  19   
  9  1095 Matthews, Aiden     03 St Bonaventu              9.40   2  18   
 10  1133 Nunes, Alexandre    03 St Paul's Ju              9.97   1 
 11  1135 Stone, Andrew       01 St Paul's Ju             10.73   1 
 
Event 5  Girls 60 Meter Dash Senior HS
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   931 Barnes, Chantal     99 Gonzaga High              8.58   24   
  2   948 Shelton, Ruth       98 Gonzaga High              9.19   23   
  3   943 Ives, Shanique      99 Gonzaga High              9.74  
  4   973 Owens, Haley        99 Holy Spirit               9.97   22   
  5   934 Bonia, Caitriona    00 Gonzaga High             10.40  
  6   972 Murphy, Erica       99 Holy Spirit              10.61   21   
 --   933 Boland, Jennifer    98 Gonzaga High               SCR  
 
Event 6  Boys 60 Meter Dash Senior HS
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1   963 Boyce, Cameron      00 Holy Spirit               7.69   1  24   
  2   941 Henderson, Kyle     98 Gonzaga High              7.80   1  23   
  3   938 Deshpande, Harshal  98 Gonzaga High              7.81   2  22   
  4   939 Frost, Mackenzie    98 Gonzaga High              7.99   1 
  5   944 Parreno, Alejandro  00 Gonzaga High              8.16   1 
  5   962 Williams, Noah      99 Holy Heart o              8.16   2  21   
  7   966 Farrell, Nick       99 Holy Spirit               8.26   2  20   
  8   975 Lane, Steven        99 Holy Trinity              8.28   2  19   
  9   950 Walsh, Brady        98 Gonzaga High              8.57   1 
 10   932 Benito, Sebastian   98 Gonzaga High              9.00   1 
 --   961 Pike, Benjamin      00 Holy Heart o               DNS   2 
 
Event 7  Women 60 Meter Dash Open
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1140 Hayward, Erica      95 Unattached N              8.44   24   
  2  1082 Bautista, Kathryn   92 Pearlgate TR              8.52   23   
 --   933 Boland, Jennifer    98 Gonzaga High             X8.03  
 
Event 8  Men 60 Meter Dash Open
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1149 Puddister, Andrew   97 Unattached N              8.33   24   
 
Event 14  Girls 200 Meter Dash Junior HS
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1   976 Bonia, Camryn       02 MacDonald Dr             28.03   1  24   
  2   855 Pomeroy, Molly      02 Beaconsfield             28.52   1  23   
  3  1035 Ledevehat, Shae     01 Mount Pearl              29.84   2  22   
  4   871 Argentino, Clara    02 Brother Rice             32.23   2  21   
  5  1132 Kelly, Jennifer     01 St Paul's Ju             32.35   2  20   
  6  1085 Kean, Claire        03 Queen of Pea             32.92   1  19   
  7   873 Cooper, Eva         03 Brother Rice             37.80   1  18   
  8   968 Fradsham, Alyssa    01 Holy Spirit              41.44   1  17   
 --   929 Dawe, Chloe         02 Frank Roberts JH           DNS   1 
 --   878 Tilley, Kaitlyn     03 Brother Rice               DNS   2 
 --  1129 Furlong, Brynn      02 St Paul's Ju               DNS   2 
 --   875 Ferguson-O'Brien,   03 Brother Rice               DNS   2 
 
Event 15  Boys 200 Meter Dash Junior HS
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1  1128 Ford, Mark          01 St Paul's Ju             26.70   2  24   
  2  1141 Costigan, Julian    02 Villanova Ju             29.44   1  23   
  3   969 Gosse, Zack         01 Holy Spirit              30.76   1  22   
  4  1136 Thomas, Aiden       02 St Paul's Ju             31.37   2  21   
  5  1127 Breen, Luke         02 St Paul's Ju             31.46   2 
  6   970 Hiscock, Tomas      01 Holy Spirit              31.82   1  20   
  7  1134 Paranavitana, Tris  02 St Paul's Ju             32.80   1 
  8  1133 Nunes, Alexandre    03 St Paul's Ju             33.97   1 
 
Event 16  Girls 200 Meter Dash Senior HS
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   933 Boland, Jennifer    98 Gonzaga High             26.48   24   
  2   973 Owens, Haley        99 Holy Spirit              34.46   23   
  3   934 Bonia, Caitriona    00 Gonzaga High             35.20   22   
  4   943 Ives, Shanique      99 Gonzaga High             35.97  
  5   972 Murphy, Erica       99 Holy Spirit              39.32   21   
 --   948 Shelton, Ruth       98 Gonzaga High               SCR  
 
Event 17  Boys 200 Meter Dash Senior HS
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1   940 Hamilton, Josh      00 Gonzaga High             24.28   2  24   
  2  1034 Holley, Paul        98 Mount Pearl              25.64   3  23   
  3   963 Boyce, Cameron      00 Holy Spirit              25.84   1  22   
  4   939 Frost, Mackenzie    98 Gonzaga High             26.43   3  21   
  5   941 Henderson, Kyle     98 Gonzaga High             26.56   1 
  6   962 Williams, Noah      99 Holy Heart o             26.74   2  20   
  7   944 Parreno, Alejandro  00 Gonzaga High             26.99   1 
  8   966 Farrell, Nick       99 Holy Spirit              27.02   3  19   
  9   945 Power, Henry        98 Gonzaga High             27.12   2 
 10   975 Lane, Steven        99 Holy Trinity             27.63   1  18   
 11   950 Walsh, Brady        98 Gonzaga High             28.35   1 
 12   960 Belnavis, Tyreace   99 Holy Heart o             29.36   1  17   
 13   932 Benito, Sebastian   98 Gonzaga High             30.82   2 
 
Event 18  Women 200 Meter Dash Open
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1082 Bautista, Kathryn   92 Pearlgate TR             29.30   24   
 
Event 19  Men 200 Meter Dash Open
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1150 Gullage, Noah       97 Pearlgate TR             24.33   24   
  2  1084 Power, Gerard       95 Pearlgate TR             25.07   23   
  3  1149 Puddister, Andrew   97 Unattached N             27.33   22   
 --  1139 Codner, Evan        96 Unattached N               DNS  
 
Event 25  Girls 800 Meter Run Junior HS
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   976 Bonia, Camryn       02 MacDonald Dr           2:23.75   24   
  2  1035 Ledevehat, Shae     01 Mount Pearl            2:39.67   23   
  3  1132 Kelly, Jennifer     01 St Paul's Ju           2:43.07   22   
  4   967 Foley, Emily        01 Holy Spirit            2:45.34   21   
  5  1129 Furlong, Brynn      02 St Paul's Ju           2:46.05   20   
  6   871 Argentino, Clara    02 Brother Rice           2:50.30   19   
  7  1085 Kean, Claire        03 Queen of Pea           3:02.46   18   
  8   874 Dean, Skylar        02 Brother Rice           3:10.26   17   
  9   875 Ferguson-O'Brien,   03 Brother Rice           3:14.83  
 
Event 26  Boys 800 Meter Run Junior HS
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   854 Mack, Joshua        01 Beaconsfield           2:29.24   24   
  2  1126 Aymerich, Carlos    01 St Paul's Ju           2:43.70   23   
  3   881 Edinger, Jasper     02 Ecole des Gr           2:46.42   22   
  4  1130 Hayward, Jeffrey    02 St Paul's Ju           2:50.68   21   
 --   964 Caines, Jeffrey     01 Holy Spirit                DNS  
 
Event 27  Girls 800 Meter Run Senior HS
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   947 Riggs, Brooke       99 Gonzaga High           2:42.55   24   
 --   931 Barnes, Chantal     99 Gonzaga High               SCR  
 
Event 28  Boys 800 Meter Run Senior HS
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1034 Holley, Paul        98 Mount Pearl            2:09.33   24   
  2   946 Richard, Ryker      98 Gonzaga High           2:21.99   23   
  3   930 Pittman, Alexander  00 Gander Colle           2:29.46   22   
  4   935 Button, Nathan      99 Gonzaga High           2:32.13   21   
  5   974 Poole, Cameron      99 Holy Spirit            2:32.30   20   
 --   960 Belnavis, Tyreace   99 Holy Heart o               DNS  
 
Event 29  Women 800 Meter Run Open
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1151 Hickey, Emily       95 Unattached N           2:41.22   24   
 
Event 30  Men 800 Meter Run Open
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1084 Power, Gerard       95 Pearlgate TR           2:07.99   24   
  2  1083 Loro, Dominic       91 Pearlgate TR           2:10.61   23   
 
Event 33  Girls 1200 Meter Run Junior HS
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
 --   877 Rodgers, Lydia      03 Brother Rice               DNS  
 
Event 34  Boys 1200 Meter Run Junior HS
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1137 Wyatt, Tyrell       01 St Paul's Ju           4:25.12   24   
  2   881 Edinger, Jasper     02 Ecole des Gr           4:29.40   23   
  3  1134 Paranavitana, Tris  02 St Paul's Ju           4:59.90   22   
  4  1130 Hayward, Jeffrey    02 St Paul's Ju           5:03.59  
 --   854 Mack, Joshua        01 Beaconsfield               DNS  
 --   964 Caines, Jeffrey     01 Holy Spirit                DNS  
 
Event 35  Girls 1500 Meter Run Senior HS
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   942 Hickey, Kate        00 Gonzaga High           5:47.37   24   
  2   936 Cooke, Hannah       99 Gonzaga High           5:51.43   23   
  3   965 Crickard, Reegyn    00 Holy Spirit            6:21.47   22   
 
Event 36  Boys 1500 Meter Run Senior HS
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   949 Taylor, Jonathan    99 Gonzaga High           5:04.91   24   
  2   937 Crawley, James      99 Gonzaga High           5:06.66   23   
  3   930 Pittman, Alexander  00 Gander Colle           5:07.26   22   
 --   971 Lawlor, Mitch       98 Holy Spirit                DNS  
 
Event 40  Men 1500 Meter Run Masters
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
 --   839 Jensen, Darren      71 Athletics NO               DNS  
 
Event 44  Boys 4x200 Meter Relay Junior HS
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 St Paul's Junior High School  'A'                   2:05.92   24   
     1) 1128 Ford, Mark 01              2) 1137 Wyatt, Tyrell 01          
     3) 1135 Stone, Andrew 01           4) 1126 Aymerich, Carlos 01       
  2 St Paul's Junior High School  'B'                   2:10.76  
     1) 1127 Breen, Luke 02             2) 1130 Hayward, Jeffrey 02       
     3) 1134 Paranavitana, Tristan 02   4) 1131 Hewitt, Spenser 02        
 
Event 45  Girls 4x200 Meter Relay Senior HS
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Gonzaga High School  'A'                            2:05.84   24   
     1) 948 Shelton, Ruth 98            2) 942 Hickey, Kate 00            
     3) 934 Bonia, Caitriona 00         4) 931 Barnes, Chantal 99         
 -- Gonzaga High School  'B'                                 DQ  
     1) 933 Boland, Jennifer 98         2) 936 Cooke, Hannah 99           
     3) 943 Ives, Shanique 99           4) 947 Riggs, Brooke 99           
 
Event 46  Boys 4x200 Meter Relay Senior HS
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
 -- Gonzaga High School  'B'                                 DQ  
     1) 946 Richard, Ryker 98           2) 935 Button, Nathan 99          
     3) 937 Crawley, James 99           4) 949 Taylor, Jonathan 99        
 -- Gonzaga High School  'C'                                 DQ  
     1) 941 Henderson, Kyle 98          2) 945 Power, Henry 98            
     3) 950 Walsh, Brady 98             4) 944 Parreno, Alejandro 00      
 -- Gonzaga High School  'A'                                 DQ  
     1) 938 Deshpande, Harshal 98       2) 932 Benito, Sebastian 98       
     3) 939 Frost, Mackenzie 98         4) 940 Hamilton, Josh 00          
 
Event 49  Girls Standing Long Jump Junior HS
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1033 Bastow, Katherine   02 Mount Pearl              1.95m   24   
  2   876 Kiefte, Sophie      03 Brother Rice             1.72m   23   
 --   874 Dean, Skylar        02 Brother Rice               DNS  
 
Event 50  Boys Standing Long Jump Junior HS
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1137 Wyatt, Tyrell       01 St Paul's Ju             2.39m   24   
  2  1138 Dyer, Daniel        02 Unattached N             2.21m   23   
  3   872 Aylward, Nick       03 Brother Rice             2.16m   22   
  4  1135 Stone, Andrew       01 St Paul's Ju             1.75m   21   
 --  1131 Hewitt, Spenser     02 St Paul's Ju               DNS